Bytový dům Vila Augustus se nachází ve vilové čtvrti v Praze-Strašnicích. Okolní zástavbu tvoří rodinné domy a dvojdomy vilového charakteru. Stavba vznikla na pozemku po demolici nevyhovujícího rodinného domu, který byl zvětšen o přikoupenou sousední zahradu. Bytový dům má 4 nadzemní a 1 podzemní podlaží, obsahuje 9 bytových jednotek a 17 parkovacích stání v podzemní garáži.
Místo: Praha 10-Strašnice
Developer: JRD s. r. o.
Architekt: Podlipný Sladký architekti s. r. o.
Realizace: Konsit, a. s
Foto: Ester Havlová
Stavba získala ocenění:
Fasáda roku 2014 – vítěz kategorie Bytový dům – novostavba
Porota udělila této stavbě nejvyšší ocenění za návrh celkového hmotového řešení, které respektuje okolní zástavbu. Úspěšné a přesvědčivé je řešení fasád, kombinující plné plochy zateplovacího systému Baumit, provětrávaného
obkladu a velkoplošného zasklení. Celkový velmi dobrý dojem umocňuje nápadité umístění okenních otvorů včetně stínicích prvků, kontrastujících s bílou plochou. Kvalitní tepelně izolační systém Baumit spolu
s větráním využívajícím rekuperace tepla povyšuje kvalitu tohoto domu do nízkoenergetické kategorie.
Building Efficiency Awards 2012
2. místo Best of Realty 2013
Jižní část pozemku je rozdělena na 3 pobytové zahrady přináležející k přízemním bytům. Zahrady jednotlivých bytů jsou upraveny stupňovitě a reagují tak na svažitost pozemku a stávající vzrostlé stromy.
Dům je navržen a realizován jako nízkoenergetický, tj roční spotřeba tepla na vytápění nepřesahuje 50kWh/m2. Vytápění bytů je navrženo jako teplovzdušné pomocí větracích jednotek s rekuperací, umístěných v každém bytě. Zdrojem tepla pro vytápění a ohřev TUV je tepelné čerpadlo se 4 zemními vrty. Větrací jednotky v bytech umožňují také pasivní chlazení v letním období a využívají rovněž energii ze zemních vrtů.
Objekt je rozdělen do dvou třípodlažních hmot s vloženou zapuštěnou hmotou komunikačního jádra (schodiště s výtahem), která přechází do 4. ustupujícího podlaží. Hlavní hmoty domu a vložené komunikační jádro spolu barevně a materiálově kontrastují (světlá omítka, tmavý obklad).
Severní fasáda do ulice Na výsluní je více uzavřená, dominují zde omítané plochy fasády s kompozicí francouzských oken a meziokenních panelů. Výrazné prosklení schodišťového prostoru do ulice zesiluje vnímání objektu jako rozděleného do dvou hmot.
Jižní fasáda se do zahrady otevírá velkými prosklenými plochami, které jsou orámovány bílými rámy z hladké omítky. Z fasády vystupují konzoly balkónů. Ustupující patro je ukončeno tenkou a výrazně vystupující římsou, která navozuje pocit lehkosti posledního podlaží.
Hlavní hmoty domu jsou omítané hladkou omítkou ve světlém odstínu. Zahradní fasáda komunikačního jádra, ustupující podlaží a východní dvoupodlažní část domu jsou obloženy tmavým velkoplošným obkladem z dýhovaných desek Parklex. Okna jsou navržena jako dřevěná z EUROprofilů s trojskly v tmavém odstínu. Okna jsou doplněna předokenními horizontálními žaluziemi, které chrání obytné místnosti před přehříváním v letním období. Zábradlí balkónů a teras jsou celoskleněná, s vloženou polotransparentní fólií.
Podlipný Sladký architekti s. r. o.
Vyšlo v: Stavba č. 2 XXI (2014), s. 48
Stavba č. 2/ 2014
Tu technickou pomoc při zakládání první řady je fakt skvělá možnost využít. Ono to zase nestojí nijak moc a není…
Heluz je v podstatě dost populární značka výrobce stavebního materiálu v Česku, hlavně jsou známí svými dobrými izolačními vlastnostmi. Úplně…
Pochybuji, že si dnes ještě někdo dobrovolně vybere dvojsklo...
O tom trojskle nepochybuji. Na to jsem rozhodnutý na 100%, aspoň v tom mám jasno na začátek. Ale vypadá to…
To tlumení zvuku je tam docela slušné, co tak koukám.