Plavecký bazén Klíše

Plavecký bazén Klíše

(15. 11. 2016) Pórobeton ve vlhkém prostředí se osvědčil

   
 
 
 
 

Plavecký bazén Klíše

V Ústí nad Labem je už několik měsíců v provozu rekonstruovaný plavecký bazén. Za pomoci dotací tuto stavbu zainvestovalo město a realizovala společnost Metrostav. Dodavatelem materiálu pro vyzdívky o celkovém množství 650 palet byla firma Xella CZ s pórobetonem Ytong, který tak opět potvrdil, že může být materiálem první volby i ve vlhkém prostředí.

Plavecký bazén Klíše v Ústí nad Labem byl znám ústecké veřejnosti jako „ten, který protéká“. Dno prasklo před asi dvaceti lety a od té doby docházelo k únikům vody. Dnes je bazén po kompletní rekonstrukci, má nerezové vany a lidé se koupají v minerálce. Zajímavostí je, že při přestavbě plaveckého bazénu se na vyzdívky použil pórobeton, který tak potvrdil skutečnost, že je plně spolehlivým materiálem i pro nasazení ve vlhk

Dlouho odkládaná modernizace
K prvním únikům vody v plaveckém bazénu Klíše začalo docházet v roce 1995. Tehdy se přistoupilo k provizornímu řešení v podobě fólie, které nakonec vydrželo téměř dvě desetiletí. Plavecký bazén byl však ve špatném stavu i po jiných stránkách. Předchozí pokusy o rekonstrukci vždy selhaly a dlouho odkládaná modernizace se tak rozeběhla až na podzim roku 2014.
 
Ústečtí radní chtěli původně vybudovat nový akvapark a modernizovat více než 30 let starou plaveckou halu. Po zjištění, že na takto rozsáhlý projekt nelze získat finanční prostředky z dotací dostala přednost „pouze“ plavecká hala. Peripetie, které v minulosti provázely rozhodování o rekonstrukci na radnici, a snaha čerpat dotace v pevně daném časovém údobí nakonec vedly k tomu, že stavbaři dostali na kompletní rekonstrukci plaveckého bazénu i zázemí pouze jeden rok.

Úplná změna dispozic a nerezové vany
V Klíši se začalo pracovat v září 2014 a nezůstala tvárnice na tvárnici. Zachována byla jen nosná konstrukce. Šlo o prefa-monolitický skelet s ocelovou příhradovou konstrukcí, kde byly použity takzvané Vinšovy hlavice sloupů. „Ty se v některých případech nacházely ve špatném stavu, a proto je bylo třeba v rámci prevence doplnit ztužujícími paprsky ocelových konstrukcí,“ říká Radek Zeman z ústeckého zastoupení divize 8 společnosti Metrostav, jenž zároveň vystupoval jako vedoucí projektu. Už od výšky asi 2,5 metru nad podlahou se rozbíhají ke stropu do kruhu s průměrem kolem tří metrů. Toto řešení podpěr stavbařům poměrně komplikovalo následné rozvody sítí a instalace vzduchotechnického potrubí.

Stavbaři dále vybourali stávající konstrukce a opravili železobetonový skelet a podlahy. „Sice jsme sanovali výztuže, ale po statické stránce si stavba stojí až překvapivě dobře. Ocelové konstrukce byly na hlavním plaveckém bazénu ve velmi dobrém stavu. A díky zvolenému principu vzduchotechniky byla ocelová konstrukce zastřešení přímo fantastická, pokud uvážíme, že stavba má za sebou téměř 40 let,“ hodnotí Radek Zeman. To bylo mj. výsledkem původního řešení architekta Josefa Slívy.

Pórobeton pro vyzdívky i ve vlhkém prostředí
Po demoličních a sanačních pracích došlo na hlavní část projektu. Do tří bazénů – plaveckého, dětského i skokanského – byly uloženy speciální nerezové vany. Postup byl následující: Ocelová nerezová konstrukce se zakotvila do podlahy, pomocí betonových prahů se obetonovala, dále se navařily jednotlivé pláty stěn a po dosypání podlahy také nerezové dno. Celá konstrukce je zvednuta asi 40 centimetrů nad úroveň stávajících okolních podlah, což vychází z potřeby zajistit lepší přístup pro tělesně postižené. Tento princip provedli stavbaři u plaveckého a výcvikového (dětského) bazénu.

Současně se dělaly kompletně nové šatny pro veřejnost, sportovní kluby a školy a budovalo zázemí pro fitness studio, saunu, aroma a solnou lázeň a občerstvení. Proběhla i kompletní rekonstrukce technického zázemí, kde se nachází vzduchotechnika.

Na vyzdívky zvolili projektant a dodavatel stavby tvárnice Ytong. „Jako materiál na zdění je velmi dobrý v mnoha ohledech. Použili jsme jej v místech společných šaten a sprch, kanceláří, technologického zázemí, ale také i ve vyzdívkách stěn v hlavní místnosti s bazénem,“ říká Radek Zeman. Konkrétně jsou vyzdívky realizovány z přesných příčkovek a z tvárnic pro vnitřní nosné stěny v pevnostní třídě P2 a P4 o tloušťce 75, 100, 125, 150, 200 a 250 milimetrů.

Jako finální povrchová úprava byla pro své parametry a snadné zpracování zvolena sádrová omítka a z valné většiny také keramický obklad. Projektant a dodavatel stavby mají s tvárnicemi Ytong mnohaleté kladné zkušenosti. O tom hovoří i skutečnost, že firmy Xella CZ a Metrostav tak společně realizovaly další z nejvýznamnějších staveb v severních Čechách. Podle Radka Zemana tvárnice Ytong splnily všechny náročné požadavky na použití při takto komplikované rekonstrukci, obzvlášť ve velmi vlhkém prostředí.

Vyzdívky se z vnější části zateplovaly minerální vatou o tloušťce 16 centimetrů u šaten a 14 centimetrů v části s technickým zázemím a posilovnou. Lehký obvodový plášť samotného bazénu je osazen izolačními trojskly. Slabší tepelná izolace se nachází na dvouplášťové střeše, což vyšlo z potřeby zajistit dostatečně rychlé odtávání sněhu, aby v zimě nedocházelo k nadměrnému zatěžování příhradové konstrukce.

Koupání v minerálce
Během výstavby se rozhodlo, že energetické požadavky plaveckého bazénu budou řešeny pomocí tepelných čerpadel. Termální vrt tak nyní dodává vodu o teplotě přibližně 32 stupňů Celsia, která se používá pro vytápění objektu. Ve všech podlahách je nataženo podlahové topení, do kterého se přes tepelné čerpadlo a výměníky pouští teplá voda z vrtu. Vzduchotechnika udržuje teplotu vzduchu dva stupně nad teplotou vody v bazénu. Díky rekuperaci se pro vytápění používá také zbytkové teplo přepadové vody z bazénů nebo z odpadů sprch.

Voda z vrtu ale slouží také pro napájení samotných bazénů. Návštěvníci si tak mohou užívat léčivou koupel v minerální vodě. Tento komfort je vykoupen složitější předúpravou, kdy se voda zbavuje arsenu, radonu i nadbytku železa a dochází k úpravě hodnoty pH. Výsledkem je, že dodaná voda má parametry vody pitné.

Bazén už slouží veřejnosti
Na konci října 2015 předal zhotovitel stavební část městu, v listopadu se pak upravovala funkce instalovaných technologií a proběhla kolaudace. V sobotu 28. listopadu 2015 do bazénů skočili první plavci.

Po rekonstrukci, která veřejné rozpočty vyšla na přibližně čtvrt miliardy korun, má dnes Ústí nad Labem moderní plaveckou halu se třemi bazény s nerezovými vanami a unikátním využitím termálního pramenu.

650
palet pórobetonu Ytong našlo uplatnění při rekonstrukci Plaveckého bazénu Klíše.


Rekonstrukce Plaveckého bazénu Klíše
Investor: Statutární město Ústí nad Labem
Technický dozor investora: Valbek, spol. s r. o.
Projektant: BPO, spol. s r. o.; HIP Ing. Jan Dušek
Zhotovitel: Metrostav, a. s.
Vedoucí projektu: Ing. Radek Zeman
Hlavní stavbyvedoucí: Ing. Michal Weiner
Realizace: září 2014–listopad 2015
Investice: 257 mil. korun včetně DPH


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2016

  Výrobci/dodavatelé

Vodní 550

664 62 Hrušovany u Brna

Telefon +420 547 101 111

http://www.xella.cz

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

1. 6. 2023 15:01:28

Re: Carmody Groarke: Pop-up restaurace Studio East Dining

Vítejte v našem internetovém obchodě s kvalitními doplňky, jako je HGH, HCG a anabolické steroidy. Při správném užívání steroidů je dobrým klíčem k okamžité proměně slabého a tlustého mladého muže v muže s krásným tělem, který si podmaní srdce žen. Anabolické steroidy umožňují sportovcům mít obrovskou výhodu v soutěžích. Nabízíme široký sortiment sportovních doplňků. Naši zákazníci, kterými jsou především sportovci všech úrovní a typů, již prokázali účinnost zvýšené cygonie. Výsledky jsou úžasné! Žádné trhání svalové tkáně a umožňuje vám zvýšit sílu a silový trénink. Nyní můžete trénovat ještě více a více. V našem obchodě máme velký výběr anabolik, který zve lidi, kteří chtějí vidět krásné tělo v zrcadle. Víme vše o oficiálních výrobcích anabolických steroidů a spolupracujeme pouze se spolehlivými výrobci. Každá látka, která přichází do našeho použití, je kontrolována a testována. Než ji nabídneme zákazníkům, shromažďujeme zpětnou vazbu o látce. Můžete si být jisti, že o svých transakcích s námi nemáte žádné pochybnosti, protože neposíláme produkty, u kterých si sami nejsme 100% jisti. Objednávejte e-mailem... wahlstrom119@gmail.com WhatsApp... +237 653294405 Barel objemové steroidy#Koupit Anavar#Koupit boldenon Koupit Clenbuterol#Koupit Deca Koupit Dianabol#Koupit Enanthate#Koupit HGH#Koupit lidský růstový hormon#Koupit injekční steroidy#Koupit inzulínové jehly#Koupit letrozol#Koupit Masteron#Koupit perorální steroidy#Bu#Koupit PCTroi Primobolan Koupit Rip Blend#Koupit steroidní jehly#Koupit Sustanon#Koupit tamoxifen#Koupit testovací směs#Koupit testovací Cyp#Koupit testovací Cypionate#Koupit test Enanthate#Koupit test Enanthate#Koupit testosteron#Koupit testovací prop#Koupit TNT Koupit Tren#Koupit Tren E #Koupit TTM#Koupit Winstrol Fat Burner Oral steroid Cycle Steroids Cycle#Testosteron propionate Trenbolon#Trenbolon Enanthate#Tren Steroids Tri Tren#Viagra Jsme spolehlivými dodavateli různých druhů kulturistických steroidů, bolesti zabijáci, výzkumné chemikálie, farmaceutické produkty a mnoho dalších podobných prášky na spaní, prášky na sex, prášky na zvětšení penisu,. .Dodáváme naše produkty po celém světě do všech zemí bez omezení, protože jsme nejlepší dodávání .Navíc diskrétní balení je jednou z metod obal. Koupit Ketamin (na deprese) Koupit XANAX Long Bar. (Pfizer / Xanax IR) FENTANILO náplast, koupit Pentobarbital Nembutal (tablety, tekutiny, prášky) DiazepamMDMAXTC pilulky, koupit KCN, koupit Heroinový prášek, koupit LSD, koupit Actavis Hostsirap Online koupit kokain koupit Herbs a mnoho dalších včetně následujících. koupit Xanax 2 mg, koupit dilaudid 8 mg, koupit Oxycodone 30 mg, koupit Suboxone stripe 8 mg, koupit Adderall 30 mg, koupit Hydrocodone 10/325 mg, koupit Diazepam Valium 10 mg, koupit Percocet 30 mg, koupit vicodin 5-10 mg, koupit Clonopin 2 mg, koupit Opana 40 mg, koupit Oxynorm 20 mg, koupit Oxycontin 40 mg, koupit Rivotril 2 mg, koupit Duromin 40 mg, koupit MDMA 50 mg, koupit Tramadol 100 mg, koupit Rohypnol 2 mg, koupit Tilidin 100/8 mg, koupit Concerta XL 18-36 mg, koupit Morphine 15 mg, koupit Mandrax (Quaalude) 300 mg, koupit kodeinový sirup, koupit Ritalin 20 mg, koupit Lortab Watson 7,5 mg. koupit náplast Fentanyl 100 mg, koupit Stilnox 10 mg, koupit viagru 100 mg, koupit metadon 40 mg, koupit Subutex 8 mg, koupit Lyrica 300 mg, koupit Secondary 15 mg, koupit Soma 350 mg, koupit Sobril 150 mg, koupit Nembutal a mnoho dalších. E-mail... wahlstrom119@gmail.com Webové stránky...https://luxferosmedss.company.site/

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz