Praga Office & Garden

Praga Office & Garden

Pernerova 149/35, Praha 8

(8. 6. 2021) klik architekti

   
 
 
 
 

Praga Office & Garden

Budova v srdci Karlína patří k industriálnímu dědictví čtvrti. Genius loci tady vypráví příběh výroby aut věhlasné značky Praga. U návrhu rekonstrukce jsme se inspirovali automobilovým průmyslem. Investor chtěl vytvořit unikátní prostor, který v sobě spojí industriální charakter Karlína s butikovou identitou značky Scott.Weber workspace. Zdánlivě jednoduché zadání vyžadovalo hledání designové hranice mezi těmito rovinami.
V současné době je trendem netradiční a kreativní prostředí. Chodit do práce má být radost a pracovní prostředí musí k práci vybízet. Dovolím si tvrdit, že právě kvůli současné situaci budou taková workspacová centra žádanější než kdy dříve. Lidé se potřebují a chtějí vrátit do pracovního prostředí, budou ale vyžadovat stejný komfort, který zažívají doma. Přesně takové požadavky splňuje karlínská historická budova. Je výjimečná svým vzhledem, který na každém rohu připomíná průmyslový rozmach této čtvrti. Nově tady vzniklo flexibilní pracovní zázemí pro firmy i nezávislé profesionály. Nové řešení se proto nese v industriálním duchu montovny vozů Praga.
Benefitem budovy je její mělká dispozice. V interiéru tak vznikla zajímavá atmosféra, téměř až domácí, kdy jste v parteru mezi ulicí a zahradou. Při návrhu jsme se proto zabývali průhledy patrem a jeho vizuálním dělením. Koncept interiéru se inspiroval způsobem fungování dílen, surovostí průmyslu v kontrastu s jemností a luxusem dokončených aut. Vše je uzpůsobené fungování současných kanceláří. Například dílna, v níž se automobily montovaly, je do interiéru přenesena v podobě volného rozložení loungové zóny, určené pro setkávání. Rozložení loungového prostoru se inspirovalo fungováním tzv. workshopu, neboli dílen na práci. Tvarosloví centrálního baru vychází z tvarů karoserií a tzv. Fordovou linkou.
Inspirace historií místa se propisuje i v materiálech: beton, kov, kámen, lakovaná ocel, mosazné detaily, koňaková kůže i terrazzo. Jedná se o prvky, typické jak pro auta značky Praga, tak pro dílny. Materiály se ukazují v celkovém designu, využity byly i pro nábytek. Ponechali jsme maximum betonových stěn, cementových bloků a doplnili je betonovou podlahou s kontrastními kaučukovými místy jako v původních dílnách. Napříč interiérem se pak propisují tři dominantní barvy, které se odkazují na typické barvy karoserií Pragovek. V detailu je to pak kožené čalounění či mosazné prvky, které připomínají interiéry starých aut.
Budova Praga Office & Garden ale nepředstavuje jen industriální zázemí. Jak pracovníci, tak jejich klienti mají možnost odpočinku ve Sprint Lounge s kavárnou. Odtud je možné projít do zahrady. Místem odkazující na historii areálu je i game zóna, která je vybavena zaparkovaným autem, které slouží jako sedačka.

Autorská zpráva
Foto: Jiří Lízler

 
Investor: Scott.Weber workspace
Autor: Ing. arch. Ivo Kratochvíl
Podlažní plocha: 2325 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Administrativa

Dokončení

2020

 
 
 
 
50.0909624
14.4525883
Praga Office & Garden

Praga Office & Garden
Pernerova 149/35
Praha 8

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz