Praha svěřila Rothmayerovu vilu muzeu, otevře se příští rok

Praha svěřila Rothmayerovu vilu muzeu, otevře se příští rok

 
 
 
 

Praha svěřila Rothmayerovu vilu muzeu, otevře se příští rok

(ČTK) - Praha svěřila památkově chráněnou Rothmayerovu vilu ve Střešovicích do správy městského muzea. Rozhodli o tom 24. dubna zastupitelé. Muzeum plánuje dlouho uzavřenou budovu zpřístupnit příští rok. Chce otevřít expozici věnovanou architektu Otto Rothmayerovi a jeho učiteli Josipu Plečnikovi.

Vila architekta Otto Rothmayera (zdroj: GHMP)
Dosavadním správcem byla Galerie hlavního města Prahy. "Po diskusi s řediteli obou organizací se ukázalo být o mnoho účelnější, aby vila byla provozována muzeem," řekl radní pro kulturu Václav Novotný (TOP 09). "Ušetří se tím na nákladech provozních i personálních," doplnil.

Praha památku svěří muzeu od začátku května. Muzeum spravuje i nedalekou Müllerovu vilu, která nabízí návštěvnicky oblíbené expozice. Obě vily budou tvořit logický celek, píše se v usnesení.

Dlouho připravovaná oprava dvoupatrové Rothmayerovy vily začala v době, kdy ji spravovala Galerie hlavního města Prahy. Plánované náklady na rekonstrukci a restaurátorské práce byly 23 milionů korun. Cílem bylo mimo jiné odstranění nepůvodních stavebních změn v památkové budově a její návrat do vzhledu 50 let. Opravu si vyžádala fasáda, do které v některých místech zatékalo. Restaurátoři se zaměřili třeba na dřevené části interiéru.

Otto Rothmayer, student a později i spolupracovník významného slovinského architekta Josipa Plečnika, navrhl nejen dům včetně interiérů, ale také zahradu, její oplocení i venkovní nábytek. V zahradě mimo jiné vznikly známé snímky fotografa Josefa Sudka. Rothmayerova rodina žila ve střešovické vile až do roku 2008. Tehdy architektův syn pod podmínkou celkové rekonstrukce a zpřístupnění prodal vilu Praze.

Opravená vila bude stejně jako Müllerova vila sloužit jako takzvané domovní muzeum. Prohlédnout si ji po předchozí dohodě budou moci menší skupinky návštěvníků. Vstupenka do obou vil by mohla být společná.

Související články:
Rothmayerova vila bude po opravě přístupná veřejnosti 13.8.2012

Vila architekta Otto Rothmayera, U Páté baterie 896/50, Praha-Břevnov (zdroj: Wikipedie, autor foto: Sefjo)
 


 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.