Po více než 15 letech byla znovu otevřena Kramářova chata

Po více než 15 letech byla znovu otevřena Kramářova chata

(12. 7. 2012) Suchý vrch (Orlickoústecko)  (ČTK) - Po více než 15 letech byla 5. července po rekonstrukci znovu otevřena Kramářova chata na Suchém vrchu v Orlických horách. Stalo se tak ve stejný den, kdy byla poprvé zpřístupněna v roce 1928. Zájemci mohli navštívit také nově opravenou sousední 33 metrů vysokou rozhlednu. Vznikla v letech 1931 až 1932 původně jako vodárenská věž.

 
 
 
 

Po více než 15 letech byla znovu otevřena Kramářova chata

Suchý vrch (Orlickoústecko)  (ČTK) - Po více než 15 letech byla 5. července po rekonstrukci znovu otevřena Kramářova chata na Suchém vrchu v Orlických horách. Stalo se tak ve stejný den, kdy byla poprvé zpřístupněna v roce 1928. Zájemci mohli navštívit také nově opravenou sousední 33 metrů vysokou rozhlednu. Vznikla v letech 1931 až 1932 původně jako vodárenská věž.

Kramářova chata (zdroj foto: suchak.cz)
Při více než roční rekonstrukci byla zcela obnovena budova i její interiér při co nejvěrnějším zachování původního vzhledu. "Důraz jsme kladli především na navázání tradice a dodržení podoby, kterou měla chata za první republiky. Při rekonstrukci se stavbyvedoucí řídil původními nákresy z 30. let 20. století i dobovými fotografiemi," uvedl ředitel chaty Stanislav Havel ze společnosti CVS Žamberk, která na opravy získala 25 milionů korun z evropských fondů. Chata s restaurací bude v provozu celoročně.

Jednou ze zajímavostí chaty jsou unikátní kachlová kamna vedoucí přes dvě patra. Postavena byla na zakázku a před jejich spuštěním se v nich i kvůli správné funkčnosti musí padesátkrát krátce zatopit. Vystavena je i původní kronika se zápisem Karla Kramáře, prvorepublikového předsedy vlády, a soubor historických fotografií.

Kramářovu chatu navrhl architekt Jaroslav Stejskal. Jméno získala po prvním prvorepublikovém premiérovi Kramářovi a navštívilo jí mnoho významných hostů, například prezident Edvard Beneš či básník Petr Bezruč. V době vzniku sloužila především jako demonstrace české síly v pohraničí. V roce 1939 ji převzala německá armáda, která jí využívala jako rehabilitační ústav pro zraněné letce. Po válce měnila majitele, využívala ji armáda jako rekreační středisko i turisté. Od poloviny 90. let byla kvůli nepodařené privatizaci dlouhou dobu uzavřená, chátrala a v roce 2003 vyhořela.

Doplněno Stavbaweb:
Původní Kramářova turistická chata byla postavena podle plánu architekta Jaroslava Stejskala  v roce 1928. Podrobné informace o historii chaty naleznete
zde.
Fotogalerii průběhu rekonstrukce chaty -
zde.
Oficiální stránky:
Kramářova chata na Suchém vrchu
 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Komerční stavby

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz