(ČTK) – Pražský magistrát plánuje proměnu Motolského údolí v Praze 5. V budoucnu chce zklidnit vytížené ulice Plzeňská a Vrchlického, vysázet stromy, vytvořit veřejná prostranství a náměstí v Košířích a odkrýt koryto Motolského potoka. Novinářům to dnes řekli náměstci primátora Petr Hlaváček (za TOP 09) a Adam Scheinherr (Praha Sobě) a architekt Boris Redčenkov z ateliéru A69. Kdy přesně se které změny uskuteční, není jasné. Radní dnes schválili studii, podle které se budou změny připravovat.
Jednou z nejvýznamnějších změn bude zklidnění Plzeňské a Vrchlického. Na nich přibudou stromořadí, budou odstraněny bariéry v křižovatkách nebo předlážděny a rozšířeny chodníky. Vrchlického, po které přijíždějí řidiči směrem do centra, by mohla být v budoucnu obousměrná.
Na několika místech bude odhalen Motolský potok. „Mnozí z nás netuší, že tím územím prochází, a my bychom jej chtěli odkrýt, což pomůže i při hospodaření s vodou,“ řekl Redčenkov. Proměna čeká také na Košířské náměstí, které dnes funguje jako velké parkoviště. Motolský potok je pod ním veden v trubce. Bude tady odkryt a vznikne tak podle architekta plnohodnotné náměstí.
Uskutečnění plánu je ale v mnoha ohledech, zejména v dopravě, spojeno s dokončením Radlické radiály. Po jejím zprovoznění se na ni přesune část řidičů. Ulice v Motolském údolí tak bude možné na některých místech zklidnit. To se týká rovněž přilehlých ulic, kde budou mimo jiné také rozšířeny chodníky a vzniknou nová veřejná prostranství.
Některé změny bude ale možné udělat již před zprovozněním Radlické radiály. Praha 5 má ale podle Redčenkova deset projektů, které mohou vzniknout samostatně. Jde například o přestavbu bývalé vozovny v Košířích, lávku z Pavího vrchu na Mrázovku nebo odkrytí Motolského potoka před osadou Buďánka. „Snažíme se o to, aby se stromy daly v Plzeňské vysázet už nyní, stejně jako předláždit chodníky,“ řekl architekt.
Projednána bude muset být v budoucnu ještě podoba a fungování MHD, pro kterou bude vypracována samostatná studie. Týká se to zejména organizace dopravy a rozmístění tramvajových zastávek.
Radní dnes schválili studii změny v údolí, která začala vznikat v roce 2016. Studie stanovuje urbanisticko-architektonické řešení území od Anděla až k Bucharově ulici. Vytipovává problematické stavební záměry a začleňuje je do urbanizovaných struktur lokality. Podle Hlaváčka je třeba si vzít poučení ze stavby tunelu Blanka, kdy po jeho zprovoznění Praha neměla připravena opatření na povrchu.
Doplněno Stavbaweb:
Studio A69 pracuje již od roku 2016. Studie prověřuje nové prostorové a funkční využití území a představuje
jeho začlenění do města a charakteru oblasti. Ukazuje vhodné napojení na
okolní infrastrukturu, problémové stavební záměry a jejich začlenění do
zástavby. Na jejím vzniku se podíleli i místní obyvatelé. Níže najdete
2. část studie včetně aktuální dokumentace.
http://www.a69.cz/motolske-udoli-ii
Tu technickou pomoc při zakládání první řady je fakt skvělá možnost využít. Ono to zase nestojí nijak moc a není…
Heluz je v podstatě dost populární značka výrobce stavebního materiálu v Česku, hlavně jsou známí svými dobrými izolačními vlastnostmi. Úplně…
Pochybuji, že si dnes ještě někdo dobrovolně vybere dvojsklo...
O tom trojskle nepochybuji. Na to jsem rozhodnutý na 100%, aspoň v tom mám jasno na začátek. Ale vypadá to…
To tlumení zvuku je tam docela slušné, co tak koukám.