Po více než 15 letech byla znovu otevřena Kramářova chata

Po více než 15 letech byla znovu otevřena Kramářova chata

 
 
 
 

Po více než 15 letech byla znovu otevřena Kramářova chata

Suchý vrch (Orlickoústecko)  (ČTK) - Po více než 15 letech byla 5. července po rekonstrukci znovu otevřena Kramářova chata na Suchém vrchu v Orlických horách. Stalo se tak ve stejný den, kdy byla poprvé zpřístupněna v roce 1928. Zájemci mohli navštívit také nově opravenou sousední 33 metrů vysokou rozhlednu. Vznikla v letech 1931 až 1932 původně jako vodárenská věž.

Kramářova chata (zdroj foto: suchak.cz)
Při více než roční rekonstrukci byla zcela obnovena budova i její interiér při co nejvěrnějším zachování původního vzhledu. "Důraz jsme kladli především na navázání tradice a dodržení podoby, kterou měla chata za první republiky. Při rekonstrukci se stavbyvedoucí řídil původními nákresy z 30. let 20. století i dobovými fotografiemi," uvedl ředitel chaty Stanislav Havel ze společnosti CVS Žamberk, která na opravy získala 25 milionů korun z evropských fondů. Chata s restaurací bude v provozu celoročně.

Jednou ze zajímavostí chaty jsou unikátní kachlová kamna vedoucí přes dvě patra. Postavena byla na zakázku a před jejich spuštěním se v nich i kvůli správné funkčnosti musí padesátkrát krátce zatopit. Vystavena je i původní kronika se zápisem Karla Kramáře, prvorepublikového předsedy vlády, a soubor historických fotografií.

Kramářovu chatu navrhl architekt Jaroslav Stejskal. Jméno získala po prvním prvorepublikovém premiérovi Kramářovi a navštívilo jí mnoho významných hostů, například prezident Edvard Beneš či básník Petr Bezruč. V době vzniku sloužila především jako demonstrace české síly v pohraničí. V roce 1939 ji převzala německá armáda, která jí využívala jako rehabilitační ústav pro zraněné letce. Po válce měnila majitele, využívala ji armáda jako rekreační středisko i turisté. Od poloviny 90. let byla kvůli nepodařené privatizaci dlouhou dobu uzavřená, chátrala a v roce 2003 vyhořela.

Doplněno Stavbaweb:
Původní Kramářova turistická chata byla postavena podle plánu architekta Jaroslava Stejskala  v roce 1928. Podrobné informace o historii chaty naleznete
zde.
Fotogalerii průběhu rekonstrukce chaty -
zde.
Oficiální stránky:
Kramářova chata na Suchém vrchu
 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Komerční stavby

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.