Pomník

Pomník

Bílý Potok v Jizerských horách

(20. 2. 2018) Rudolf Hůlka

   
 
 
 
 

Pomník

V lese poblíž Bílého Potoka náhle zemřel Achim Šipl, rodák, horolezec, znalec a patriot Jizerských hor. Obrátil se na mě jeho syn Achim Šipl, zda bych chtěl navrhnout přímo v místě jeho skonu pomníček, nejlépe nekonvenčním způsobem. Když jsem zjistil, že tam teče malý potok v malebném údolí bukového lesa, napadlo mě vytvořit most. Je to praktická věc a zároveň věčná symbolika spojení dvou břehů, místo přechodu. K realizaci tohoto záměru jsem použil monoblok dlouhý asi čtyři metry. Materiálem je granit, který je v okolí běžný. Kámen je druhotně použitý, před více než 200 lety byl vyrobený a používaný jako chodník a je tedy ohlazený. Na místě vytváří přirozenou součást přírody a dojem lávky, která je tam odnepaměti. Aby bylo zřejmé, že jde o pomník a pietní místo, je na bocích vysekán nápis, zvýrazněný zlatou barvou tak, jak se to tradičně dělá u náhrobků. Zlatá barva v lese vytváří kontrastní detail k přírodě. Mým cílem bylo vytvořit nenápadný harmonický celek s údolím v lese a tím připomenout člověka, který celý život zasvětil Jizerským horám. Ostatně Jizerské hory jsou známé svými pomníčky, ke kterým se vážou různé legendy a pověsti.
Autorská zpráva

Autor: RH faktor - Rudolf Hůlka

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Dokončení

2016

Komentáře ke článku

 
 
 
 

20. 2. 2018 16:59:47. Re: Pomník. Ing. arch. Marie Švábová
24. 2. 2018 15:50:58. Re: Re: Pomník. Jitka

 
 
 
 

20. 2. 2018 16:59:47. Re: Pomník. Ing. arch. Marie Švábová

  Mimořádně krásná myšlenka.

24. 2. 2018 15:50:58. Re: Re: Pomník. Jitka

  Chtěla jsem říct něco podobného.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz