Pevnost poznání

Pevnost poznání

(10. 4. 2012) Dělostřelecký sklad, jedna z historických vojenských budov v Korunní pevnůstce v Olomouci, se změní na návštěvnické centrum.

 
 
 
 

Pevnost poznání

Dělostřelecký sklad, jedna z historických vojenských budov v Korunní pevnůstce v Olomouci, se změní na návštěvnické centrum.

V Olomouci začala výstavba Pevnosti poznání za 150 mil.
Olomouc (ČTK) - Planetárium, zátopový model města, model lidského mozku či vědecké dílny nabídne návštěvníkům Pevnost poznání, kterou Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci vybuduje v bývalém dělostřeleckém skladu Korunní pevnůstky. První návštěvníci by mohli za zábavou i poučením přijít v létě 2014. Celkové náklady dosáhnou zhruba 150 milionů korun, z toho 85 procent pokryje evropská dotace. Novinářům to dnes řekla manažerka projektu Blanka Krausová.

Vizualizace Pevnosti poznání. Zdroj: PřF UP Olomouc Vizualizace Pevnosti poznání. Zdroj: PřF UP Olomouc

"Vznikne zde centrum, které bude nabízet nejnovější poznatky z oblasti nejen přírodních věd, a to populární formou," uvedla.

Souběžně s výstavbou, která byla dnes slavnostně zahájena, se již v dílnách připravují první exponáty a IT tým pracuje na informačním portálu. "Exponáty budou jak klasičtější, jako například ukázky mechanických strojů, základů elektřiny, hlavolamy a podobně, tak i unikáty. K nim patří například zátopový model Olomouce, model koryta řeky v lužních lesích a další," doplnila Krausová.

Pevnost poznání bude určena pro turisty, návštěvníky z Olomouce, pro něž bude areál sloužit jako odpočinková zóna, a také pro žáky a studenty škol. Zájemci v ní najdou pět expozic, které se věnují jednotlivým vědním oborům - matematice, fyzice, chemii, biologii a geografii.

Dělostřelecký sklad je součástí bastionové pevnosti, která byla dokončena v roce 1785. Malý a velký dělostřelecký sklad byly postaveny kolem roku 1820. "Sloužily k umístění dělostřeleckého materiálu. Byly to budovy velice jednoduchého tvaru, ale uvnitř s důmyslným systémem dřevěných sloupů, krovů a podlah s nájezdovými rampami," uvedl historik Ján Kadlec. V roce 1886 byla pevnost zrušena a areál dál sloužil armádě jako skladovací prostory. Do roku 1995 byl objekt v utajení a veřejnost nevěděla, co je uvnitř. Areál chátral, poškodily ho i povodně v roce 1997 a mnozí nenechavci.

V Pevnosti poznání se počítá i s expozicí vojenské historie. "Ukážeme to, že vývoj vojenství byl propojený s vývojem věd. Současně přiblížíme i život ve vojenské pevnosti," doplnil Kadlec.

Doplněno Stavbaweb:
Korunní pevnůstka je významným objektem někdejší bastionové pevnosti, jehož chátrání se podařilo na poslední chvíli zastavit. O rekonstrukci památkově chráněného areálu se stará jeho momentální vlastník – občanské sdružení „Muzeum Olomoucké pevnosti“. Více informací naleznete  na:
www.pevnostolomouc.cz

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Škola, věda

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o.