Poslední ateliér světoznámého umělce — Klimtova vila znovu otevřena

Poslední ateliér světoznámého umělce — Klimtova vila znovu otevřena

 
 
 
 

Poslední ateliér světoznámého umělce — Klimtova vila znovu otevřena

1130 Wien, Feldmühlgasse 11
(Spojení hromadnou dopravou: metro U4, 58, 47A)
Otevírací doba
Rok 2012
čtvrtek – sobota: 10:00 – 18:00 (4. října 2012 – 22. prosince 2012)
od roku 2013
čtvrtek – sobota: 10:00 – 18:00 hodin (od 1. února – 14. července a od 16. srpna – 31. října)
Od roku 2013 bude Klimtova vila od 1. listopadu 2013 do 31. ledna, o svátcích, a o velikonočním týdnu zavřena.


Rok Gustav Klimta se blíží ke svému konci. Některé jubilejní výstavy již skončily, jiné pomalu doznívají. Na jubilejním roce se podílela celá řada vídeňských kulturních institucí. Osobnímu životu Gustava Klimta se věnovalo Leopoldovo muzeum – nabídlo interaktivní výstavu a výpravy do míst, která zůstávala veřejnosti doposud skryta. Další unikátní výstavu představilo Muzeum města Vídně vlastnící světově největší sbírku kreseb. Klimt však zůstane ve Vídni i nadále. V Pavilónu secese je přímo vryt do mohutných zdí. Při následování Klimtových stop je možné poznat dosud nepříliš známá místa, podívat se do různých částí Vídně.

Aktuálním počinem je znovuotevření Klimtovy vily, které se konalo 30. září 2012. Jedná se o poslední z řady ateliérů, kde Klimt působil. Při jeho návštěvě objevíte krásy 13. městské části, vilovou čtvrť protkanou zelení. Klimt adaptoval tuto vilu, tehdy ještě přízemní stavbu, přesně před 100 lety v roce 1912. Vytvořil z ní ateliér, ve kterém působil až do své smrti v roce 1918. Budova ateliéru samotného se od roku 1918 příliš nezměnila. Současná renovace probíhala od dubna 2011 a byla financována ze zdrojů Spolkového ministerstva pro hospodářství, rodinu a mládež. V srpnu 2012 byla vila předána Kuratoriu umělecké a terapeutické pedagogiky, obecně prospěšnému a nezávislému spolku, který se tak stává provozovatelem objektu. Vedle expozice se má vila sloužit jako místo pro tvorbu a živé umění.

Prezentace ateliéru

Jedná se o vůbec jedinou stálou expozici v samotném Klimtově ateliéru, která bude přístupna veřejnosti. Za konceptem stojí Oliver Schreiber ze Spolkového památkového úřadu a architekt Eduard Neversal a Spolek památek Gustava Klimta. „Originální místnosti posledního Klimtova ateliéru byly po důkladném restaurátorském šetření znovu renovovány do původní barevné podoby a originálního pojetí povrchových ploch. Atmosféra prostoru má umožnit návštěvníkovi přenést se do životní a pracovní situace období mezi lety 1911 a 1918. To se stane díky rekonstrukci mobiliáře přijímacího pokoje a ateliéru samotného na základě zachovaných originálních vzorků zařízení. V dalších místnostech budou zprostředkovány informace o modelkách a klientkách, které byly pro Klimtovu práci této doby zásadní a určující,“ uvádí Neversal.

www.klimtvilla.at
FOTOGALERIE

Kuratórium umělecké a terapeutické pedagogiky
Renovaci řídil architekt Prof. Mag.arch. Ing. Eduard Neversal

Zdroj: Kuratorium für künstlerische und heilende Pädagogik, A.Baumann/C.Krüger, (com)

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Kultura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.