Praha chce prohlásit obchodní dům Kotva kulturní památkou

(ČTK) – Praha bude žádat, aby byl obchodní dům Kotva prohlášen kulturní památkou. Zhruba za dva týdny by měl být hotov návrh, který Praha pošle ministerstvu kultury. ČTK to řekl radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL). Majitel, firma Markland Kotva, zvažuje prodej historické budovy. Kotva byla postavena v 70. letech podle návrhu architektů Věry a Vladimíra Machoninových. První pokus o zapsání mezi památky se uskutečnil v roce 2007.

Wolf by chtěl mít zhruba do dvou týdnů vypracován návrh, který odešle ministerstvu. „To pak rozhodne, zda se Kotva stane památkou,“ řekl. V minulosti se objevil už jeden pokus nechat Kotvu zapsat na seznam památek. Navrhoval to historik architektury Rostislav Švácha, ale neúspěšně.

„Po konzultaci s irskou konsolidační bankou jsme dospěli k názoru, že je ideální situace k prodeji Kotvy,“ řekl ČTK ředitel firmy Markland Kotva Jaroslav Petrů. „Investiční trh je v současnosti velmi aktivní a jsem velice zvědav na výsledky všech transakcí v tomto roce – nejen v ČR či v EU, ale také celosvětově,“ doplnil. Celý proces je však podle něj teprve v počátku.

Kotva byla postavena v letech 1970 až 1975. Budova má pět nadzemních podlaží a její půdorys tvoří několik do sebe zaklesnutých šestihranů. Na místě obchodního domu předtím stával kostel a několik domů, které byly všechny zbourány.

Doplněno Stavbaweb:
Historik architektury Rostislav Švácha v roce 2007 navrhl ministerstvu kultury prohlásit stavbu za kulturní památku, protože reprezentuje na vysoké úrovni českou architekturu první poloviny sedmdesátých let a její výtvarné i konstrukční pojetí se svébytně vyrovnává s podněty několika směrů v poválečné světové architektuře. Obdobný architektonický ráz začal používat před druhou světovou válkou Frank Lloyd Wright.

Obchodní dům Kotva
Náměstí Republiky 656/8
Vladimír Machonin, Věra Machoninová:  1966-75
technologická moderna
Volná proluka na okraji Starého Města byla vyplněna stavbou nepravidelně působícího půdorysu, který je založen na skladbě konstrukčně racionálních šestiúhelníků. ty dovolily maximálně a dostatečně flexibilně vyplnit mezeru v zástavbě. Zároveň také dokázaly, že stavba velikého objemu a jasně dobově příslušného výrazu je dostatečně rozčleněná, a díky tomu se dobře včleňuje do svého rozmanitého okolí. V jejím hlavním průčelí do náměstí jsou půdorysné šestiúhelníky rozehrány nad zasunutým přízemím ve výrazně plastické skladbě, hlavní vstup je v hloubce myšleného nádvoří. Části průčelí mají rozdílné výšky, aby byl dodržen charakter nejednoobjemového domu.
Obvodový plášť má do náměstí velké prosklené plochy na výšku celého podlaží, ve stranách je plný, z profilovaného řízeně korodovaného plechu. Interiér byl původně volný halový, v 90. letech byl bez celkového koncepčního projektu změněn metodou „obchody v obchodě“, díky tomu prostor značně utrpěl, jeho původní velkorysost však zůstala čitelná. Architektonická hodnota stavby je velmi vysoká a neměla by být snížena jakoukoli změnou.. Literatura: J. E. Svoboda, J. Noll: Praha 1945 – 2003, Libri, Praha 2006 
Zdroj: IPR / Architektonicky významné stavby kategorie A

OD Kotva

Související články:
40 let obchodního domu Kotva 11.2.2015
Střešní kanceláře OD Kotva, Praha 1 23.5.2012
Markland dokončil další část rekonstrukce OD Kotva 16.9.2009
Rekonstrukce obchodního domu Kotva bude dokončena v roce 2011 5.6.2009

Projekt rekonstrukce restaurace a terasy OD Kotva v Praze (autor DAVID KRAUS) byl publikován v časopise Stavba 3/2015, str. 44-47
                         

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*