Podobu okolí jezera Milada u Ústí navrhnou architekti

Podobu okolí jezera Milada u Ústí navrhnou architekti

(29. 1. 2020) S nápady se může zapojit i veřejnost – na debatě 30. ledna v kině Hraničář

 
 
 
 

Podobu okolí jezera Milada u Ústí navrhnou architekti

(ČTK) - Podobu okolí jezera Milada u Ústí nad Labem navrhnou architekti. S nápady se může zapojit i veřejnost. Letos se dokončí inženýrské sítě u vodní plochy, která vznikla zatopením důlní jámy, a zpevnění celého okruhu kolem jezera. ČTK to řekl nový ředitel Palivového kombinátu Ústí, který lokalitu spravuje, Walter Fiedler.

Zadání architektonické soutěže nyní připravuje komise složená z odborníků a zástupců okolních obcí
. Své návrhy a připomínky bude moci vznést veřejnost na debatě 30. ledna v kině Hraničář. Mezinárodní krajinářskou soutěž vypíše Palivový kombinát Ústí na jaře, výsledky by mohl znát na podzim.

Soutěž by měla podle ředitele v několika variantách říci, jak zpřístupnit jezero ještě více lidem, zda je vhodné postavit v jeho okolí čtvrť pro zástavbu rodinnými domky, vybudovat autokemp nebo hotel, jak velké území ponechat volné přírodě, kde by mohly být vodní atrakce. "Až budeme znát odpovědi, budeme na realizaci shánět peníze," řekl Fiedler. Podle něj je velká šance získat finance z evropských peněz pro uhelné regiony.

Zlepšení podmínek se rekreanti na Miladě dočkají už letos. Palivový kombinát dokončí budování sítí. "Do areálu bude přivedena kanalizace, voda, elektřina, dokončen bude kompletně okruh kolem jezera pro přístup integrovaného záchranného systému, vybuduje se molo pro lepší přístup do vody," uvedl ředitel. Chybět bude zatím pevné sociální vybavení, k dispozici jsou po celý rok mobilní toalety.

Zpevněnou komunikaci kolem jezera, tzv. Tuchomyšlský okruh, využívají už nyní bruslaři, měřit bude téměř deset kilometrů. K dispozici je také pořadatelům různých sportovních, kulturních či charitativních akcí, kterých se během roku koná na Miladě několik desítek. Nejbližší bude 1. února.

Státní podnik také pokračuje v revitalizaci koryta Modlanského potoka. Pozemky zatím patří státu. Zda je předá na obce, či si je ponechá, není ještě rozhodnuto.

Striktně zakázán zůstane i nadále na Miladě rybolov. "Chceme zachovat výbornou kvalitu vody, která je i během parného léta čistá," uvedla mluvčí podniku Hana Volfová. Vedle milovníků vodních sportů, cyklistů a bruslařů lze na Miladě potkat vodní záchranáře, kteří sem jezdí cvičit, nebo ornitology a další přírodovědce. Okolo Milady vedou naučné stezky, které informují o vesnicích, jež musely v minulosti ustoupit těžbě uhlí. Jeho zásoby zatím odepsány nejsou, podle ředitele se však nepočítá s tím, že by se někdy v lokalitě znovu začalo těžit.

Jezero Milada vzniklo zatopení původního hnědouhelného lomu. Napouštění začalo v roce 2001 a skončilo v roce 2010, v roce 2015 bylo zpřístupněno veřejnosti. Maximální hloubka jezera je 24,7 metru.

Doplněno Stavbaweb:
Příprava architektonické soutěže Jezero Milada
KDY: 30. 1. 2020 od 18:00
KDE: Veřejný sál Hraničář (spolekProkopa Diviše 1812/7400 01 Ústí nad Labem)
Cílem setkání je:
 - informovat o záměru PKÚ vyhlásit architektonickou soutěž Jezero Milada
 - připravit návrh postupu přípravy a organizace soutěže
 - zmapovat hodnoty, problémy, stávající i uvažované aktivity v území
Více ZDE.

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

28. 2. 2020 08:15:31

Re: Rozhledna na vrchu Šibeník

Připadá mi to jako politizování situace kolem členství v EU, které cílí na lidi bez znalostí souvislostí a bez zájmu o politiku. Hurá, podívejte jak je EU dobrá! Všude i v autobusech nálepky, jak se EU spolupodílí na všem, málem i na výrobě betonových tvárnic na chodníky a sirky do krabiček. Samá podlost! My zatím platíme do fondů EU méně, než kolik čerpáme, ale proč čerpáme na takovéto téměř bezvýznamné stavbičky miliony, když nám kulhají investice i peníze do oprav všech typů silnic? Proč naši řidiči denně bourají po srážce se zvěří? Na I.třídách a dálnicích? Protože nemáme oplocení a podchodu i mosty pro zvěř, aby nemusela přes cestu pod kola aut! Toto má být smysluplná investice za stovky milionů!! Kdo to nezažil, neví, co to je za nezměrný děs, který někteří řidiči zaplatí životem nebo doživotním zmrzačením, a nejen oni. ale i jejich děti, partneři, rodiče. O likvidaci majetku a zruinování některých z nich nemluvě. Mně takto rozhledny připadají jako aktivity Kocourkovských občanů. Není těch stovek pitomostí v této zemi už moc? Celý den by na jejich výčet nestačil! Také pokus primátora Macury v Ostravě prosadit novou 3 km tramvajovou trať v Porubě tam, kde ji nikdo nepotřebuje a dokonce většina občanů odmítá, patří do této kategorie pomatenosti, protože zase jde o to, že nějaký spolek amatérů omylem zvolených ve volební euforii na Magistrátě odsouhlasil, že na to může Ostrava dostat víc než miliardu z dotací. Slabomyslnost lidiček bez významu hold v této zemi stále má podivnou váhu! Jak dlouho ještě bude blbost tolerována?

20. 2. 2020 18:50:35

Re: Re: Polemika o panoramatu a mrakodrapech pokračuje.

Polemika o výškových budovách nikdy neskončí. Dnes je to již otázka prestiže, nikoliv potřeby. Kdo výš, je geroj, je víc. Viz Arabský svět i dálný asijský východ. Blbost lidská vítězí. Ale žižkovská trojka od Evy Jiřičné nejsou mrakodrapy, to je úchvatný návrh, jak zaplnit místo po telekomunikační věži a kdo zná podrobně a detailně souvislosti, musí se paní Jiřičné poklonit. Věřím, že její kouzelný návrh bude realizován a rozhodně nemá pražádný vliv na panoráma Prahy, notabene historického centra. On tu někdo v této části Žižkova vidí historické centrum? Nákladové nádraží, konec jedné části Prahy, příliš vzdálené od toho centra, které obdivují miliony cizinců, i Čechů a Moravanů. A co Letná, tam blob Kaplického nebyl vedle panoráma staré Prahy? Tam byl, hned vedle. A kolik bojovníků ho prosazovalo, že? Proti nás bylo asi víc, tak to monstrum stát nebude. Ale návrh Jiříčné je naprosto něco jiného. Ve všech myslitelných hodnotitelných směrech. Skvěle zasazen do oblasti, i výškově, i polohově, i s ohledem na dopravní poměry. Pojďme ho podporovat proti hlupákům, kteří sice mají akademický titul, ale v hlavě něco zřejmě jiného, než lidské moudro. Postižení člověka se projevuje všelijak, je těžká doba, když podle expertů má 20% vysokoškolských absolventů duševní poruchu různého typu. Ono to možná i tady bude vidět. Nechť postižení prominou, ale léčení může být v Klecanech i zdarma, u profíků.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz