Přístavba základní školy v Kněžmostě

Přístavba základní školy v Kněžmostě

Na Františku 32, 294 02 Kněžmost

(14. 12. 2017) Energeticky soběstačná škola

   
 
 
 
 

Přístavba základní školy v Kněžmostě

Celostátní soutěž ČEEP zná vítěze 15. ročníku
S přestavbou základní školy Kněžmost zvítězila společnost HAIDY
V budovách pražské ČVUT byly již popatnácté slavnostně předány tituly a ocenění celostátní soutěže Český energetický a ekologický projekt, stavba, inovace roku 2016, která probíhá pod záštitou MPO, MŽP a MMR. Cílem soutěže je zvýšit energetickou efektivitu ČR a dosáhnout výrazných úspor energie. Titul v hlavní kategorii A (stavby, budovy) získala společnost Haidy a.s. s projektem přestavby základní školy Kněžmost.

Soutěž ČEEP vyhledává a prezentuje mimořádně ekonomické a ekologické projekty, stavby či technologie a snaží se o zlepšování životního prostředí v českých městech a obcích, rozvoj průmyslu i dosažení úspor energie ČR. Do letošního ročníku soutěže se firma HAIDY přihlásila s projektem přestavby školy v Kněžmostě, která se má stát maximálně úspornou a energeticky téměř soběstačnou. Celý objekt bude vybavený nejmodernějšími technologiemi, které bude ovládat centrální řídicí systém HAIDY. Podle odborné poroty projekt ukazuje cestu, jak lze spořit budoucí náklady za teplo i elektřinu a zajistit zdravé prostředí pro výuku.

Vítěz kategorie A – Stavby, budovy: HAIDY - Pasivní škola Kněžmost
Dostavba školy skládá z dvou hlavních a třech doplňujících objekty, které budou se stávajícími budovami tvořit jeden celek. Všechny jsou projektovány tak, aby splňovaly parametry pasivního domu. Základní myšlenku celému projektu dal Ing. Arch. Aleš Brotánek, který má dlouholeté zkušenosti s projektováním pasivních domů.

„Víme, že polovina všech školních budov v České republice má nevyhovující větrání. Nedostatek čerstvého vzduchu přitom výrazně zhoršuje zdraví žáků i učitelů a schopnost jejich soustředění. Tím klesá i efektivita výuky,“ říká p. architekt Brotánek. Podle něj bude škola pasivní budovou, která využívá vhodné formy obnovitelných zdrojů energie a zajišťuje i komfortní hygienické prostředí. Hygienickou výměnu vzduchu zajistí několik rekuperačních jednotek. Speciálně navržené světelné zdroje se postarají o kvalitu osvětlení. Samozřejmostí je důmyslný systém vytápění. Zdrojem elektrické energie bude fotovoltaický systém. Celý objekt pak bude řízený centrálním řídicím systémem HAIDY, který umožňuje ovládat všechny technologie z jednoho rozhraní.

Kompletní výsledky:
Vítěz kategorie B – Energetika, průmysl, doprava: Metrostav a.s. – Vodné dielo Želiezovce
Vítěz kategorie C – Technologie, inovace: UCEEB ČVUT v Praze – Chytrý energetický management administrativní budovy Fenix Group
Vítěz ceny poroty: Siemens, s.r.o. – CIIRC ČVUT – Desigo CC
tisková zpráva


Energeticky soběstačná základní škola
Obec Kněžmost nedaleko Mnichova Hradiště se rozhodla zmodernizovat budovu základní školy. Nový objekt bude maximálně úsporný a doplněný solární elektrárnou tak, aby mohl být energeticky téměř plně soběstačný. Projekt energeticky úsporné školní budovy ukazuje cestu, jak lze spořit budoucí náklady za teplo i elektřinu a zajistit zdravé prostředí pro výuku.

„Rozhodující bylo naše setkání s architektem Alešem Brotánkem, který má dlouholeté zkušenosti s projektováním pasivních domů,“
vysvětluje starosta Kněžmostu Karel Hlávka. Pasivní dům, který navíc bude využívat vhodné formy obnovitelných zdrojů energie, je podle něho nejen sám o sobě výukovým objektem, ale zajišťuje i komfortní hygienické prostředí. „Víme, že polovina všech školních budov v České republice má nevyhovující větrání. Nedostatek čerstvého vzduchu přitom výrazně zhoršuje zdraví žáků i učitelů a schopnost jejich soustředění. Tím klesá i efektivita výuky,“ zdůrazňuje starosta.

Dostavba obnáší dva hlavní a tři doplňující objekty, které budou s těmi stávajícími tvořit jeden celek. Všechny jsou projektovány tak, aby splňovaly parametry pasivního domu. Zdrojem elektrické energie pak bude fotovoltaický systém, sestávající z devíti samostatných jednotek, lišících se velikostí, orientací, sklonem i typem jednotlivých modulů. Problémem pro školu nebudou ani méně slunečné zimní dny. „Panely dokáží i v zimních měsících produkovat nejméně 50 kilowatthodin za den, což s rezervou postačí na klíčové provozní funkce školy. Jelikož se provoz školy v naprosté většině kryje s dobou slunečního svitu, je výhodné vyrobenou energii okamžitě spotřebovávat,“ říká hlavní architekt projektu Aleš Brotánek.

Škola se zabývá také otázkou, jak se vypořádat s elektřinou, která bude vyrobena v období letních prázdnin, když je spotřeba energií v areálu minimální. Současná legislativa totiž sice umožňuje prodat přebytek energie do obecní sítě, obec ale nesmí uspořenou energii použít v jiných svých budovách, například na obecním úřadu. České prostředí rovněž nenabízí tzv. „net-metering“, což znamená, že vlastník fotovoltaické elektrárny pouští přebytky vyrobené elektřiny do sítě a zároveň ji může zase odebírat v době, kdy mu vlastní výroba nestačí.

Zkostnatělou legislativu kritizuje i Martin Sedlák, programový ředitel portálu Obnovitelně.cz a výkonný ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost: „Novela energetického zákona před dvěma lety sice odstranila povinnost vyřizovat licenci pro malé solární elektrárny na střeše domu, ale v takovém případě je třeba veškerou elektřinu spotřebovat. Za přetok vlastní elektřiny do sítě hrozí pokuta. Diskuse o zjednodušení pravidel by zde byla na místě.“ Problém prozatím obec vyřešila tak, že v první fázi rekonstrukce budou fotovoltaické panely integrovány pouze do fasády a střešní instalace přijde na řadu později. Zahájení prací se předpokládá ještě letos, dokončení pak v roce 2019. Celkový rozpočet stavby činí 100 milionů korun, z toho 70 milionů zaplatí dotace ministerstva financí a zbytek obec.
Bližší informace o projektu najdete na portálu www.obnovitelne.cz.
Zdroj: Tisková zpráva Obnovitelně.cz 9.8.2017

Doplněno Stavbaweb:
Projekt na stránkách autorů najdete ZDE, studii přestavby najdete ZDE.

Projekt pro sloučené územní řízení a stavební povolení, včetně dokumentace pro provedení stavby vypracovala společnost Ekostep.
Vizualizace: ABatelier

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Sustainability

 
 
 
 
50.4888111
15.0407190
Přístavba základní školy v Kněžmostě

Přístavba základní školy v Kněžmostě
Na Františku 32
294 02 Kněžmost

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz