Polyform: Livsrum

Polyform: Livsrum

(26. 2. 2014) Úkolem kodaňských architektů ze studia POLYFORM bylo „navrhnout dům, který zve pacienta dovnitř a vytváří prostor pro život“. Soutěž na návrh poradenského centra pro rakovinu v Aalborgu vyhlásila Dánská společnost pro rakovinu. 

 
 
 
 

Polyform: Livsrum

Úkolem kodaňských architektů ze studia POLYFORM bylo „navrhnout dům, který zve pacienta dovnitř a vytváří prostor pro život“. Soutěž na návrh poradenského centra pro rakovinu v Aalborgu vyhlásila Dánská společnost pro rakovinu. 

Architekti: Polyform
Adresa: Steenstrupsvej 1, Aalborg, Dánsko
Tým: Jonas Sangberg, Thomas Kock, Henrik Thomas Faurskov, Frederik Friborg, Christoffer Lissau Lund, Jette Kristensen, Signe Hertzum og Mette Susanne Hansen
Plocha: 1000 m2
Realizace: 2013
Foto: Ty Stange


Poradenské centrum pro rakovinu bylo otevřeno v roce 2013; jeho architektura chrání a vítá návštěvníky. Pět budov, které tvoří centrum, se prezentuje teple červenými cihlami a zatravněnými střechami a vůbec nevypadá jako nemocnice. POLYFORM přišel s odlišnou ambicí a navrhl zelené a domácké zařízení, které vzbuzuje pozitivní očekávání a klid, když pacient vstupuje do budovy.


Poradenství a rozhovory jsou samozřejmě hlavním účelem stavby a návrh to odráží v každém ohledu. Centrum se nalézá v obytné čtvrti blízko nemocnice a zrcadlí měřítko a formu sousedních rodinných domů - výsledek vědomého rozhodnutí dát pacientům pocit přátelského přijetí jako na návštěvě u známých, kde mohou hovořit volně a důvěrně. Centrum se skládá z pěti jednotek s jednoduchými, snadno přehlédnutelnými interiéry a exteriéry, které lákají k otevřenosti a důvěře. Jednotky mají různé velikosti a výšky a jsou vybaveny nikami, kde mohou návštěvníci a zaměstnanci posedět a vést spontánní jednání.
POLYFORM zaměřil celý návrh a stavební proces na využití zdravých materiálů a trvalou udržitelnost. Znovu použil očištěné cihly ze staré kodaňské budovy, a minimalizoval tak chemické látky a současně snížil emise CO2 tím, že naopak nepoužil nové režné cihly. Zatravněné střechy jsou nejen příjemné na pohled, ale také efektivněji využívají přebytečnou dešťovou vodu než střešní taškové střechy.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Zdravotnictví

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz