Plecháč – funkční a estetický redesign interiéru

Plecháč – funkční a estetický redesign interiéru

Humpolec

(10. 1. 2018) OK PLAN Architects

   
 
 
 
 

Plecháč – funkční a estetický redesign interiéru

V roce 2005 byl realizován dnes již ikonický dům Plecháč v Humpolci. Stavba ukázala možnosti, jak pracovat s relativně malým a stísněným pozemkem s řadou limitů. Dům byl realizován s přiznanými materiály v jejich surovém stavu: hlazené betonové podlahy, viditelná ocelová konstrukce upravená žárovým zinkováním, tvořící základní osnovu domu, vlnité plechy zalité betonem, které řeší stropní konstrukci, a betonové stěrky jako finální povrchová úprava stěn. Z venkovní části je vše opláštěno předzrezlým plechem (corten). Nedílnou součástí projektu byly zahradní úpravy. Dům se tak, po prvotním odmítnutí veřejností, přirozeně zapojil do liniové zástavby. Díky prvoplánové výsadbě vzrostlých stromů, které dům obklopují, se stal takřka neviditelným.
Majitelé se po 12 letech užívání rozhodli pro interiérové úpravy a „zjemnění“ původní „surovosti“ v hlavním obytném podlaží.  Do interiéru se přidaly další vrstvy, které řeší nejen vizuální stránku, ale mají i funkční opodstatnění. Základní parametr, který bylo nutné vylepšit, byla akustika interiéru. Veškeré tvrdé a odrazivé plochy v minimalistickém interiéru doznaly úprav. Akustika prostoru se výrazně zlepšila vložením dubových obkladových konstrukcí stropů. Jejich finální povrch je upravený katrováním, což působí nezvyklým dojmem a je v souladu s určitou strohostí domu. Ke zvýšení akustické pohody a navození větší intimity prostoru přispěly také nové závěsy. Další úpravy už byly zaměřeny pouze na redesign interiéru. Většina prvků byla zhotovena na míru podle návrhů architektonické kanceláře, která stojí za původním i novým konceptem. Nová kuchyňská linka nahradila starší, funkčně zastaralý typ, krbové těleso reaguje na aktuální trendy v topení. Celé osvětlení a řízení domu prošlo výraznou úpravou, a to jak po stránce vzhledové, tak energetické. Obdobně bylo technicky vylepšeno topení objektu.
Uživatelé celou úpravu vnímají nikoliv jako přestavbu, ale doplnění funkční vrstvy, aplikované na původní konstrukci, která se s nově vloženými prvky doplňuje a tvoří harmonický celek. „Je fajn, když umí dům přirozeně reagovat na nové požadavky a stárne, respektive dospívá s námi,“ říkají spokojení investoři. 

Autorská zpráva
Foto: Jakub Skokan, Martin Tůma / BoysPlayNice   


 
Architekt: Luděk Rýzner; spolupráce IPMB,  Čadas Interiér, Color–design, OK Control

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2017

 
 
 
 
49.5415238
15.3593232
Plecháč – funkční a estetický redesign interiéru

Plecháč – funkční a estetický redesign interiéru
Humpolec

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz