Praha po letech otálení zadala zakázku na stavbu centra Malovanka

Praha po letech otálení zadala zakázku na stavbu centra Malovanka

(23. 9. 2015) Stavbu vybuduje Sdružení VCES – MODOS Malovanka

   
 
 
 
 

Praha po letech otálení zadala zakázku na stavbu centra Malovanka

(ČTK) - Praha po více než třech letech zadala zakázku na stavbu operačního střediska Malovanka, zjistila ČTK z věstníku veřejných zakázek. Stavbu, jejíž hodnota přesahuje 500 miliónů korun, vybuduje Sdružení VCES – MODOS Malovanka, které se ve výběrovém řízení umístilo na třetím místě.

Náklady na celou stavbu včetně technologií by se podle původních plánů měly pohybovat nad hranicí miliardy korun. Z dopravního centra bude řízen provoz v metropoli, včetně tunelového komplexu Blanka.

Vítěz soutěže na stavbu Malovanky i firma, která skončila druhá, podle podkladů pro radu „odmítli součinnost při uzavírání smlouvy“. Výběr vítěze totiž provázely průtahy. Rada s výběrem měsíce otálela.

V roce 2012 tehdejší vedení Prahy vypsalo dvě soutěže, na stavbu a technologie, za 1,1 miliardy korun bez DPH. Nikdy je ale neukončilo. Pozdější politická reprezentace v čele s TOP 09 totiž zjistila, že na nákladnou stavbu nenajde v rozpočtu peníze. Vznikl tak problém, odkud řídit tunel Blanka, který se po řadě odkladů otevřel v sobotu. Praha kvůli tomu vloni narychlo a provizorně dovybavila stávající dispečinky.

K diskusi o tom, zda město operační středisko potřebuje či nikoli, se radní vrátili na začátku letošního roku. V lednu rozhodnutí odložili. „Chceme zjistit, nakolik je taková stavba nezbytná,“ řekl tehdy náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD). V květnu ale rozhodli, že se stavět bude.

Operační středisko vznikne nad ústím Strahovského tunelu v místech, kde se napojuje severozápadní část městského okruhu, jehož součástí je tunel Blanka. Proti železobetonové stavbě se v minulosti opakovaně postavili místní obyvatelé. Doufali, že v místě zůstane zelená plocha.

Do budovy by se měly přesunout mimo jiné dopravní dispečink, který je v současnosti v ulici Na Bojišti a na Strahově, a dispečerská pracoviště policie, strážníků, hasičů a záchranné služby. V objektu by rovněž bylo záložní datové úložiště pražského magistrátu, sídlo Technické správy komunikací a centrum krizového řízení.

Doplněno Stavbaweb:
Operační středisko Malovanka 
Autor: Ing.arch. P. Páv, Ing.arch. J. Smolíková /A32
Generální projektant. - SATRA, spol.s r.o. 
Investor Hlavní město Praha

Multifunkční operační středisko Malovanka bude integrovaným centrem řízení dopravy a vybavenosti komunikací a tunelů situované v prostoru severně od Bělohorské ulice mezi hotelem Pyramida a ulicí Na Malovance. Nachází se nad rozestavěným objektem garáží nad severním výjezdem ze Strahovského tunelu. Do střediska bude přestěhováno řídící středisko sídlící dosud v ulici Na Bojišti. Jedná se o železobetonový monolitický sloupový skelet dispozičně a konstrukčně rozdělený na dvě části. V části A jsou umístěny sály ústředen Technické správy komunikací, středisko odboru krizového řízení MHMP a standardní administrativní a sociální prostory. V části B bude podzemní parkoviště a technologie dieselagregátu. Plášť objektu bude řešen jako hliníkový prosklený systém se zateplenou železobetonovou konstrukcí. Výstavbou objektu dojde k integraci řízení dopravy a vybavenosti komunikací a tunelů, zvýšení plynulosti a bezpečnosti všech druhů dopravy, integraci složek, které se podílejí na činnostech souvisejících s řízením dopravy za běžného provozu i mimořádných situacích a vytvoření potřebných prostorových nároků a podpůrných technologií pro další dokončované stavby sítě hlavních komunikací i telematických dopravních systémů v Praze.
zdroj: SATRA


Související články:
Dopravní centrum Malovanka nebude stavět vítěz soutěže 27.8.2015
Dopravní operační centrum Malovanka 14.5.2015
Multifunkční operační středisko Malovanka 2.4.2012
Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz