Praha chce revitalizovat sídliště

Praha chce revitalizovat sídliště

(6. 11. 2015) Začíná na Černém Mostě

 
 
 
 

Praha chce revitalizovat sídliště

Zanedbaná zeleň, anonymita obyvatel a nedostatek volnočasových aktivit - to jsou nejčastější neduhy pražských sídlišť. Praha dosud často jejich problémy přehlížela, ač v panelových domech žije více než třetina Pražanů. To chce Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) na základě usnesení Rady hl. m. Prahy napravit a ve spolupráci s MČ Praha 14 a místními obyvateli vyvinout ucelený přístup, jak tyto oblasti oživit. První lokalitou, na kterou se bude soustředit, je část sídliště Černý Most.

„Chceme, aby lidé bydleli na sídlištích ještě raději než dnes. Nejdřív si ale musíme ujasnit, jak tyto stárnoucí lokality revitalizovat, podpořit občanskou vybavenost a udržet pestré sociální složení, kdy vedle dělníka žije vysokoškolský učitel. Právě toho si totiž místní vedle klidného prostředí a blízkosti do přírody většinou váží nejvíce,“ říká Adam Švejda, mluvčí Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Právě v IPR bude vznikat koncepce, jak by mělo město k oživení panelových sídlišť na svém území přistupovat.

V létě 2016 by měl vzniknout plán revitalizace vnitrobloku Vybíralova na Černém Mostě, který se následně bude moci začít naplňovat. Bude se soustředit zejména na veřejná prostranství, zvýšení ekonomického potenciálu, rozšíření nabídky volnočasových aktivit a oživení občanského života. Při vytváření tohoto plánu bude IPR spolupracovat s městskou částí Praha 14 a zapojí i místní sdružení, podnikatele a laickou veřejnost. Jsou to totiž právě místní obyvatelé, kteří nejlépe znají hodnoty sídliště. Cílem hlavního města je nejen zvelebit konkrétní lokalitu, ale hlavně poznatky z praxe zúročit v koncepčních dokumentech IPR, které pomohou oživit i další sídliště.

Hlavní město má silnou pozici pro prosazení změn, protože mu patří velká část ulic a dalších sídlištních ploch. Problémem však je, že město nemá jasnou představu, co a jak by se mělo změnit. Poslední koncepce je totiž už 15 let stará. Od té doby zestárla nejen samotná sídliště a jejich obyvatelé, ale také se změnily priority hlavního města.

Proto se město rozhodlo vyvinout koncepční přístup k sídlištím. Kvalitnější prostředí mají zajistit promyšlené a přesně mířené úpravy veřejných ploch a jejich efektivnější správa a údržba. Nová koncepce bude navržena tak, aby nebyla zbytečně finančně náročná a spíše využívala existující zdroje. Obecným neduhem pražských sídlišť je totiž nedostatek peněz na investice a údržbu rozlehlých volných ploch. Na následné péči o prostředí by se mohly podílet i lokální subjekty, což pomůže sídliště oživit.

Vnitroblok na Černém Mostě slaví 25. výročí
Do vnitrobloku Vybíralova na Černém Mostě se první obyvatelé nastěhovali přesně před 25 lety. Od té doby bylo ale jako většina ostatních sídlišť na okraji zájmu hlavního města a je to na něm vidět. Velkou výzvou je dnes složitá správa veřejných prostranství, jejímž výsledkem jsou rozsáhlé zelené plochy s neprořezanými keři a stromy nebo nedostatečně udržované chodníky.  Místním vadí také nedostatek míst pro volnočasové vyžití.

Na druhou stranu se věci na Černém Mostě díky aktivitě místních začaly posouvat kupředu. „Je to jedinečné místo s velkým potenciálem k rozvoji, který bude, jak věřím, v příštích letech naplněn. Na sídliště se nesmíme dívat jako na přívěsky z minulosti, ale jako na lokality se specifickým kouzlem, které nabízejí své osobité příležitosti,“ míní starosta Prahy 14 Radek Vondra.

Příkladem je příspěvková organizace městské části Praha 14 kulturní, která provozuje lokální volnočasové centrum Plechárna, pořádá koncerty a další společenské akce. Spolu městskou částí, IPR, výzkumnou organizací Anthropictures a dalšími iniciativami dnes spoluorganizuje festival při příležitosti čtvrtstoletí od příchodu prvních nájemníků.
 
Podzimní festival „Vybíralka 25“ je součástí první fáze projektu, na kterou naváže práce na analýzách a zjišťování potřeb místních obyvatel. Program oslav je nabitý různorodými akcemi, které se konají přímo ve vnitrobloku Vybíralova počínaje naučnými vycházkami okolím vnitrobloku až po městskou hru pro děti i dospělé a výstavu o historii a současnosti sídliště. V listopadu budou na programu například Svatomartinské slavnosti.

Více na facebookové stránce Vybíralka 25 a webových stránkách www.vybiralka25.cz
tisková zpráva

Související články:
Praha vypracuje koncepci obnovy sídlišť 21.10.2015


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz