Přístavba rodinného domu v Bořislavi

Přístavba rodinného domu v Bořislavi

(9. 6. 2015) 3+1 architekti

   
 
 
 
 

Přístavba rodinného domu v Bořislavi

Nedostatečná plocha a těsná dispozice ve stávajícím malém domě (postaven zhruba před čtyřiceti lety svépomocí, před několika lety rekonstruován), vedly stavebníka k rozhodnutí doplnit chybějící prostor přístavbou. Západní fasáda domu s přilehlou zahradou nám pro tento záměr připadala ideální jak konfigurací terénu, tak logickou návazností na dispozici původního domu.

Nízká přístavba kopíruje terén zahrady. Jednoduchou formou se pokoušíme dál nekomplikovat přebujelou strukturu původní stavby a objektů kolem. Místy příliš těžkopádnou konkrétnost současného domu jsme se pokusili vyvážit jednoduchým tvarem, rytmem plynoucím z použitého skladebného modulu a abstraktním černým pláštěm přístavby.
Přístavba vznikla především kvůli potřebě velkého denního obytného prostoru a soukromé ložnice. K nim doplňujeme zázemí - toaletu, šatnu, technickou místnost/sklad a nutné komunikační prostory.

Autorská zpráva
Foto: Pavel Plánička


 
Stavebně technické řešení

Konstrukční systém: dřevěná rámová konstrukce
Základy: betonové pasy + deska.
Nosné stěny: dřevěná rámová konstrukce, difuzně otevřená skladba stěny
Strop dřevěný trámový
Obvodový plášť z cementovláknitých desek Cembrit na provětrávaném roštu
Střecha plochá, jednoplášťová, nevětraná, krytinou je fólie
Příčky dřevěné rámové
Podlahy vinylové
Povrchy stěn a stropů tvoří převážně nátěr na SDK
Vnější povrchy: Cembrit ZENIT 510 Erebus
Okna dřevěná, vnitřní dveře obložkové, plné a posuvné do stavebních pouzder v příčkách
Venkovní parapety a oplechování atik je provedeno barveným zinkovým plechemProjekt: 2013
Realizace: 2014
Plocha pozemku: 1 600 m2
Zastavěná plocha: 110 m2
Užitná plocha: 75 m2 dům
Obestavěný prostor: 330 m3

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2014

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 1. 2020 11:37:05

Re: Re: Praha bude chránit panorama města, střech a podpoří stav...

Praha patří mezi nejkrásnější města světa díky jedinečnému urbanismu - celkovému uspořádání historického jádra i fantastické architektuře - málo kde najdeme tak bohatou směs stylů od románského po slohy 19.století. Za Karla IV. to byla jedna z největších metropolí Evropy a v době baroka již tehdy uznávaná svou jedinečnou krásou. Proč bychom jako Češi neměli být hrdí na tak úžasnou hodnotu? Praha zůstala jedinečná jen proto, že jsme v minulosti neměli dost peněz ji přestavět a tedy zničit, jak se to stalo v jiných evropských metropolích. Teď víceméně bez naší zásluhy vlastníme velkou devízu. Tohle vše ale neznamená, že v Praze musí být šmelina a kriminalita, To s tím nijak nesouvisí, spíše bych řekl, že zatímco krásná Praha možná ani není tak přímo vizitka českých schopností, to, co se děje dnes, česká vizitka je. Také se v Praze můžou stavět mrakodrapy, jen ne do historického panoramatu, to přece není nic hrozného. Proč bychom neměli jedinečnou starou Prahu a vedle rostly moderní čtvrtě. Jen to dělejme rozumně, ne tak, jako v mnoha zničených městech a vesnicích za komunistů, ale bohužel i za dnešní doby. Management je první vlaštovkou rozumného přístupu k rozvoji Prahy a pokud bude trend pokračovat, můžeme se dočkat i dalších rozumných opatření, jako vytěsnění šmeliny a grázlovství. Ale to je běh na dlouhou trať a nezapomínejme, že všechno, co se v Praze děje, je víceméně výsledek českých poměrů. Tak se snažme, abychom nemusely pořád jen koukat na ty Němce, Francouze nebo Švýcary.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o.