Ponavia rezidence

Bývalou továrnu na nábytek v Králově Poli v ulici U Červeného mlýna začínají v těchto dnech demolovat dělníci. Na jejím místě vyroste přes zimu bytový dům a na něj v krátké době naváže i další výstavba. Areál z roku 1920 nekontrolovaně chátrá už 12 let.  Během léta bude kompletně zdemolován a v prvním čtvrtletí 2017 se budou stěhovat první nájemníci do nového nízkoenergetického bytového domu Ponavia rezidence. V širším centru Brna je aktuálně 127 podobných zchátralých lokalit, do kterých by se mohl jejich přestavbou a obnovou vrátit život.

Původní továrnu, kde začalo roku 1920 působit Tovární nábytkové a stavební stolařství Karel Slavíček, není bohužel možné zachovat. Podle statiků je v extrémně špatném stavu a navíc má pro stavbu bytů nevhodné výšky stropů, které byly v minulosti přizpůsobeny speciálním strojům továrny.

Během srpna a začátku září tak čeká továrnu demolice, v říjnu bude připravena stavební jáma a v květnu 2016 bude stát na místě hrubá stavba nového bytového domu.

 „Teď zahajujeme na Ponavě první etapu celého projektu a začínáme stavět bytový dům, který má šest pater, 78 bytů, dvě patra podzemních garáží, rozsáhlý zelený vnitroblok se stromy a zahrádkami a prostor pro malé obchody a kavárny v úrovni ulice. Hlavně je to ale aktuálně jediný připravovaný projekt v Brně, který má mimořádně úsporné byty, splňující kritérium energetické třídy A,“ říká ředitel společnosti Trikaya Alex Veselý. „Dům postavíme ze speciálních vápenopískových cihel, které se používají pro stavby pasivních a nízkoenergetických domů.“

Po dostavění bytového domu budou následovat další etapy projektu. Na rohu ulic U Červeného mlýna a Střední připravujeme s architekty věžový dům pro bydlení nebo kanceláře, který by přirozeně navázal na první etapu a pomohl by vytvořit vnitřní přírodní atrium.

Hlavně byty, kterých je nedostatek
„Dlouhodobě je v Brně podle našich analýz nedostatek bytů 2+kk v centru města. Je po nich největší poptávka. Více než polovinu bytů tak budou tvořit v našem domě právě dispozice 2+kk, čtvrtinu 1+kk a zbytek 3+kk a větší. Počítáme, že zájem o bydlení tu budou mít mladí lidé nebo senioři, kterým už nevyhovují jejich byty v historické zástavbě. Také proto je nový dům bezbariérový,“ doplňuje Alex Veselý. 25 % bytů je v novém domě už prodáno, dalších 8 % je rezervováno.

Další osud brownfieldů v centru Brna
„V širším centru Brna se aktuálně nachází 127 oblastí, které vytipoval magistrát jako brownfieldy, u kterých už není šance, že se využijí k původním průmyslovým účelům. Mají zpravidla vynikající polohu v centru města a právě jejich přestavba na bydlení pomůže, aby se zdejší styl života změnil. Zchátralé továrny zhoršují kvalitu bydlení v okolí a snižují ceny okolních nemovitostí. Revitalizace takových míst pomáhá i k širší proměně lokality, a přesně o to se chceme u Červeného mlýna pokusit. Tato část města má velký potenciál a budoucí výstavba by z ní mohla vytvořit velmi žádanou a lukrativní čtvrť. Pro investora je zpravidla mnohem nákladnější připravit místo pro výstavbu, ale jedná se o jedinečnou možnost, jak stavět přímo ve městě a nerozšiřovat město do krajiny. Většina brownfieldů má v okolí také dobrou občanskou vybavenost a jsou dopravně výborně dostupné,“ komentuje Alex Veselý.

O novém bytovém domě a etapách stavby
Bytový dům Ponavia rezidence je první etapou projektu s oficiálním názvem Ponavia park – revitalizace průmyslového brownfieldu v blízkosti centra Brna. V zanedbané lokalitě, kolem které se nachází několik dalších nevyužitých ploch připravených k výstavbě, se jedná o první krok k vytvoření nové moderní části města. Oblast má velmi dobré napojení na centrum i dopravní obslužnost. Tím, že se nejedná o okraj města, je v okolí vynikající občanská vybavenost. Cílem Ponavia rezidence je být pilotním projektem transformace celé lokality na moderní čtvrť. Trikaya zde plánuje postavit i administrativní budovy, aby vytvořila funkční mix městské zástavby.

Druhou etapu plánované výstavby by měla představovat výšková budova. Její konkrétní podobu přiblíží aktuálně probíhající architektonická soutěž. „Počítáme s výškovou budovou na rohu bývalé továrny. Původně jsme v ní plánovali připravit prostory pro kanceláře, ale kvůli vývoji na trhu zvažujeme, že by spíš sloužila bydlení. Poptávka po bytech v Brně roste a musíme pečlivě zvažovat, který projekt bude více konkurenceschopný,“ doplnil Veselý.

Bytový dům splní vysoký energetický standard tím, že je plánován v ojedinělé energetické třídě A, tedy mimořádně úsporný. Vysokých úspor bude dosaženo jižní orientací objektu, použitím oken s trojskly a především technologií výstavby. Budova bude vyzděna z vápenopískových cihel Kalksandstein, které se vyznačují extrémně dobrými izolačními vlastnostmi. Bytový dům bude mít tři samostatné vstupy, které budou spojovat pouze podzemní dvoupatrové garáže.

Objekt navrhla pražská architektonická kancelář AHK. Generálním dodavatelem stavby je Imos Brno.
tisková zpráva


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*