Polyfunkční dům Stephanus
(20. 1. 2015) V Martině-Vrútkách na sídlišti Priekopa vyrostl atraktivní polyfunkční bytový dům Stephanus s unikátním systémem Ytong.

Polyfunkční dům Stephanus
V Martině-Vrútkách na sídlišti Priekopa vyrostl atraktivní polyfunkční bytový dům Stephanus s unikátním systémem Ytong.
Místo: Martin
část Priekopa
Investor: H&D Real, s. r. o.
Autor návrhu: Budinský & Partners, s. r. o.
Spolupráce: Michal Egly
Generální dodavatel: EK-Invest, s. r. o.
Realizace: 2012 – 2013
Počet bytů: 59
Zastavěná plocha domu: 1173 m2
Foto: XELLA
Stavebně-konstrukční řešení:
• obvodové stěny Ytong tl. 375 mm,
• vnitřní stěny Ytong a Silka tl. 375 mm, 250 mm, 200 mm a 100 mm,
• mezibytové stěny Silka – akustické tvárnice tl. 250 mm,
• stropní systém Ytong.
Bytový dům Stephanus s unikátním systémem Ytong
V Martině-Vrútkách na sídlišti Priekopa vyrostl atraktivní polyfunkční bytový dům Stephanus.
Použitý konstrukční systém Ytong nejen urychlil jeho výstavbu, ale investorovi přinesl i úsporu času a financí.
Díky systému Ytong se minimalizoval mokrý proces výstavby a zkvalitnily se tepelně-technické parametry konstrukce. Konstrukčně-stavební řešení tento dům řadí do kategorie nízkoenergetických staveb. Objekt byl navržen tak, aby poskytoval všechen komfort, který potřebuje dnešní městský člověk k příjemnému a pohodlnému bydlení. V nabídce dominují dvoupokojové byty, přičemž celkový počet všech bytů je 59. Každý z nich se pyšní velkorysou terasou nebo balkónem, či parkovacím místem v ceně bytu.
Nebytové prostory v přízemí objektu jsou určeny pro různé účely podle zájmu široké podnikatelské veřejnosti. V parteru by tak měly vyrůst provozy jako papírnictví a kancelářské potřeby, hračky, bufet, novinový stánek, fitness, kavárna a mini potraviny.
Stavební systém Ytong
„Požadavkem investora bylo při výběru stavebního materiálu zohlednit realizační a investiční náklady. Primárním kritériem byl stavebnicový systém bez nutného bednění, který by se dal využít v rámci celé stavby. Ačkoliv mnohé bytové nebo polyfunkční budovy využijí Ytong pouze na 30 % v rámci všech materiálů hrubé stavby, Stephanus je světlým příkladem zastoupení Ytongu až na 90 %,“ dodává architekt Budinský.
Inspiraci k použití stavebního materiálu Ytong získal architekt na konferenci Ytong Dialog v Bratislavě. Minimální tepelné ztráty zabezpečuje obvodový plášť z tvárnic Ytong, nosnost a akustiku zabezpečuje Silka a eliminaci mokrých procesů a rychlost výstavby i během zimních měsíců umožnilo použití stropních dílců Ytong. Navíc, společnost Xella poskytla i velkou podporu v projekční fázi, a to zejména v oblasti statiky.
Samonosná konstrukce
Bytový dům má 6 nadzemních podlaží. První nadzemní podlaží je na úrovni terénu a z větší části slouží pro parkování. Tomu odpovídá i nosný systém jednoho nadzemního podlaží realizovaného jako soustava železobetonových nosných stěn a průvlaků, které podepírají monolitickou železobetonovou desku. „Další podlaží jsou navržena jako samonosná konstrukce z prvků Ytong a Silka,“ doplňuje informaci o konstrukci domu Martin Mihál, technický poradce pro projektanty ve společnosti Xella. Obvodové stěny jsou vyzděny z tvárnic Ytong tloušťky 375 mm a zateplené minerální izolací tloušťky 50 nebo 70 mm. Součinitel prostupu tepla takové stěny je 0,20 nebo 0,18 W/(m2.K). To jsou hodnoty o mnoho lepší než hodnota požadovaná podle STN 73 0540-2 U=0,32 W/(m2.K) a doporučená hodnota Ur1=0,22 W/(m2.K).
Vnitřní nosné stěny
Vnitřní nosné stěny jsou navrženy převážně z tvárnic Silka. Silka se vyznačuje vysokou pevností a díky své velké objemové hmotnosti i vynikajícími zvukověizolačními vlastnostmi. Dvě tloušťky tvárnic Silka byly použity právě kvůli požadavku vzduchové neprůzvučnosti R´w = 53 dB, kterou splňuje Silka tloušťky 250 mm s označením S20-2000 (pevnost 20 MPa v tlaku a objemová hmotnost 2 000 kg/m3, laboratorní index vzduchové neprůzvučnosti Rw = 56 dB). Silka tloušťky 200 mm s označením S15-1800 (pevnost 15 MPa v tlaku a objemová hmotnost 1800 kg/m3, laboratorní index vzduchové neprůzvučnosti Rw = 54 dB ) byla použita jen na vnitrobytové nosné stěny, které přebírají vysoké zatížení. Na vyšších podlažích bylo možné použít na méně namáhané stěny i tvárnice Ytong tloušťky 250 a 200 mm.
Originální stropy
Stropy v bytovém domě jsou řešeny velmi originálně ze stropních dílců Ytong. Díky vynikající spolupráci investora, architekta, statika a dodavatele dílců se podařilo vytvořit stropy na nepravoúhlý a nepravidelný půdorys jako skládačku z dílců (viz obrázek kladečského plánu). „Taková konstrukce dovolila velmi rychlou montáž téměř bez mokrých procesů, což umožnilo realizaci i v zimních měsících,“ upozorňuje M. Mihál.
Maximální délka dílce 4500 mm souvisí s použitím cenově efektivnějších dílců tloušťky 200 mm. Dílce jsou kladeny přímo na nosné stěny, na železobetonové průvlaky nebo do ocelových průvlaků. V místech, kde průvlaky v interiéru nepůsobí rušivě (chodby a podobně), byly použity levnější železobetonové prefabrikované průvlaky. Na tyto průvlaky je možné přímo ukládat stropní dílce podobně jako na stěny. V místech, kde by průvlaky působily rušivě, byly použity průvlaky z ocelových válcovaných profilů HEB nebo L.
„Dílce Ytong je potřeba přímo na stavbě před položením na pásnici ocelového profilu obrousit tak, aby byla spodní hrana dílce v jedné rovině se spodní hranou ocelového profilu,“ upozorňuje M. Mihál. „Jelikož dílce jsou z Ytongu, broušení není náročné. Například na obvodu zešikmené části bytového domu jsou použity ocelové L profily 200x200x16, na které se kladly ve výrobě šikmo nařezané dílce Ytong. V architektuře tento detail umožnil zachování rovného podhledu lodžie bez přiznání průvlaku.“
Další zajímavostí při návrhu stropů byl požadavek investora na zachování jedné úrovně mezi interiérem a terasami. Tento požadavek si vynutil změnu výšky stropů v podlaží pod terasami. Dílce Ytong se tedy v tomto podlaží kladly ve dvou výškových úrovních, které byly vytvořeny různou výškou vyzdění stěn.
Kombinace svislých a vodorovných prvků Ytong a Silka na výšku pěti podlaží je na Slovensku, ale i v celé střední Evropě skutečně novátorským počinem, který vyžadoval od architekta Mária Budinského i statika Branislava Čamka hodně invence. Podle investora znamenala záměna klasické stavby s monolitickými stropy za stavebnici úsporu času i financí.
podle podkladů společnosti Xella / Ytong
Publikováno v časopise Stavba 4/2014, str.70-71
Ukázka skladby typického podlaží stropu z dílců Ytong
Základní informace o objektu
Kategorie
Bytové domy
Komentáře ke článku
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

30. 9. 2023 10:41:31
Re: Rekonstrukce řadového domu v Praze
Jak dlouho to celé trvalo?
30. 9. 2023 10:18:04
Re: Rekonstrukce chaty
Klobouk dolů před tím, kdo opečovává zahradu. Obzvlášť pokud je chata opravdu užívána jen rekreačně.
30. 9. 2023 09:49:44
Re: Byt v Praze na Vinohradech
Tak nevím, ale ta vstupní hala vypadá ve skutečnosti spíš ponuře než noblesně. Na vizualizacích je mnohem světlejší.
30. 9. 2023 08:32:29
Re: Re: Rodinný dům Černá Pole.
Děkuji. Pěkně a znale napsáno.
27. 9. 2023 17:14:05
Re: Re: Nová galerie v Pardubicích.
Že by to byla skládací budova? Že by měnila svoji výšku podle výšky návštěvníků? Dělám si legraci, samozřejmě. Ale docela vám rozumím...zavětrovací kříže obvykle nepřenáší svislé zatížení. Dělají to sloupy či stěny. Ale co když má pan profesor Šépka šikovného statika, který obě funkce dokázal spojit? Navrhl desku, kterou vylehčil trojúhelníkovými otvory...
26. 9. 2023 18:14:50
Re: Nová galerie v Pardubicích
Vypada to velmi zajimave. Ale jak prosim staticky funguji ty Xka? Me to tak na prvni pohled uplne boli do oci...
25. 9. 2023 15:50:46
Re: Rodinný dům v Jesenici
https://www.blachotrapez.cz/cs/produkty/plechova-strestni-krytina
25. 9. 2023 15:50:31
Re: Rodinný dům v Jesenici
a href="https://www.blachotrapez.cz/cs/produkty/plechova-strestni-krytina"Plechová střecha/a - spojení elegance a trvanlivosti. Moderní vzhled a dlouhá životnost. Ideální volba pro váš domov!"
25. 9. 2023 14:25:59
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kasárna Karlín.
stále bez podpisu... holt hulvát.....A by se Vám s tou relevancí nějak nepřitížilo
22. 9. 2023 08:34:59
Re: Mykokompozit je materiál budoucnosti
Při porovnávání s polystyrénem, jako tepelnou izolací, mně v článku chybí údaj porovnání tepelného odporu a odhad cenového porovnání.
21. 9. 2023 14:50:45
Re: Mykokompozit je materiál budoucnosti
Zdroje by se jistě našly, ale co celkový objem produkce? Těžba, převoz, uložení před formováním, umístění celé produkce, kde budou formy? A živostnost je omezená nebo ne? To by chtělo vidět a hlavně zkoušet, zda množství této produkce bude pro velký odbět zajímavé. Zateplní přece nebudeme obnovovat za 20 let? To by mohlo vydržet déle.
19. 9. 2023 09:52:16
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kasárna Karlín.
V cem je presne podle vas mimo? Srovnavat dva druhy verejneho prostoru je podle me zcela relevantni. Kasarensky vnitroblok totiz ted jako verejny prostor funguje (narozdil od Vaseho "navrhu"). Ta poznamka od Jitky je tedy na miste. Spis se ukazuje, ze Vy, pane Parmo, absolutne neumite ten svuj projekt vyargumentovat. Misto toho se tu navazite do ostatnich, ze se nepodepisuji a ze jsou proste "mimo". Je videt, ze jste z te stare skoly, ktera relevantni dotazy bere jako osobni utok.
18. 9. 2023 16:43:54
Re: Byt v Praze na Vinohradech
Dispozičně dost dobrý, ale interiérově dost chudé
18. 9. 2023 15:35:36
Re: Re: Re: Re: Re: Kasárna Karlín.
Doopravdy jste MIMO. srovnávat využití nezastavěného dvora o rozměrech 100 x 70 m s CENTRÁL PARKEM je ............ Natož Central park je prostor , který byl urbanisticky při svém zárodku New Yorku, určen k zelené oáze města. Kdežto prašný, částečně vydlážděný prostor apelplatzu je .............
17. 9. 2023 18:19:21
Re: Re: Štvanická lávka.
...i kdybych neviděl jméno, je znát, že tento příspěvek píše dáma. Všichni zde uvádíme osobní názor, nic proti tomu. Když ta věc ale zasáhne širokou věřejnost a je v takto exponovaném místě, více oosbních názorů vyjadřuje veřejný názor. Koilik jich musí být? Nic osobního Adélo. Elegance? A to jsem až teď uviděl ty detaily zábradlí a la JP, které to nezachrání vůbec. Naopak tvoří to divný paskvil a nepochopení použití.
17. 9. 2023 18:09:06
Re: Re: Re: Re: Štvanická lávka.
...pardon za překlep: ...zvyknete.
17. 9. 2023 18:06:59
Re: Re: Re: Štvanická lávka.
pan kolega mě předběhl s odpovědí, viz dole. btw 'neviditelnost' neznamená přímo toto slovo, ale má mnoho dalších podob. Mimo jiné vizuální zakomponování do EXISTUJÍCÍHO prostředí, ne naopak - jeho znásilňování až do té míry, že si na to zvaknete.
16. 9. 2023 21:50:05
Re: Re: Štvanická lávka.
Asi nemáte velké nároky na estetiku, ale nic si z toho nedělejte, takových lidí je většina, a v Praze se staví plno podivných staveb, bez jakékoliv elegance, a ještě pražské architektonické ateliéry ze samého dna, vytvářejí své projekty i pro celou republiku. V takovém státě pak nemusí pomoci ani zahraniční soutěže, protože architekti v zaraničí si řeknou, jaká je tady úroveň.
16. 9. 2023 21:46:17
Re: Re: Re: Štvanická lávka.
Všechno jde, ale musí být větší talent, lepší vzdělání a více přemýšlení.
16. 9. 2023 21:44:44
Re: Re: Štvanická lávka.
Komu není shůry dáno, v apatice nekoupí. A to platí pro i v architektuře.