Polyfunkční dům Tatra Centrum

Polyfunkční dům Tatra Centrum

(6. 4. 2020) Ytong. Ytong. Ytong… v novém domě je doslova všude

   
 
 
 
 

Polyfunkční dům Tatra Centrum

Průvodce novostavbou polyfunkčního domu Tatra centrum v Bernolákově ulici v Martině by si mohl připadat jako Zdeněk Srstka s jeho nesmrtelnou hláškou z filmu Rozpuštěný a vypuštěný. Zatímco ve filmu byly všude kolem kachny, v novém domě je doslova všude Ytong.

Nový polyfunkční dům vyrostl pod taktovkou investora, společnosti TATRA CENTRUM, s.r.o.., v místě, kde ve 2. polovině 20. století působila firma Tatranábytok, ve své době největší slovenský výrobce židlí. Historie Tatranábytku se začala psát už na konci 19. století, ale společenské změny v roce 1989 výrazně ovlivnily hospodářský život i v Martině. Jedním z mnoha důsledků byl v roce 2010 i konec výroby židlí a úpadek slavného výrobce. Atraktivní lokalita v centru města, v těsné blízkosti nákupního centra, Obchodní akademie, Univerzitní nemocnice a náměstí SNP, se však o svou budoucnost bát nemusela. Jedním z důkazů je i nový polyfunkční dům Tatra centrum, který v lokalitě nahradil původní starý pavlačový dům. Výstavba domu začala v září 2015 a trvala přibližně dva roky. Z pohledu „stavaře“ a investora je objekt zajímavý tím, že je „komplet“ postavený z materiálů Ytong.

Ing. arch. Dušan Holan, jednatel a majitel společnosti TATRA CENTRUM, měl dlouholeté zkušenosti s materiály Ytong a velmi pozitivní vztah k materiálu jako takovému. U novostavby tak byl nejen v roli investora, ale i autora projektu, který využívá všech výhod systémového řešení Ytong. „Prosazuji jej všude, protože je univerzální a pracovat s ním je opravdu snadné,“ říká Dušan Holan. Snaha o minimum tepelných mostů souvisela s potřebou postavit bytový dům, patřící do kategorie s téměř nulovou potřebou energie (třída A0). „V domě je z materiálu Ytong – kromě skla – úplně všechno,“ dodává s úsměvem ing. arch. Dušan Holan.

Pilířové tvárnice měly v Martině československou premiéru
Na domě jsou například na čelní fasádě použity pilířové tvárnice Ytong, které investor použil jako první na území bývalého Československa. „Původně nám statik tvrdil, že je u domu se čtyřmi podlažími není možné použít, kvůli tomu jsem zvažoval i snížení výšky o jedno patro, ale ani tam mu to nevycházelo. To už se mi nezdálo, protože podle podkladů firmy Ytong to neměl být problém. Požádali jsme proto dalšího statika o kontrolu a ten nám potvrdil, že to samozřejmě i se čtyřmi podlažími možné je,“ vysvětluje jednatel investora ing. arch. Dušan Holan.

Výrobky Ytong na stěnách, stropech a střeše domu
Pro obvodové zdivo jsou použity standardní tvárnice YTONG Standard P2-400 s tloušťkou zdiva 300 mm, v 1. patře pak navazují tepelněizolační tvárnice Ytong Lambda YQ P2-300 s tloušťkou zdiva 450 mm. Ze sortimentu Ytong nechybí ani překlady či UPA profily, na střeše jsou navíc i stropní panely Ytong a na severní straně pak stropy Ytong Komfort. „Masivní střechu z Ytongu mám i na svém rodinném domě a dlouhodobě oceňuji její ochranu před přehříváním interiéru. I v roli investora bytového domu byly pro mne materiály Ytong skvělou volbou – jako investor máte k dispozici ucelené a systémové řešení s jednoduchou a rychlou instalací a výbornými parametry. Z jednoho materiálu se dá postavit celý dům, a pokud realizační firma dodrží stanovené technologické postupy, dostane investor dům staticky pevný, bez rizika prasklin a s výbornými tepelně izolačními vlastnostmi.“ objasňuje důvody pro jeden materiál na celém domě ing. arch. Dušan Holan.

Ytong se plně uplatnil i v interiéru polyfunkčního domu
Kromě stěnových tvárnic, vnitřních omítek a hlazené stěrky s extra hladkými povrchy Ytong jsou v domě i schodišťové stupně, u nichž investor oceňoval jednoduchou instalaci a možnost okamžitého použití. Z hladké stěrky a jejího vzhledu mají užitek obyvatelé domu, ale pro její použití měl důvod i ing. arch. Dušan Holan: „Líbila se nám možnost snadné opravitelnosti, pro nás to byl hlavní důvod. Zvažovali jsme proto sádrové omítky, ale když nám pan Mitický z Ytongu nabídl tento produkt, volba byla jasná.“

Výhody systémového řešení Ytong na martinském polyfunkčním domě shrnuje Ing. Slavomír Mitický, odborný poradce pro projektanty ze společnosti Xella Slovensko, spol. s r.o.: „V projekční fázi jsme mohli s autorem projektu postupně napojovat všechny prvky stavebního systému Ytong - od první zděné řady tvárnic až po realizaci pultové střechy systémem Ytong Komfort. Všechny výrobky mají stejné materiálové složení, což zajistilo maximální kompatibilitu všech stavebních prvků i ve vztahu k budoucímu chování stavby, například z pohledu objemových změn. Materiály se budou chovat stejně a na objektu tak nevzniknou problémy vyvolané v důsledku použití různých stavebních systémů s odlišnými vlastnostmi. Významná je i role podpory firmy Xella od projektu až po realizaci, kde investor komunikoval celou výstavbu s jedním technickým poradcem a s jedním obchodním zástupcem se řešily všechny dodávky materiálu či nestandardní požadavky na stavbě. Objekt dostal od společnosti Xella a produktů Ytong maximální podporu i v podobě konkrétních lidí, kteří byli nápomocní až po realizaci posledních prvků našeho systému. V tomto konkrétním případě to byly omítky Ytong.“

podle podkladů společnosti Xella CZ

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz