Přístavba administrativní budovy

Přístavba administrativní budovy

areál firmy Průmyslová keramika, spol s.r.o., ulice Spešovská 627, Rájec Jestřebí

(2. 8. 2018) Petra Bitaudeau Vašková, Jiří Vokřál

   
 
 
 
 

Přístavba administrativní budovy

Novostavba je přístavbou a rozšířením stávajících prostor firmy, která se zabývá se výrobou průmyslové keramiky. Je součástí průmyslového areálu, který tvoří nesourodý shluk administrativních objektů. Navazuje na dřívější zdařilou přestavbu, kterou stavebník realizoval v roce 2003 (administrativní budova s červenou fasádou, architekti Michaela Kryštofová a Jiří Marek).

Na počátku spolupráce architekta a stavebníka stál výběr místa pro stavbu, důležitou podmínkou bylo funkční propojení stávající budovy s novou. Původní záměr nástavby některého ze stávajících objektů nebyl možný, z důvodu nízké únosnosti konstrukcí.
Rozhodli jsme využít místo mezi třemi budovami – administrativou, výrobní halou a sousední administrativní budovou. Tento prostor je vstupní komunikací do obou budov stavebníka a současně slouží pro parkování a průjezd.
Nová stavba měla obsahovat alespoň pět pracovních míst a zkušebnu materiálů. Její šířka je minimální, limitována provozem mezi budovami. Výška stavby a tvar třetího podlaží jsou ovlivněny stíněním kanceláří sousední budovy. Obě budovy administrativy (původní a nová) propojuje chodba a krček na úrovni 2. NP. Novostavba má tři podlaží, šířku 4,5 m a délku 18,3 m (bez propojujícího krčku). Úzká fasáda se třemi okny má jižní orientaci. V každém podlaží je jedna větší místnost. V přízemí je to zkušebna keramických materiálů, v druhém podlaží kancelář s pěti pracovními místy a ve třetím podlaží rezerva pro umístění další kanceláře.
Úzký vnitřní prostor odlehčují průhledy ve schodišťovém prostoru a okna v kancelářích (každý pracovník má stůl u okna).

Konstrukčně se jedná o klasický zděný objekt z keramických cihel s železobetonovými stropy. Spojovací krček a šikmá část střechy jsou ocelové konstrukce s lehkým pláštěm. Stavba je omítaná, s výjimkou plechového pláště krčku. Bílá barva fasády odráží více přirozeného světla na budovu souseda. Uvnitř je prosvětlení podpořeno světlými barvami stěn a nábytku. Strohý bílo šedý prostor oživují podlahy a nepravidelně rozptýlená svítidla.

Autorská zpráva
Foto: Lukáš Němeček


 

Autoři: Petra Bitaudeau Vašková, Jiří Vokřál (Petra Bitaudea Vašková v současné době pracuje ve Studiu Newwork s.r.o, Bitaudeau+Sládeček s.r.o., Jiří Vokřál má ateliér JVARCHITEKT.)
Projekt pro provádění stavby: ing. Vladan Henek
Generální dodavatel: STAVBY KOPŘIVA, Ivan Kopřiva, Boskovice

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2015

 
 
 
 
49.4021130
16.6332800
Přístavba administrativní budovy

Přístavba administrativní budovy
areál firmy Průmyslová keramika, spol s.r.o., ulice Spešovská 627
Rájec Jestřebí

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz