Pláž v Mnichově Hradišti

Pláž v Mnichově Hradišti

(27. 9. 2016) Stavby studentů architektury

   
 
 
 
 

Pláž v Mnichově Hradišti

Během letních prázdnin vzniklo na pláži u Jizery v Mnichově Hradišti několik dřevěných objektů, které navrhli a vyrobili studenti Fakulty architektury ČVUT. Letní dílnu organizoval Ateliér MáMA Josefa Mádra a Šárky Malošíkové, který spolupracoval s městem Mnichovo Hradiště po celý loňský akademický rok. Studenti ve svých projektech objevovali skrytý potenciál města a prověřovali záměry nové výstavby.

Koupání v Jizeře má v Mnichově Hradišti tradici a pláž s přilehlým lesoparkem je v letním období oblíbeným místem pro odpočinek místních, svou plavbu zde končí mnoho vodáků. Město si úpravu pláže vzalo jako jednu ze svých priorit a podpořilo iniciativu pedagogů a studentů FA ČVUT. Na stavbu poskytlo materiál a technickou podporu. Letní dílně předcházelo březnové setkání s občany a víkendový workshop, při kterém studenti diskutovali se starostou Ondřejem Lochmanem a městským architektem Jakubem Chuchlíkem o představě dalšího rozvoje pláže. Město pro stavbu na břehu Jizery stanovilo přísné podmínky: neomezovat vsakování, nebetonovat základy a nestavět do výšky, aby nevznikla bariéra pro rozvodněnou řeku. Jejich oprávněnost pak během realizace prověřila sama řeka, když po několika dnech dešťů stoupla její hladina a zatopila část vznikajících děl.

Výsledkem letní dílny jsou tři odlišné pobytové prostory, venkovní šachy a houpačka. Pro první objekt, rozlámané trojúhelníkové plochy, byly předem připraveny pouze základní principy napojení. Nebylo k dispozici geodetické zaměření terénu a tak přesné řešení detailů vznikalo až po odměření přímo na místě. Ve střední části, kde byl navržen druhý sestup k vodě, byly ve svahu nejspíše zasypány betonové panely, které bránily vybudování konstrukce a tak bylo třeba improvizovat. Změna ale prospěla a vyřešila se i otázka, kam umístit šachy. Poslední objekt spojuje pohodlný přístup k řece po schodech se širokými dřevěnými plochami na opalování.

I přes vydatný déšť a narůstající výšku hladiny řeky, která na chvíli hrozila vylitím, se s pomocí řady dobrovolníků z města podařilo objekty dokončit v plánovaném rozsahu. V letošní letní dílně se tedy realizovaly první úpravy pláže u Jizery, další budou následovat v příštím roce. Město plánuje doplnění grilovacích míst, nové lavičky a stoly i úpravu převlékáren. Jednotlivé kroky budou koordinovány, jejich postupná realizace pomocí investičně nenáročných zásahů umožňuje reagovat na reakce uživatelů.

Tisková zpráva

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2016

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz