Přijďte se podívat do domů, kde se za topení platí jen desetina běžných nákladů

Přijďte se podívat do domů, kde se za topení platí jen desetina běžných nákladů

(7. 11. 2013) Od pátku do neděle 8. - 10. listopadu 2013 se během Dnů pasivních domů otevře po celé České republice návštěvníkům více než sedm desítek již dostavěných, nebo teprve rozestavěných pasivních domů. Otevřené budou letos nejen rodinné domy, ale také unikátní pasivní školka, administrativní a školicí centra, nebo pasivní bytový dům.

 
 
 
 

Přijďte se podívat do domů, kde se za topení platí jen desetina běžných nákladů

Od pátku do neděle 8. - 10. listopadu 2013 se během Dnů pasivních domů otevře po celé České republice návštěvníkům více než sedm desítek již dostavěných, nebo teprve rozestavěných pasivních domů. Otevřené budou letos nejen rodinné domy, ale také unikátní pasivní školka, administrativní a školicí centra, nebo pasivní bytový dům.

Koberovy - autor projektu: ATREA
Dny pasivních domů jsou mezinárodní akce, v rámci které tisíce majitelů pasivních domů otevřou dveře svých domovů a pozvou k sobě širokou veřejnost. V České republice se letos akce koná posedmé.

„Během prvního ročníku byl otevřený pouhý jeden pasivní dům, během druhého sedm a loni to již bylo něco přes čtyřicet domů. Letos je to ale skoro o třicet více,“ vzpomíná Jan Bárta, ředitel Centra pasivního domu, které akci v České republice zaštiťuje.

Mezi jedny z nejzajímavějších domů, které bude letos možné navštívit, patří nedávno otevřená pasivní mateřská školka v obci Slivenec u Prahy. V neděli 10. listopadu představí tuto unikátní budovu samotný její autor – architekt Aleš Brotánek.

Komentované prohlídky se ale budou konat například i v pasivní administrativní budově Otazník v Ostravě, jedné z prvních budov svého druhu v České republice vůbec. V Brně se návštěvníkům v pátek 8. listopadu otevře poradenské a školicí centrum Otevřená zahrada, které bylo nedávno oceněno v soutěži Stavba roku 2013.

Základním kamenem Dnů pasivních domů jsou ale majitelé rodinných pasivních domů a jejich ochota si neformálně popovídat s návštěvníky o svých zkušenostech s bydlením v energeticky úsporném domě. „Majitelé pasivních domů jsou na své domy skutečně hrdí. I když to pro ně může být občas trochu náročné, tak se většina z nich na akci hlásí opakovaně,“ říká Iva Černá z Centra pasivního domu.
Slivenec, pasivní školka - autor: Ab Atelier
Podobně jako u větších staveb, budou i v některých rodinných domech, návštěvníkům k dispozici také jejich stavitelé. U dalších domů, například na Liberecku nebo ve středních Čechách, je pak plánován rozsáhlejší doprovodný program ve formě krátkých přednášek o fungování pasivních staveb. Kompletní informace k doprovodným akcím naleznou zájemci na webových stránkách Centra pasivního domu www.pasivnidomy.cz.

Zde je také možné najít více o soutěžích, které Centrum pasivního domu pro účastníky Dnů pasivních domů připravilo. Na jejich výherce čekají víkendové dovolené v celkem čtyřech pasivních penzionech, či ukázkových domech v atraktivních lokalitách po celé České republice.

- Více informací o akci najdete na webu Centra pasivního domu: http://www.pasivnidomy.cz/dny-pasivnich-domu/druhy-listopadovy-vikend-bude-v-cesku-pasivni.html
- Na videopozvánku k akci se můžete podívat zde http://www.youtube.com/watch?v=JR3lZxapI6Y
tisková zpráva

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Sustainability

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz