Praha 5 představila vítěznou podobu nové Základní školy Smíchov

Praha 5 představila vítěznou podobu nové Základní školy Smíchov

(14. 9. 2018) Vítězem se stal kanadsko-polský tým kanceláří Office Ou z Toronta a Inostudia z Gliwic

   
 
 
 
 

Praha 5 představila vítěznou podobu nové Základní školy Smíchov

Mezinárodní architektonická soutěž o podobu nové Základní školy Smíchov v rámci projektu připravované čtvrti Smíchov City zná svého vítěze, kterého potvrdila na svém středečním zasedání Rada MČ Praha 5. ZŠ Smíchov bude první nově postavená škola v centrální části hlavního města za několik desetiletí.

Mezinárodní architektonické soutěže o finální podobu nové základní školy se zúčastnilo 66 architektonických týmů a z toho 45 účastníků bylo ze zahraničí. Šestašedesát týmů z celého světa představuje práci více než 250 profesionálů, kteří na návrzích nové školy společně odvedli 48 200 hodin práce v první fázi soutěže. Do druhé fáze vybrala porota šest týmů z Kanady, Polska, Nizozemska, Česka a Slovenska.

„Jsem mile překvapen kvalitou a množstvím účastníků ze zahraničí, poněvadž takový zájem jsem upřímně nečekal. Věřím, že porota vybrala kvalitní návrh a že kromě moderních prostor pro výuku dostaneme i kus kvalitní světové architektury,“ uvedl starosta MČ Praha 5 Pavel Richter.

Vítězem se stal kanadsko-polský tým kanceláří Office Ou z Toronta a Inostudia z Gliwic (Nicolas Koff, Uroš Novaković, Sebastian Bartnicki, Sophia Szagala, Zbigniew Gierczak, Magdalena Gierczak, Oliver Green), který vysvětluje ideu svého návrhu: „Život ve městě je život v komunitě, a abychom tak žili, musíme se naučit starat se jedni o druhé a o naše společné prostředí. Městská škola by měla podporovat sociální a environmentální „staratelství“ mezi studenty a měla by být centrem své komunity, které je ovlivňováno svým jedinečným městským kontextem. Náš návrh je koncipován jako jednoduchá mřížová konstrukce, která studentům nabízí diverzitu příležitostí zapojit se do světa kolem sebe.“

Na druhém místě se umístil pražští Škarda architekti (Václav Škarda, Miloš Hlaváček, Lukáš Houser, Viktor Kirschner, Ondřej Šorm, Ondřej Hlaváček), třetí místo pak obsadilo rotterdamské studio IND [INTER.NATIONAL.DESIGN] (Teresa Papachristou, Felix Madrazo, Pablo Roquero, Arman Akdogan, Alfonso Redondo Gomez, Marek Nosek, Kateřina Sojková, Martin Volf, Amaia Puras, Bezya Nur Öztürk, Alvaro Borrajo, Vittorio Perotti, Morgan Graboski). Dalšími finalisty druhého kola byli Martin Neruda a Jana Šťastná z Prahy, portugalské studio ESC Architects (Tiago Sá, Alberto Cumerlato) a československý tým TRI.ŠTRNÁSŤ architekti (Lukáš Ildža, Ondrej Palenčar, Matúš Ivanič, Tomáš Babka, Hana Skljarzska, Martin Burgr, Rastislav Ildža).

Mezinárodní porota, kde vedle zástupců městské části Praha 5 – starosty Pavla Richtera, předsedkyně Výboru územního rozvoje Zuzany Hamanové, zástupce starosty Víta Šolleho a radních Martina Damaška a Tomáše Homoly – usedli také zahraniční architekti, kteří mají zkušenost s navrhováním škol, například Anne Uhlmann ze švýcarského ateliéru BUR nebo Gianni Cito z nizozemského studia Moke Architekten, rozhodovala anonymně; žádný z porotců nevěděl, kdo jsou autoři daných návrhů.

„Když se na přelomu 19. a 20. století rozvíjel Smíchov, první stály základní školy, které vybudovalo v tehdy rozvíjející se části Prahy město. Nová školní budova vzniká podobně v místě, kde se rozvoj teprve očekává. Doufám, že to bude opravdová škola 21. století, a to nejen architekturou, ale hlavně duchem,“ uvádí jeden z porotců a radní MČ Praha 5 Tomáš Homola. Proč uspořádala městská část architektonickou soutěž, vysvětluje předsedkyně Výboru územního rozvoje Zuzana Hamanová: „Uspořádání architektonické soutěže jako je tato je pro městskou část poměrně komplikované a také finančně náročné, přesto je to nejlepší způsob, jak získat kvalitní projekt veřejné budovy. Soutěž umožňuje porovnat desítky návrhů z domova i ze zahraničí a převaha nezávislých odborníků v porotě garantuje výsledek. Jako architektka jsem ráda, že jsme dokázali jít touto cestou právě v případě nové základní školy, investice je v tomto případě důležitá a správná. Ve škole děti tráví velkou část života a přátelské a inspirativní prostředí dokáže pozitivně formovat jejich osobnost, estetické cítění, vztah k architektuře i veřejnému prostoru města, ve kterém žijí.“

Do 28. 9. 2018 jsou všechny návrhy k vidění na výstavě v Malé galerii MČ Praha 5, Štefánikova 15, otevřeno ve všední dny pondelí-pátek, 13:00 – 18:00.

web soutěže: cceamoba.cz/skola-smichov

tisková zpráva

Související články:
Škola Smíchov  27.3.2018

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

28. 2. 2020 08:15:31

Re: Rozhledna na vrchu Šibeník

Připadá mi to jako politizování situace kolem členství v EU, které cílí na lidi bez znalostí souvislostí a bez zájmu o politiku. Hurá, podívejte jak je EU dobrá! Všude i v autobusech nálepky, jak se EU spolupodílí na všem, málem i na výrobě betonových tvárnic na chodníky a sirky do krabiček. Samá podlost! My zatím platíme do fondů EU méně, než kolik čerpáme, ale proč čerpáme na takovéto téměř bezvýznamné stavbičky miliony, když nám kulhají investice i peníze do oprav všech typů silnic? Proč naši řidiči denně bourají po srážce se zvěří? Na I.třídách a dálnicích? Protože nemáme oplocení a podchodu i mosty pro zvěř, aby nemusela přes cestu pod kola aut! Toto má být smysluplná investice za stovky milionů!! Kdo to nezažil, neví, co to je za nezměrný děs, který někteří řidiči zaplatí životem nebo doživotním zmrzačením, a nejen oni. ale i jejich děti, partneři, rodiče. O likvidaci majetku a zruinování některých z nich nemluvě. Mně takto rozhledny připadají jako aktivity Kocourkovských občanů. Není těch stovek pitomostí v této zemi už moc? Celý den by na jejich výčet nestačil! Také pokus primátora Macury v Ostravě prosadit novou 3 km tramvajovou trať v Porubě tam, kde ji nikdo nepotřebuje a dokonce většina občanů odmítá, patří do této kategorie pomatenosti, protože zase jde o to, že nějaký spolek amatérů omylem zvolených ve volební euforii na Magistrátě odsouhlasil, že na to může Ostrava dostat víc než miliardu z dotací. Slabomyslnost lidiček bez významu hold v této zemi stále má podivnou váhu! Jak dlouho ještě bude blbost tolerována?

20. 2. 2020 18:50:35

Re: Re: Polemika o panoramatu a mrakodrapech pokračuje.

Polemika o výškových budovách nikdy neskončí. Dnes je to již otázka prestiže, nikoliv potřeby. Kdo výš, je geroj, je víc. Viz Arabský svět i dálný asijský východ. Blbost lidská vítězí. Ale žižkovská trojka od Evy Jiřičné nejsou mrakodrapy, to je úchvatný návrh, jak zaplnit místo po telekomunikační věži a kdo zná podrobně a detailně souvislosti, musí se paní Jiřičné poklonit. Věřím, že její kouzelný návrh bude realizován a rozhodně nemá pražádný vliv na panoráma Prahy, notabene historického centra. On tu někdo v této části Žižkova vidí historické centrum? Nákladové nádraží, konec jedné části Prahy, příliš vzdálené od toho centra, které obdivují miliony cizinců, i Čechů a Moravanů. A co Letná, tam blob Kaplického nebyl vedle panoráma staré Prahy? Tam byl, hned vedle. A kolik bojovníků ho prosazovalo, že? Proti nás bylo asi víc, tak to monstrum stát nebude. Ale návrh Jiříčné je naprosto něco jiného. Ve všech myslitelných hodnotitelných směrech. Skvěle zasazen do oblasti, i výškově, i polohově, i s ohledem na dopravní poměry. Pojďme ho podporovat proti hlupákům, kteří sice mají akademický titul, ale v hlavě něco zřejmě jiného, než lidské moudro. Postižení člověka se projevuje všelijak, je těžká doba, když podle expertů má 20% vysokoškolských absolventů duševní poruchu různého typu. Ono to možná i tady bude vidět. Nechť postižení prominou, ale léčení může být v Klecanech i zdarma, u profíků.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz