Praha chce mít územní rozhodnutí na koncertní síň do roku 2014

Praha chce mít územní rozhodnutí na koncertní síň do roku 2014

(4. 12. 2012) (ČTK) - Územní rozhodnutí pro výstavbu nové multifunkční koncertní síně by vedení Prahy chtělo mít do konce roku 2014. V rozhovoru pro ČTK to řekl pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Zároveň by se do dvou let měly určit i technické parametry budovy. Kdy se síň začne stavět, však už bude záležet na Svobodových politických nástupcích. Kvůli nové koncertní síni se už od jara schází na magistrátu expertní skupina, která vytipovala několik lokalit.
"Chtěli bychom se v našem volebním období dostat tak daleko, že bychom měli jasno o místě, kde by koncertní sál mohl být, o tom, jak by měl vypadat, jakou by měl mít kapacitu, kvalitu a jaké by měl mít přídavné funkce tak, aby to byl prostor, který by byl ekonomicky soběstačný a celoročně využitelný," řekl Svoboda.

 
 
 
 

Praha chce mít územní rozhodnutí na koncertní síň do roku 2014

(ČTK) - Územní rozhodnutí pro výstavbu nové multifunkční koncertní síně by vedení Prahy chtělo mít do konce roku 2014. V rozhovoru pro ČTK to řekl pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Zároveň by se do dvou let měly určit i technické parametry budovy. Kdy se síň začne stavět, však už bude záležet na Svobodových politických nástupcích. Kvůli nové koncertní síni se už od jara schází na magistrátu expertní skupina, která vytipovala několik lokalit.
"Chtěli bychom se v našem volebním období dostat tak daleko, že bychom měli jasno o místě, kde by koncertní sál mohl být, o tom, jak by měl vypadat, jakou by měl mít kapacitu, kvalitu a jaké by měl mít přídavné funkce tak, aby to byl prostor, který by byl ekonomicky soběstačný a celoročně využitelný," řekl Svoboda.

Kaplického návrh koncertního sálu v Českých Budějovicích
Mluvit o financování je však podle něj předčasné. Osobně si dokáže představit například kombinaci soukromého kapitálu s veřejnou sbírkou nebo projekt PPP (Public Private Partnership), na němž se podílí soukromý a veřejný sektor. "Jsme přesvědčeni o tom, že se forma financování určitě najde. To, co je zásadní, je, aby se připravil skvělý projekt," poznamenal. Pokud by pozemek i budovu měla Praha ve vlastnictví, významně by se tím snížila i cena stavby.

Architektonická soutěž musí být podle Svobody mezinárodní. Jednou z podmínek prostoru budou například tři koncertní sály (první pro 2000 diváků, druhý pro 400 a třetí pro 150 lidí), zkušebny, zázemí i dostatečně velké prostory pro přestávky. Technické parametry budovy, které by měly být přesně zadány do roku 2014, budou řešit odborníci v oblasti zvuku.

Koncertní multifunkční sál musí mít podle Svobody své stálé symfonické těleso, zároveň by se měly prostory a zázemí pronajímat i alternativním žánrům. Který z českých orchestrů by tam měl sídlit, nechtěl primátor upřesnit. "Měl by to být ten nejlepší v Česku," uvedl s tím, že všechny současné orchestry mají podle něj vůči zahraniční konkurenci rezervy.

Před dvěma měsíci vytipovali experti ze Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze pět lokalit, většinu ve vlastnictví města. V současnosti se podle primátora návrh rozšířil. Podle zápisu z jednání spolku se uvažuje o Vítězném náměstí, Sokolovské, Klárově, Těšnově, nádraží Bubny a Špejcharu. Mluvilo se i o Štvanici, která je však v záplavové oblasti, i o oblasti Wilsonova nádraží. Svobodovi by se osobně líbila koncertní síň na Holešovickém nábřeží; je to podle něj prostor, který se v budoucnu připojí k centru města.

Primátor připomněl, že současné koncertní sály Rudolfinum a Obecní dům nabízejí kapacitu pouze pro zhruba tisícovku lidí, což potřeby hlavního města nenaplňuje. Oba sály nevyhovují z hlediska akustického ani pohodlí posluchačů.

"Praha multifunkční koncertní sál potřebuje, protože ho nemá už jako jediné z evropských hlavních měst a dokonce jako jediné z významných měst v Evropě," dodal.

Doplněno Stavbaweb:
NOVÝ KONCERTNÍ SÁL V PRAZE

Související články:

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Kultura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 1. 2020 11:37:05

Re: Re: Praha bude chránit panorama města, střech a podpoří stav...

Praha patří mezi nejkrásnější města světa díky jedinečnému urbanismu - celkovému uspořádání historického jádra i fantastické architektuře - málo kde najdeme tak bohatou směs stylů od románského po slohy 19.století. Za Karla IV. to byla jedna z největších metropolí Evropy a v době baroka již tehdy uznávaná svou jedinečnou krásou. Proč bychom jako Češi neměli být hrdí na tak úžasnou hodnotu? Praha zůstala jedinečná jen proto, že jsme v minulosti neměli dost peněz ji přestavět a tedy zničit, jak se to stalo v jiných evropských metropolích. Teď víceméně bez naší zásluhy vlastníme velkou devízu. Tohle vše ale neznamená, že v Praze musí být šmelina a kriminalita, To s tím nijak nesouvisí, spíše bych řekl, že zatímco krásná Praha možná ani není tak přímo vizitka českých schopností, to, co se děje dnes, česká vizitka je. Také se v Praze můžou stavět mrakodrapy, jen ne do historického panoramatu, to přece není nic hrozného. Proč bychom neměli jedinečnou starou Prahu a vedle rostly moderní čtvrtě. Jen to dělejme rozumně, ne tak, jako v mnoha zničených městech a vesnicích za komunistů, ale bohužel i za dnešní doby. Management je první vlaštovkou rozumného přístupu k rozvoji Prahy a pokud bude trend pokračovat, můžeme se dočkat i dalších rozumných opatření, jako vytěsnění šmeliny a grázlovství. Ale to je běh na dlouhou trať a nezapomínejme, že všechno, co se v Praze děje, je víceméně výsledek českých poměrů. Tak se snažme, abychom nemusely pořád jen koukat na ty Němce, Francouze nebo Švýcary.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o.