Šanghajský developer Zhongrong Holdings (angl.. transkripce Chungrong, česká transkripce Čungrong) spolupracuje s kanceláří Arup na ambiciózním projektu rekonstrukce Křišťálového paláce (Crystal Palace, 1851) od Josepha Paxtona.
Diskuse o možném znovupostavení Křišťálového paláce stále probíhá, nicméně londýnský starosta Boris Johnson již uvedl, že do návrhu bude zahrnuta bytová výstavba a veřejnost bude zapojena do diskuse před přijetím jakéhokoli konečného konsensu. Jeho prohlášení má souvislost se zákonem z roku 1990, který stanovuje, že jakákoliv nová stavba na místě bývalého paláce „musí být v duchu původní stavby Paxtona“, a který zabránil už řadě návrhů. Pokud bude palác postaven, slibuje developer Zhongrong Holdings, že v něm bude veřejný prostor pro výstavy a další veřejné akce a dále maloobchodní prostory a kavárny.
V nedávné době město Londýn a čínský developer zveřejnili svůj úmysl vyhlásit pro stavbu repliky Křišťálového paláce soutěž, která nalezne „nikoli největšího, ale nejlepšího“ architekta pro tento projekt.
Starosta Londýna Boris Johnson řekl: „Paxtonův úchvatný Křišťálový palác byl majákem inovací v 19. století, symbolizoval ducha vynálezu, který utvářel Londýn a svět budoucích generací. Od doby, kdy tato ikonická budova byla zničena, nebyl hlavolam, co dělat s rozpadajícím se místem, úspěšně vyřešen.“ Až do teď.
Projekt Zhongrong Group počítá s věrným znovu-postavením Křišťálového paláce, v němž mají být prostory pro mezinárodní výstavy, hotel a maloobchodní galerie, a Crystal Palace Park se má zachovat jako unikátní viktoriánské dědictví. Johnson je přesvědčen, že výstavba „nejen umožní znovu spatřit světovou památku […], ale bude obnoven celý okolní park, projekt přinese pracovní místa a růst.“
Detaily o architektonické soutěži ještě nebyly zveřejněny, ale Jerome Frost, ředitel inženýrské firmy Arup, spolupracující s ZhongRong, řekl, že funkce architekta je pro tento projekt prioritní. Frost také uvedl, že architekt projektu (nejlépe britský) bude vybrán na základě zásluh: „Projekt tohoto rozsahu, příležitosti a ambice si zaslouží to nejlepší, co může britská architektura nabídnout. […] Naše rozhodnutí je získat to nejlepší, ne to největší.“ Stavba by měla být zahájena v zimě roku 2015.
Viz též zprávu v BBC online.
Vlevo: The Crystal Palace, 1851. Ilustrace © wikiarquitectura
Vpravo: The State Opening of The Great Exhibition in 1851, colour lithograph by Louis Haghe.© Wikimedia Commons
Slavná londýnská stavba byla postavena původně v Hyde Parku pro Světovou výstavu v roce 1851. Pět tisíc dělníků ji zhotovilo za pět měsíců. Budova o ploše 80 000 m2 z oceli a skla byla v roce 1854 rozebrána a přenesena do jižního Londýna, kde stála až do roku 1936, kdy ji zničil požár. Okolní park a okrsek se po ní jmenuje Crystal Palace a stejné jméno má i tamní fotbalový klub. Paxtonova jednoduchá a geniální konstrukce připravila cestu sofistikovanějším prefabrikovaným konstrukcím a dala vzniknout bezprecedentnímu výstavnímu zařízení s nebývale velkým vnitřním prostorem plným denního světla.
The Crystal Palace at Sydenham Hill, 1854. Photo by Philip Henry Delamotte © Wikimedia Commons
Petr Tak to záleží na samotném prodejci a výrobci oken, jaké bude mít stanovené dodací lhůty. Protože jemu dodá skla…
Tu technickou pomoc při zakládání první řady je fakt skvělá možnost využít. Ono to zase nestojí nijak moc a není…
Heluz je v podstatě dost populární značka výrobce stavebního materiálu v Česku, hlavně jsou známí svými dobrými izolačními vlastnostmi. Úplně…
Pochybuji, že si dnes ještě někdo dobrovolně vybere dvojsklo...
O tom trojskle nepochybuji. Na to jsem rozhodnutý na 100%, aspoň v tom mám jasno na začátek. Ale vypadá to…