Praha 6 jmenovala skupinu pro jednání ohledně Ledního medvěda

Praha 6 jmenovala skupinu pro jednání ohledně Ledního medvěda

(20. 7. 2015) Investor oslovil radnici se třemi návrhy

   
 
 
 
 

Praha 6 jmenovala skupinu pro jednání ohledně Ledního medvěda

(ČTK) - Praha 6 jmenovala pracovní skupinu, která má zahájit jednání ohledně stavby takzvaného Ledního medvěda na Vítězném náměstí. Z červnového usnesení radních vyplývá, že investor oslovil radnici se třemi návrhy. Rada následně pověřila skupinu, aby všechna navrhovaná řešení odmítla. Starosta Ondřej Kolář (TOP 09), který je jedním z členů skupiny, nechtěl situaci komentovat. "K tématu se zatím nebudeme vyjadřovat," řekla ČTK mluvčí radnice Edita Valentová.

O umístění sporné stavby, za kterou stojí skupina PPF Real Estate, se v Dejvicích bouřlivě diskutuje už několik let. Návrh architekta Radana Hubičky vyvolává u veřejnosti i odborníků rozporuplné reakce. Pražský magistrát nedávno zrušil územní rozhodnutí. Projekt prý není v souladu s územním plánem a s požadavky památkové péče. Ministerstvo kultury loni také zrušilo kladný posudek magistrátních památkářů, stavbu takových rozměrů považuje za nepřípustnou.

Polyfunkční budova má dotvořit dosud otevřený blok domů, čímž by zásadně proměnila vzhled náměstí. Investor říká, že stavba vedle administrativních ploch přinese nové služby pro obyvatele.

Odpůrci ale upozorňují na velikost plánované budovy. Občanská sdružení vyčítají politikům minulá rozhodnutí týkající se obecního pozemku, na kterém se radnice místo dříve plánované budovy radnice rozhodla ve spolupráci se soukromým investorem postavit komerční budovu. Účasti na projektu se Praha 6 nakonec vzdala. Investorovi Ledního medvěda ale zůstalo předkupní právo na pozemek.

Nejbohatší Čech Petr Kellner, který stojí za skupinou PPF, chystá v Praze i jiné výrazné stavební projekty. Nejvíce pozornosti vzbudilo loňské bourání hotelu Praha a plánovaná výstavba školy, shodou okolností také v Dejvicích nedaleko Vítězného náměstí. Kellner mimo jiné plánuje stavbu nejvyššího českého mrakodrapu na Chodově.

Související články:Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

 
 
 
 

20. 7. 2015 19:27:34. Re: Praha 6 jmenovala skupinu pro jednání ohledně Ledního medvěd... jiří Kalvach

  Když jsem před časem měl námitky k nepřistojnosti takové obludné stavby v přece jen historii mapující části Dejvic, tak jsem nedoufal, že podobné myšlení má naštěstí hodně lidí a ti, co přípravu stavby pozastavili, mají můj dík. Mám Prahu rád, i když jsem jen občasný návštěvník, a hyzdění stavebních památek, nebo proluk mezi nimi, musí mát jisté taktní limity. Nebo už nebudeme mít Prahu, pro jejíž kouzlo historie sem jezdí tolik cizinců, ale nějaký městský skorokýč, slepený ze všeho, co se kdy a kde vyskytuje. Londýn to tak má, ale ten nemá tu krásu kompaktnosti stavebních slohů jako máme v Praze. Chránit to je naše povinnost vůči všem slavným předkům, byť byli i jiných národností (Italové, Chorvati, Slovinci).

22. 12. 2015 15:15:52. Re: Re: Praha 6 jmenovala skupinu pro jednání ohledně Ledního me... jadran

  Ano, jistě. Ten úžasný nedostavěný blok a pohledy do jeho vnitřku včetně hnusných ploch dole (parkoviště, před tím dokonce vietnamská tržnice) to vše potřebuje chránit a zachovat pokud lze na věčné časy. Hubičkův dům dotvářel oblouk náměstí ve smyslu urbanistického řešení, které zpracoval Engel (tuším) někdy v první polovině existence 1. republiky. Povyk vám podobných kvůli zástavbě každé hnusné proluky (naposledy na Národní třídě) a všeználkovské hodnocení věcí, kterým zjevně nerozumíte, je klasickou ukázkou české malosti, maskované falešnou světaznalostí (viz. ona poznámka o Londýnu) a používání rádobyodborných výrazů zcela mimo smysl a kontext (výraz kompaktnost slohů mně pobavila). Nicméně, i přes povyk samozvaných a vesměs zapšklých znalců vašeho typu vás mohu ujistit, že ta kvalitní a vzhledná stavba tam nakonec bude stát, stejně jako se už staví na Národní třídě a jako se postavilo (a velice zdařile) na Poříčí Florentinum a vedle Máje Quadrio.....

26. 12. 2015 13:05:15. Re: Re: Re: Praha 6 jmenovala skupinu pro jednání ohledně Ledníh... Jitka

  Budova Florentina není z ulice Na Poříčí vidět a v ulici Na Florenci navazuje na novodobé stavby. Budova Quadria ve Spálené ulici respektuje tektoniku fasád v sousedství stejně jako např. Tančící dům při pohledu podél nábřeží nebo i Dům u Černé matky Boží. Stejně respektuje své okolí i nejnovější návrh domu na konci Revoluční třídy od Ing. arch. Jiřičné (a to vč. nárožní věže, která se nelíbí památkářům, přestože je tak typická pro Prahu a tvarem připomíná sousední vodárenskou věž). Naproti tomu tzv. Lední medvěd je cizorodým prvkem v dosud jednotné zástavbě Vítězného náměstí a to, že zadní trakty budov, parkoviště a tržnice jsou ošklivé, není důvod pro jeho povolení.

4. 1. 2016 10:52:13. Re: Praha 6 jmenovala skupinu pro jednání ohledně Ledního medvěd... Stavbaweb

  Praha 6 a PPF se budou soudit kvůli projektu Lední medvěd
Praha 30. prosince (ČTK) - Praha 6 se chce soudně domáhat dlužného nájemného za pozemek na Vítězném náměstí, kde by měl vzniknout diskutovaný projekt zvaný Lední medvěd. Dva dny před Vánocemi o tom rozhodla rada, řekl ČTK starosta Ondřej Kolář (TOP 09). Investor, společnost Vítězné náměstí z rodiny PPF Real Estate, na to o den později reagoval žalobou, kterou chce docílit snížení nájemného.

Radní pověřili právní kancelář vymáháním dluhu, který údajně činí přes deset milionů korun. "Vzhledem k tomu, že společnost není ani po opakovaných jednáních ochotna zaplatit, není jiná cesta, než dluh soudně vymáhat," řekl ČTK Kolář. Investor ale vidí situaci jinak. "Stávající smlouva o zřízení věcného břemene předpokládala, že projekt bude touto dobou již realizován. Bohužel tomu tak není, přesto společnost Vítězné náměstí již v uplynulých letech zaplatila na nájemném téměř 31 milionů korun," uvedl mluvčí Vítězného náměstí a.s. Miroslav Beneš.

O umístění sporné stavby se v Dejvicích bouřlivě diskutuje už několik let. Návrh architekta Radana Hubičky vyvolává u veřejnosti i odborníků rozporuplné reakce. Pražský magistrát před časem zrušil územní rozhodnutí. Projekt podle něho není v souladu s územním plánem a s požadavky památkové péče. Investor neuspěl ani s kasační stížností. Ministerstvo kultury navíc loni zrušilo kladný posudek magistrátních památkářů, stavbu takových rozměrů považuje za nepřípustnou. Za takové situace Lední medvěd na Vítězném náměstí patrně postaven nebude.

Polyfunkční budova měla dotvořit dosud otevřený blok domů, čímž by zásadně proměnila vzhled náměstí. Investor říká, že by stavba vedle administrativních ploch přinesla nové služby pro obyvatele. Odpůrci ale upozorňují na velikost plánované budovy. Občanská sdružení a opozice navíc vyčítají politikům minulá rozhodnutí týkající se obecního pozemku, na kterém se radnice místo dříve plánované budovy radnice rozhodla ve spolupráci se soukromým investorem postavit komerční budovu. Účasti na projektu se Praha 6 nakonec vzdala. Investorovi Ledního medvěda ale zůstalo předkupní právo na pozemek.

Nejbohatší Čech Petr Kellner, který stojí za skupinou PPF, chystá v Praze i jiné výrazné stavební projekty. Nejvíce pozornosti vzbudilo bourání hotelu Praha a plánovaná výstavba školy, shodou okolností také v Dejvicích nedaleko Vítězného náměstí. Kellner mimo jiné plánuje stavbu nejvyššího českého mrakodrapu na Chodově.

PPF podala žalobu na Prahu 6 kvůli pozemku na Vítězném náměstí
Praha 30. prosince (ČTK) - Společnost Vítězné náměstí ze skupiny PPF Real Estate podala žalobu na Prahu 6. Chce dosáhnout snížení nájemného za pozemek, kde by měl vyrůst projekt přezdívaný Lední medvěd. Na dotaz ČTK to řekl mluvčí Vítězného náměstí a.s. Miroslav Beneš. Investor se na soud obrátil 23. prosince, tedy den poté, co radní rozhodli, že budou firmu žalovat o nezaplacené nájemné.

"Stávající smlouva o zřízení věcného břemene předpokládala, že projekt bude touto dobou již realizován. Bohužel tomu tak není, přesto společnost Vítězné náměstí již v uplynulých letech Městské části Praha 6 zaplatila na nájemném téměř 31 milionů korun," uvedl Beneš. Projekt podle něj blokují úřady. A dohoda s radnicí ohledně snížení nájemného nebyla možná. Žalobu investor považuje za jedinou cestu, doplnil mluvčí.Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz