Plzeň nechala opravit mimořádně cennou ložnici od architekta Adolfa Loose

Plzeň nechala opravit mimořádně cennou ložnici od architekta Adolfa Loose

Plachého 6, Plzeň

(4. 3. 2016) V domě Plachého 6.

   
 
 
 
 

Plzeň nechala opravit mimořádně cennou ložnici od architekta Adolfa Loose

Plzeň nechala loni zrestaurovat ložnici navrženou světoznámým architektem Adolfem Loosem v domě Plachého 6. Objekt patřil plzeňské židovské rodině Hirschových, u nichž architekt získal vůbec svou první plzeňskou zakázku. Při opravách nábytku kladli experti velký důraz na autenticitu a zachování jednotlivých prvků. U historické tapety strhané v minulosti z vestavěných skříní museli ale použít tapetu novou, barvou a typem vláken obdobnou, dodavatel ji přivezl až z Tichomoří.

Oprava ložnice Richarda Hirsche je dalším významným krokem k zachování a obnově díla světově uznávaného architekta Adolfa Loose v Plzni. Na projekt se nám podařilo získat dotaci z ministerstva kultury ve výši 449 tisíc korun, vlastní prostředky z rozpočtu činily zhruba 116 tisíc korun,“ uvedl primátor Martin Zrzavecký. Projekt měly na starost magistrátní bytový odbor a odbor památkové péče.

Podle prvního náměstka Martina Baxy, který má památky ve své gesci, je ložnice Richarda Hirsche jediným pokojem, který se z Loosovy práce v objektu Plachého 6 dochoval. „V domě Hirschových získal Adolf Loos zakázku už v roce 1907, tehdy kompletně přestavěl byt v prvním patře. Z této realizace však zůstal jen strop nad jídelnou, zbytek byl zničen za socialismu,“ přiblížil Martin Baxa. O dvacet let později Loos v domě navázal na svou práci úpravami dalších prostor. Šlo o dvorní přístavbu kryté verandy s budoárem a adaptaci apartmánu syna vlastníků Richarda ve 2. patře. Salón neboli obývací pokoj Richarda Hirsche byl v 80. letech 20. století demontován a dnes je po zrestaurování instalován v Praze. V domě tak zůstala jen ložnice.

Ložnice vznikla v době, kdy byl Loos na vrcholu tvůrčích schopností. Každému odborníkovi je na první pohled jasné, že jde o mimořádně cenné architektonické dílo, loni proto prošlo pečlivou opravou,“ uvedl Karel Zoch z Odboru památkové péče Magistrátu města Plzně. V místnosti se dochoval pro Loose charakteristický vestavěný nábytek zabudovaný do obvodových stěn. „Loos kladl důraz na dokonalou a promyšlenou účelnost. Šatní skříně jsou vybaveny policemi, zásuvkami, ve skříni na kabáty najdeme pečlivě zamaskovaná dvířka od trezoru,“ přiblížil památkář. Zajímavá a atypická je povrchová úprava skříní a stěn místnosti. V duchu Loosova průkopnického odmítání umělého dekorativismu jsou povrchy hladké bez ozdob. Dveře skříní a obklady stěn byly opatřeny exotickou textilní tapetou dodanou zřejmě z Japonska.

Opravu ložnice provedli v roce 2015 pracovníci společnosti Hachy–art vedení restaurátory Kamilem Háječkem a Jakubem Kándlem. Cílem bylo zachovat autenticitu a jednotlivé prvky včetně původních povrchových úprav. „Tak například zeleně barvené rámy skříní, kde byl mnohaletým používáním nátěr odřený, nebyly kompletně přebarveny, ale komplikovaně lokálně vyspraveny a doplněny poškozené úseky. Původní historický nátěr byl zachován a zrestaurován. Barevný povrch je tedy původní,“ doplnil Karel Zoch. Naopak nová je tapeta skříní, protože z té historické se zachovaly pouze malé fragmenty.  

Podle Zuzany Koubíkové, ředitelky městské organizace Plzeň – TURISMUS, bude tento interiér přístupný veřejnosti při zvláštních příležitostech. Už v loňském roce se právě byt Richarda Hirsche stal ústředním tématem ročníkové práce studentů interiérového designu Technické univerzity ve Stuttgartu, kteří své dílo poté prostřednictvím výstavy Wish You Were Here přímo v Plachého 6 vystavovali.

„Loosovy interiéry mají mimořádnou hodnotu také s ohledem na jejich potenciál v oblasti cestovního ruchu. Ani ve Vídni se Loosovo dílo nepodařilo pravidelně zpřístupnit veřejnosti v takovém rozsahu. I to je jeden z důvodů značného nárůstu počtu rakouských turistů, kterých se v Plzni loni ubytovalo o 138 procent více než v roce 2014. Předpokládáme, že do budoucna bude zájem ještě daleko vyšší. Nicméně už nyní, po necelém prvním roce provozu, je jasné, že je to téma, díky kterému se Plzeň daří nabízet i jiným skupinám turistů, než těm, kteří k nám dosud jezdili,“ vysvětlila Zuzana Koubíková.

Aktuálně v Plzni mohou zájemci navštívit tři prohlídkové trasy, které ukazují čtyři nově zpřístupněné Loosovy interiéry. Každý z nich je jiný, za návštěvu ale rozhodně stojí všechny, tedy byt manželů Krausových v Bendově ulici 10, byt doktora Vogla na adrese Klatovská 12, Brummelův dům v Husově 58 i Semlerova rezidence na Klatovské 110. Do konce března jsou přístupné dva dny v týdnu, ve čtvrtek a v sobotu. V hlavní turistické sezoně, tedy od dubna, je možné si je pravidelně prohlédnout také v neděli. Návštěvníci si vstupenky na prohlídky mohou zakoupit online prostřednictvím webu www.adolfloosplzen.cz nebo v turistickém informačním centru na náměstí Republiky. 
tisková zpráva


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

 
 
 
 
49.7431863
13.3710986
Plzeň nechala opravit mimořádně cennou ložnici od architekta Adolfa Loose

Plzeň nechala opravit mimořádně cennou ložnici od architekta Adolfa Loose
Plachého 6
Plzeň

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz