Podlipný Sladký architekti: Vila Augustus - nízkoenergetický bytový dům

Podlipný Sladký architekti: Vila Augustus - nízkoenergetický bytový dům

(28. 7. 2014) Bytový dům Vila Augustus se nachází ve vilové čtvrti v Praze-Strašnicích. Okolní zástavbu tvoří rodinné domy a dvojdomy vilového charakteru. Stavba vznikla na pozemku po demolici nevyhovujícího rodinného domu, který byl zvětšen o přikoupenou sousední zahradu. Bytový dům má 4 nadzemní a 1 podzemní podlaží, obsahuje 9 bytových jednotek a 17 parkovacích stání v podzemní garáži.

 
 
 
 

Podlipný Sladký architekti: Vila Augustus - nízkoenergetický bytový dům

Bytový dům Vila Augustus se nachází ve vilové čtvrti v Praze-Strašnicích. Okolní zástavbu tvoří rodinné domy a dvojdomy vilového charakteru. Stavba vznikla na pozemku po demolici nevyhovujícího rodinného domu, který byl zvětšen o přikoupenou sousední zahradu. Bytový dům má 4 nadzemní a 1 podzemní podlaží, obsahuje 9 bytových jednotek a 17 parkovacích stání v podzemní garáži.Místo: Praha 10-Strašnice
Developer: JRD s. r. o.
Architekt: Podlipný Sladký architekti s. r. o.
Realizace: Konsit, a. s
Foto: Ester Havlová


Stavba získala ocenění:
Fasáda roku 2014 – vítěz kategorie Bytový dům – novostavba
Porota udělila této stavbě nejvyšší ocenění za návrh celkového hmotového řešení, které respektuje okolní zástavbu. Úspěšné a přesvědčivé je řešení fasád, kombinující plné plochy zateplovacího systému Baumit, provětrávaného
obkladu a velkoplošného zasklení. Celkový velmi dobrý dojem umocňuje nápadité umístění okenních otvorů včetně stínicích prvků, kontrastujících s bílou plochou. Kvalitní tepelně izolační systém Baumit spolu
s větráním využívajícím rekuperace tepla povyšuje kvalitu tohoto domu do nízkoenergetické kategorie.

Building Efficiency Awards 2012
2. místo Best of Realty 2013
Jižní část pozemku je rozdělena na 3 pobytové zahrady přináležející k přízemním bytům. Zahrady jednotlivých bytů jsou upraveny stupňovitě a reagují tak na svažitost pozemku a stávající vzrostlé stromy.

Dům je navržen a realizován jako nízkoenergetický, tj roční spotřeba tepla na vytápění nepřesahuje 50kWh/m2. Vytápění bytů je navrženo jako teplovzdušné pomocí větracích jednotek s rekuperací, umístěných v každém bytě. Zdrojem tepla pro vytápění a ohřev TUV je tepelné čerpadlo se 4 zemními vrty. Větrací jednotky v bytech umožňují také pasivní chlazení v letním období a využívají rovněž energii ze zemních vrtů.

Objekt je rozdělen do dvou třípodlažních hmot s vloženou zapuštěnou hmotou komunikačního jádra (schodiště s výtahem), která přechází do 4. ustupujícího podlaží. Hlavní hmoty domu a vložené komunikační jádro spolu barevně a materiálově kontrastují (světlá omítka, tmavý obklad).

Severní fasáda do ulice Na výsluní je více uzavřená, dominují zde omítané plochy fasády s kompozicí francouzských oken a meziokenních panelů. Výrazné prosklení schodišťového prostoru do ulice zesiluje vnímání objektu jako rozděleného do dvou hmot.

Jižní fasáda se do zahrady otevírá velkými prosklenými plochami, které jsou orámovány bílými rámy z hladké omítky. Z fasády vystupují konzoly balkónů. Ustupující patro je ukončeno tenkou a výrazně vystupující římsou, která navozuje pocit lehkosti posledního podlaží.

Hlavní hmoty domu jsou omítané hladkou omítkou ve světlém odstínu. Zahradní fasáda komunikačního jádra, ustupující podlaží a východní dvoupodlažní část domu jsou obloženy tmavým velkoplošným obkladem z dýhovaných desek Parklex. Okna jsou navržena jako dřevěná z EUROprofilů s trojskly v tmavém odstínu. Okna jsou doplněna předokenními horizontálními žaluziemi, které chrání obytné místnosti před přehříváním v letním období. Zábradlí balkónů a teras jsou celoskleněná, s vloženou polotransparentní fólií.
Podlipný Sladký architekti s. r. o.

Vyšlo v: Stavba č. 2 XXI (2014), s. 48
Stavba č. 2/ 2014


 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz