Planetárium v Hradci Králové

Planetárium v Hradci Králové

(1. 2. 2016) ateliér AKIA

   
 
 
 
 

Planetárium v Hradci Králové

Budova Digitálního planetária je součástí areálu Hvězdárny v Hradci Králové. S původní budovou vytváří  kompoziční  celek se zachováním rozsáhlého pozemku před nástupem do areálu, který může  sloužit pro volnočasové aktivity  návštěvníků a  instalací dalších plastik. Předprostor mezi Hvězdárnou a planetáriem je dostatečně dimenzovaný s návazností na potřebnou kapacitu parkovacích stání. Architektura nové budovy Planetária pracuje s nadčasovým designem a vytváří svébytný objekt. Přesto svým lapidárním tvarem rotačního elipsoidu levitujícím na pevné kubické vstupní části tvarově zapadá do celkové koncepce areálu a výškově ho respektuje. Zvolená materiálová kombinace monolitického betonu vstupní části a plechové kapotáže geoidu ve středně šedé barvě zvýrazňují čistotu tvarů.
Navržené materiály jsou v souladu s technicistním vzhledem budovy. Proříznutí základního tvaru pásem hliníkových oken umožňuje přirozené nasvětlení ochozu okolo sálu v patře, který má význam nejenom pro instalaci interaktivních prvků, ale i z provozního hlediska s možností pohybu návštěvníků ze sálu. Jedna skupina návštěvníků nastupuje z rozlehlého foyer a druhá postupně přichází na ochoz, takže je prakticky vyloučeno jejich setkání.
Kruhový sál o kapacitě 99 míst je středem kompozice a přispívá k jednoduché orientaci v dispozici budovy. Ojedinělý je způsob promítání na sférickou plochu pomocí pěti kamer z obvodu sálu.

Základ konstrukčního systému tvoří betonový válec, do kterého jsou kotveny železné ramenáty ve vrcholu spojené prstencem. Kubická část základního tvaru budovy včetně suterénu jsou železobetonové.
Vybudováním objektu Digitálního planetária získalo krajské město Hradec Králové ojedinělou možnost prezentace kosmické tématiky a zájem návštěvníků potvrzuje kvalitu záměru.

Autorská zpráva

Investor: Krajský úřad Kralovehradeckého kraje
Autor stavby: Ing. arch Karel Schmied mladší a starší; AKIA a.s.
Dokumentace DUR + SP: Ing.Robert Prix
DPS + interiér: Ing. arch Jiří  Březina, ARCHaPLAN s.r.o.
Dodavatelé: FATO a.s., Ing. Lukáš  Tošovský 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2015

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz