Potenciál církevních staveb

Potenciál církevních staveb

(13. 10. 2021) Konference proběhne v sobotu 16. října v Evangelickém kostele v Hodslavicích

 
 
 
 

Potenciál církevních staveb

Jak efektivně využít potenciál církevních nemovitostí? Jak mohou sbory přemýšlet v rámci  krátkodobých a dlouhodobých stavebních cílů?  Jak může architektura církve motivovat své okolí? To vše v kontextu odluky církve od státu.  


Cílem je motivovat jednotlivce i sbory k odvaze mít vize, dělat rozhodnutí a sbližovat občanskou společnost prostřednictvím architektury. Příjezdem výrazných osobností oboru podpořit rozvoj našich regionů. Určeno nejen pro všechny angažované faráře a farníky.

Hosté a program:
14:00 Maroš Klačko / farář ČCE Smíchov
Pochází ze Slovenska, rok žil v Nizozemí a další pak v Londýně. Studoval matematiku, fyziku a evangelickou teologii na Karlově univerzitě v Praze. Působil v Pardubicích, Neratovicích, Novém Městě pod Smrkem a Jindřichově Hradci. V roce 2017 se ve sboru na Smíchově spolu se staršovstvem rozhodl uspořádat architektonickou soutěž na revitalizaci kostela dle současných potřeb sboru.

14:30 Marek Štěpán / architekt, sochař
Spolu se svou ženou Vandou zakladatel Atelieru Štěpán. Jeho moderní architektura vyrůstá na konzervativních kořenech. V letech 2006 - 2012 byl poradce kancléře prezidenta republiky ve věcech architektury, od roku 2016 vede na VUT Laboratoř sakrálního prostoru. Je známý svými sakrálními stavbami, o jejichž kvalitě svědčí významná ocenění, např. kostel sv. Václava v Sazovicích byl vybrán jako mezi 10nejlepších staveb světa roku 2017, nyní je čerstvě ve finále ceny za sakrální architekturu Fundazione Frate Sole.

15:30 Josef Suchár / římskokatolický kněz Neratov
V roce 1986 byl tajně vysvěcen na kněze. Od roku1993 spravuje Římskokatolickou farnost Neratov. V tamním kostele Nanebevzetí Panny Marie, kterému se koncem 50. let propadla střecha, tehdy rostly stromy. Spoluzaložil sdružení Neratov, které se postupně zaměřilo na pomoc dospělým s lehkým mentálním postižením a postiženým dětem. Sdružení provozuje chráněné dílny, hospodu, jídelnu, obchod a rekreační zařízení. Sdružení také dále opravuje místní kostel Nanebevzetí Panny Marie, který dostal unikátní skleněnou střechu ve tvaru kříže. Dnes se zde konají pravidelné bohoslužby i poutní slavnosti a koncerty.

16:00 Jakub Filip Novák / architekt
Se svou ženou Danielou Baráčkovou spoluzaložil studio No Architects, je specialista na stavební právo a publicista. Spoluzaložil diskuzní platformu Versus architekt a konference Inventura urbanismu. Působil na Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy ,je spoluautorem Metropolitního plánu Prahy a Pražských stavebních předpisů.

podle podkladů pořadatele

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz