Přípravná fáze rekonstrukce Národního muzea je dokončena

Přípravná fáze rekonstrukce Národního muzea je dokončena

 
 
 
 

Přípravná fáze rekonstrukce Národního muzea je dokončena

(ČTK) - Přípravná fáze rekonstrukce Národního muzea v Praze je dokončena. Zatím si vyžádala v investiční i neinvestiční části 548 milionů korun. V lednu má vláda projednat podklady pro výběrové řízení na zhotovitele stavby, tendr má být uzavřen v polovině roku. Předpokládá se, že stavební práce budou trvat do prosince 2016, rozpočet činí téměř tři miliardy korun včetně DPH.
Historická budova Národního muzea je od 8. 7. 2011 (včetně) uzavřena z důvodu rekonstrukce.  Hlavním architektem rozsáhlé opravy muzea je Zdeněk Žilka (doplněno Stavbaweb).


"Máme všechna potřebná stavební povolení jak na historický objekt, kde budou zastřešeny dvory a návštěvníci dostanou možnost dostat se až do kopule, tak na podzemní spojovací chodbu s Novou budovou včetně technického zázemí. Zároveň jsme společně s ministerstvem kultury připravili zadávací dokumentaci pro výběrové řízení na zhotovitele stavby, která prošla připomínkovacím řízením,"
řekl ČTK generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Během ledna ji má projednat vláda, aby muzeum mohlo vypsat soutěž podle zákona o zadávání veřejných zakázek. "Tendr na zhotovitele stavby by měl být dokončen do poloviny roku," uvedl Lukeš.

Další výběrové řízení bylo vypsáno na restaurování soch a mobiliáře. Během příštího roku mají být vybráni architekti, kteří se budou podílet na podobě nových expozic. Na jejich přípravu bylo vyčleněno půl miliardy korun, harmonogram čerpání je nastaven do roku 2017.

Příprava generální opravy přišla podle Lukeše zatím na 548 milionů korun: šlo o stěhování, sanace, dokončování depozitářů v Terezíně i dosavadní úpravy Nové budovy. Loni však muzeum chybovalo ve zhruba stomilionovém tendru na další její částečnou opravu a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zadávací řízení zrušil.

"Tuto dokumentaci s ministerstvem kultury dokončujeme, novou soutěž vypíšeme během ledna tak, aby tu práce už na podzim skončily," vysvětlil Lukeš. Podle něj jde především o vybudování evakuačního výtahu, vyřešení únikových prostorů a další technologie v souvislosti s protipožární ochranou.

Veřejnost se tak dostane do třetího patra Nové budovy, kde má být koncem roku otevřena po dobu téměř čtyřleté rekonstrukce zoologicko-paleontologická expozice Archa Noemova. "Očekáváme od ní větší zájem veřejnosti, neboť vzhledem k uzavření historické budovy loni návštěvnost klesla o 300.000 lidí," řekl Lukeš. Je přesvědčen, že právě přírodovědecké téma zájemce přiláká.

Cílem rekonstrukce je zastavit rychle se zhoršující stavební stav historického objektu, jeho architektonických prvků, výtvarných děl, umělecko-řemeslných prvků, technického zázemí a inženýrských sítí. Oprava obnoví v plném rozsahu původní funkce a zkvalitní užitkovou hodnotu výstavních, expozičních i provozních prostor. Propojením historické budovy s novou muzejní budovou vznikne muzejně-kulturní komplex, provázaný technicky a provozně, o celkové výstavní ploše 11.000 metrů čtverečních.

Historická budova je v havarijním stavu, od postavení v roce 1891 nebyla rekonstruována. Prodělala jen tři opravy většího rozsahu, jejichž nutnost byla vyvolána vnějšími vlivy. Na konci druhé světové války ji zasáhla letecká bomba, v srpnu 1968 poškodily průčelí kulky ze samopalů vojsk Varšavské smlouvy a v 70. letech narušily statiku severovýchodního křídla odstřely při budování metra.
Dosud vynaložené prostředky na přípravu rekonstrukce Národního muzea (NM) v letech 2007 až 2012:

Název akce Skutečnost celkem Zůstatek zdrojů včetně roku 2013
Rekonstrukce depozitáře Terezín 347,1 mil. -
Sanační práce do zahájení rekonstrukce 3,7 mil. -
Rekonstrukce hlavní budovy NM 87,8 mil 3,2 mld
Stěhování sbírek z hlavní budovy NM 93,7 mil. 1,3 mil.
Rekonstrukce bývalé budovy Federálního shromáždění 15,5 mil. 149,5 mil.
C e l k e m 547,9 mil. 3,4 mld

Zdroj: Národní muzeum

Doplněno Stavbaweb:
Aktuální informace
o rekonstrukci Národního muzea naleznete zde.
Hlavní architekt rozsáhlé opravy muzea Zdeněk Žilka vytvořil video ve formátu 3D, které dokonale ukáže budoucí podobu muzea.

Související články:

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Kultura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.