Plovoucí sauna Lom

Plovoucí sauna Lom

(19. 7. 2022) Atelier HRA

   
 
 
 
 

Plovoucí sauna Lom

Plovoucí sauna v bývalém kamenolomu


Návrh sauny ovlivnilo zejména místo samotné a jeho specifická uzavřenost a tajuplnost. Klient definoval rozsah zadání a naším hlavním úkolem bylo nalézt správné měřítko pro plavidlo – objekt. Právě kvůli ideálním rozměrům jsme se rozhodli utilitární typologii doplnit o vnější ochoz, který je spíše sporadicky definován subtilním modřínovými prvky. Modřínová fasáda, spodní paluba, horní paluba a schodiště jsou prvky vnějšího pláště objektu, které budou postupem času stříbřit estetiku plavidla dobrým směrem. Je pravděpodobné, že časem bude vypadat ještě lépe než nyní. 

V objektu se topí dřevem.

Konstrukční a technické řešení
Specifická situace místa, tedy jeho velmi komplikovaná dostupnost a možnosti realizace, definovala konstrukční řešení nejen plavidla, ale také samotné dřevostavby na pontonu. Plovák je navržen a realizován jako segmentová konstrukce (Vierendeelův nosník) zejména z důvodů optimalizace hmotnosti tak, aby bylo možné konstrukci na místo dopravit a smontovat bez použití mechanizace. Dřevěná konstrukce sauny a ochozu zajišťuje lepší přenášení zatížení mezi konstrukcí a vodní plochou. Exteriérové nosné prvky jsou z českého modřínu. Interiér sauny tvoří čisté smrkové dřevo. 

Plavidlo je zakotveno u skalní terasy, která umožňuje přístup na střešní terasu, a dále po schodiště na spodní ochoz, po kterém je možné objekt volně obcházet.

Autorská zpráva

Autor: MgA. Vít Šimek
Spolupráce: Alexander Kačalov

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2021

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz