Praha instalovala do vchodu kobky v Podskalí sklo vážící 1,6 tuny

Praha instalovala do vchodu kobky v Podskalí sklo vážící 1,6 tuny

(5. 8. 2019) Obnovu kobek město dělá podle architektonického návrhu Jandy a studia Brainwork

   
 
 
 
 

Praha instalovala do vchodu kobky v Podskalí sklo vážící 1,6 tuny

(ČTK) - Pražský magistrát nechal 2. srpna na náplavce v Podskalí nainstalovat do poslední z rekonstruovaných kobek nové sklo, které tvoří její průčelí. Okno se otáčí podle svislé osy a slouží zároveň jako vchod. Elipsovité sklo je silné sedm centimetrů a váží asi 1,6 tuny. Novinářům to v pátek řekli zástupci města a architekt Petr Janda. Obnovu kobek město dělá podle architektonického návrhu Jandy a studia Brainwork. Kobky budou využívat například podniky Bajkazyl nebo Tiskárna na vzduchu. Celkem město rekonstruovalo na Rašínově nábřeží v Podskalí a na Hořejším nábřeží na Smíchově dvě desítky kobek.

Náklady na opravy na obou nábřežích jsou celkem 173,2 milionu korun. Na Rašínově nábřeží vyšly opravy včetně skel na 86 milionů. Do 11 kobek má město zatím vybráno šest nájemců.

"Co víme, tak je asi největší na světě, protože kruhová okna tohoto typu nejsou úplně běžná,"
řekl Janda. Sklo měří v nejširším místě asi 5,1 metru a je největší ze skel umístěných v kobkách na náplavce.

Výrobcem skla je americká firma Reynolds, která má pobočku v Thajsku, odkud bylo přes Hamburk dopraveno do Prahy. Cena jednoho skla se pohybuje okolo 700.000 korun.

"Náplavka tímto dostává nový rozměr, už to nebude jen ten permanentní beerfest, který tu po jistou dobu provozu byl. Snažíme se o kultivaci tohoto prostoru a přidáváme něco specifického,"
řekl pražský radní Jan Chabr (TOP 09).

Většina kobek na Rašínově nábřeží je bezbariérová. U těch největších ale budou vozíčkáři potřebovat pomoc. Je to způsobeno jejich architektonickou podobou a památkovou ochranou, která neumožňuje přestavbu. "Základní přístup je v některých s asistencí, ale nevyžaduje to nijak výjimečný postup odlišný od zbytku památkově chráněného prostředí," řekl Janda.

Město opravilo rovněž kobky na smíchovském Hořejším nábřeží. Nemají prosklená průčelí jako ty podskalské, ale dveře. Je to dáno jejich odlišnou architektonickou podobou a prostorovým uspořádáním. Pro část kobek již město získalo nájemce, například městskou firmu Trade Centre Praha (TCP) nebo společnost Calm Down Production.

Doplněno Stavbaweb:
Fotografie z instalace si můžete prohlédnout zde:
Facebook – Petr Janda / Brainwork

Související články:
Galerie, kavárny i toalety na náplavce v Podskalí  1.3.2017
Petr Janda: (A)VOID

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

 
 
 
 

5. 8. 2019 16:23:40. Re: Praha instalovala do vchodu kobky v Podskalí sklo vážící 1,6... Lucie Černá

  Krásné mauzoleum- v jedné kobce může být vystavena Krnáčová, v druhé Janda, ve třetí Hřib, no a o ty další se bude hlasovat.
Jinak naprosto nepraktická věc:
- při otevření okno -dveře zasáhne do třetiny kobky,
-bezbariérovost snad jen u těch největších
-náročnost na chlazení a topení - vstup je možný, když zcela otevřu tuhle výlohu a tím vše zcela vyvětrám
- fasáda změřuje na západ - jsme zvědavá na odrazy sluníčka při otvírání oknodvěří
- při otevření zasahuje minimálně metr do prostoru náplavky - dost nebezpečně pro nevšímavé či pro slabozraké...

8. 8. 2019 10:58:51. Re: Re: Praha instalovala do vchodu kobky v Podskalí sklo vážící... Jitka

  Taky se mi zdá, že jde o originalitu za každou cenu, která zvítězila nad praktičností. Proč nemohl zůstat rovný práh a půlené dveře?

5. 8. 2019 18:14:29. Re: Praha instalovala do vchodu kobky v Podskalí sklo vážící 1,6... hasa3

  dobrý nápad

20. 8. 2019 14:03:46. Re: Praha instalovala do vchodu kobky v Podskalí sklo vážící 1,6... Barbora

  Koukám na to jako blázen a nemůžu uvěřit... :O
Kde Praha vzala tolik peněz na něco tak zbytečně megalomanského?! Koho zná arch. Janda?? :/

20. 8. 2019 14:06:26. Re: Re: Praha instalovala do vchodu kobky v Podskalí sklo vážící... Barbora

  A ještě: tohle povolili památkáři?! Myslím zejména tu dostavbu do tvaru kruhu, hrozný... :(

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

6. 10. 2022 14:46:02

Re: Elysium spa

Paráda!

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz