Přístavba Jihočeské vědecké knihovny

Přístavba Jihočeské vědecké knihovny

(17. 4. 2019) Stavba podle projektu Ateliér Kuba & Pilař architekti byla zahájena

   
 
 
 
 

Přístavba Jihočeské vědecké knihovny

(ČTK) - V Českých Budějovicích ve čtvrtek 11. dubna 2019 začala stavba nového křídla budovy Jihočeské vědecké knihovny a další stavební úpravy na Lidické třídě. Stavba by měla trvat do podzimu 2020, otevření knihovna plánuje začátkem roku 2021. Náklady jsou téměř 166 milionů Kč. Cílem je, aby čtenáři měli volný výběr z více než 100.000 knih, které jsou teď ve skladech. Novinářům to  řekli zástupci knihovny i Jihočeského kraje, který knihovnu s 1,4 milionu svazků zřizuje.

Přístavbu a technické řešení navrhnul Ateliér Kuba & Pilař architekti. Budova knihovny se rozšíří bezmála o 2000 metrů čtverečních. Náklady jsou téměř 166 milionů, z toho dotace IROP je přes 105 milionů, Jihočeský kraj dá 51 milionů Kč. Budova bude bezbariérová.

"Hlavním důvodem, proč projekt vznikl, byl nedostatek prostoru pro zřízení volného výběru literatury ve vědecké části knihovny. Pro čtenáře bude zásadní změna v tom, že nebude muset tak jako doposud vybírat knížky pouze v elektronickém katalogu, ale bude moci tak jako v jiných knihovnách procházet přímo mezi regály, vybrat si knížku, prolistovat si v ní a rozhodnout se, jestli je pro něj skutečně ta pravá, popřípadě najít na regále jinou," řekl dnes ČTK ředitel knihovny Ivo Kareš.

Čtenářů se stavba v první fázi dotkne minimálně, hlavně přesunem hlavního vchodu. Půjčovat knihy v budově na Lidické budou knihovníci s drobnými omezeními do léta 2020. "Pak bude knihovna na zhruba šest měsíců zavřená kvůli stavebním úpravám stávající budovy a zařizování interiéru. Část knihovního fondu bude v té době návštěvníkům k dispozici v knihovně Na Sadech," uvedla projektová pracovnice knihovny Petra Mašínová.

Knihovna projektem reaguje i na požadavky čtenářů. Kareš novinářům řekl, že šlo o to, aby se více než 100.000 svazků dostalo do volného výběru. "To byla velká bariéra. Víme to od našich čtenářů, že knihovna, kam vstoupí a nevidí knihy, pro ně není knihovna," řekl Kareš.

Jihočeská vědecká knihovna má 1,4 milionu svazků a 19.000 registrovaných čtenářů. Loni ji navštívilo 290.000 lidí. Jihočeský kraj jí letos dal provozní příspěvek 58,1 milionu Kč.

Doplněno Stavbaweb:
Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích získala v roce 2018 z dotačního programu IROP finanční prostředky na přístavbu knihovny Lidická 1. Stavět se bude podle vítězného návrhu ateliéru Kuba & Pilař architekti s.r.o., jež vzešel z architektonické soutěže realizované na přelomu roku 2016/2017.
Vítězný návrh rozšiřuje knihovnu formou "levitující" jednopodlažní dostavby, která je s původním objektem spojena pouze v místě současného vstupu. Realizace přístavby a rekonstrukce prvního nadzemního podlaží stávající budovy umožní vytvoření prostoru pro volný výběr více než 100 tisíc svazků knih. 
Více informací o soutěži najdete na stránkách ČKA.

Související články:
Dostavba knihovny v Budějovicích bude podle návrhu ateliéru Kuba a Pilař  3.2.2017

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Škola, věda

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz