Přístavba a nástavba v Praze 1, Nové Město č.p. 1089, Soukenická 12

Přístavba a nástavba v Praze 1, Nové Město č.p. 1089, Soukenická 12

(29. 10. 2013) U náměstí Republiky má vyrůst devítipodlažní bytový dům
Investor: BAU-INVEST Soukenická 12, a. s.
Projektant stavby: Casua spol. s r. o.
(doplněno Stavbaweb)

 
 
 
 

Přístavba a nástavba v Praze 1, Nové Město č.p. 1089, Soukenická 12

U náměstí Republiky má vyrůst devítipodlažní bytový dům
Investor: BAU-INVEST Soukenická 12, a. s.
Projektant stavby: Casua spol. s r. o.
(doplněno Stavbaweb)


(ČTK) -
Ve vnitrobloku u Soukenické ulice v centru Prahy by mohly vyrůst dva věžovité bytové domy s devíti nadzemními podlažími. Stavební úřad Prahy 1 již vydal pro novostavbu územní povolení. Proti rozhodnutí se ale pravděpodobně odvolá někdo ze sousedů, kteří proti stavbě dlouhodobě bojují. Povolování se táhne již několik let, řekla ČTK mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková. Pozemek vlastní stejní majitelé jako sousední dům v Truhlářské ulici, do kterého před několika lety nastěhovali squattery z vily Milada.

S vysokou budovou původně nesouhlasili památkáři z pražského Národního památkového ústavu (NPÚ), nakonec ale dali stavbě kladné stanovisko. Nelíbí se jim, že objekt naruší historickou zástavbu.

Stavba a přestavba u domu Soukenická 12 má mít dvě podzemní patra a jedno nadzemní podlaží, ze kterého budou vyrůstat dvě osmipodlažní části. Věže, jak je územní rozhodnutí nazývá, budou od pátého patra od sebe postupně ustupovat. Projekt počítá s tím, že v domě budou byty.

Proti stavbě protestují okolní obyvatelé nebo firmy. Jejich námitky ale stavební úřad zamítl. Arcibiskupství pražské, které zřizuje v sousedství církevní školu, si například stěžovalo, že kvůli novému domu bude ve třídách málo světla. Požadovalo také, aby se bouralo až po 16:00.

Stavba se řeší již od roku 2004. "První návrhy na přestavbu a dostavbu byly značně předimenzované a byly naším pracovištěm vyloučeny," sdělil ČTK Ondřej Ševců z NPÚ. Po několika jednáních a přepracování projektu nakonec NPÚ s přestavbou a dostavbou souhlasil, prý i kvůli ochraně současného uličního domu. Podle Ševců ale není podobný přístup k objektům v Pražské památkové rezervaci vhodný.

Nelíbí se mu, že podobné projekty zastavují původní dvory. Kritizuje také rozsah plánované budovy, její výšku i panoramatické uspořádání. Zástavba vnitrobloku podle něj popírá zásadu, že hlavní uliční budovy jsou vyšší než stavby uvnitř vnitrobloku. "Zvyšování vyrovnané výškové hladiny urbanistického historického jádra města a vytváření neopodstatněných novodobých dominant je v historickém prostředí Pražské památkové rezervace nežádoucí," poznamenal Ševců.Rekonstrukce Bytový dům BAU - INVEST Praha, Soukenická
 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz