Ponávka

Ponávka

Ponávka, Brno

(7. 10. 2021) Studio acht

   
 
 
 
 

Ponávka

Ponávka je rychle se rozvíjející areál bývalých jatek a škrobáren s počátky v 19. století. Rozprostírá se jižně od centra města Brna a zabírá plochu 10,25 hektarů mezi ulicemi Dornych a Masná, kde sousedí s budovou Masné burzy od Bohuslava Fuchse. Ještě v roce 2013 byla Ponávka klasickým brownfieldem, kde kdysi rušný provoz těžkého průmyslu podporovala hustá železniční síť.


Oblastí protéká říčka Ponávka, která areál dělí na dvě plochy a zároveň vytváří linii klidové zóny. Říčka, původně připomínající stoku, prochází kontinuální rekultivací, v blízké budoucnosti u ní bude cyklostezka.

Prvním krokem při revitalizaci areálu bylo vytvořit funkční objekty: office boxy. Ty se nachází na ploše za říčkou, v místě bývalých jatek. Jedná se o čtyřpatrové budovy o ploše 11 824 m² s vnitřním atriem. Jejich hlavní funkce jakožto kanceláří je doplněna o retail, restauraci a kavárnu v parteru. V prvním nadzemním podlaží, kam není možno dostat přirozené světlo, je umístěno parkování. Díky multifunkčnosti přivádí tyto jednotky do areálu široké spektrum nájemníků, nové využití podporuje dynamiku pulsujícího městského organismu.

Směrem k Dornychu se vedle areálu bývalých škrobáren podařilo zachovat a opravit i průmyslovou stavbu z roku 1922 neboli Objekt C8, dát jí novou náplň a vytvořit z ní administrativní objekt splňující současné požadavky nájemníků.

Postavena byla také studentská kolej DOMEQ, která do areálu vnáší život i po „office hours”. Dům o dvanácti patrech nabízí 159 pokojů s více než třemi sty lůžky. Přízemí slouží jako společenská místnost s kuchyní, biliárem i prostory pro práci a schůzky. Bydlení v ubytovně je cílené především na zahraniční studenty a specialisty přicházející do Brna za prací. V současnosti se, i vzhledem k popularitě bydlení v kdysi zanedbaném areálu, staví další dvě koleje a plánovaný je i městský parter s obchody a doplňkovými službami.

Autorská zpráva
Foto: Tomáš Slavík

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Administrativa

Dokončení

od orku 2013 po současnost

 
 
 
 
49.1974684
16.6158290
Ponávka

Ponávka
Ponávka, Brno

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz