Praha vybrala vítězný návrh Dvoreckého mostu

Praha vybrala vítězný návrh Dvoreckého mostu

(3. 10. 2018) Vítězný návrh mostu, který propojí Prahu 4 s Prahou 5, vypracovaly ateliéry Tubes a Atelier 6

   
 
 
 
 

Praha vybrala vítězný návrh Dvoreckého mostu

Rada hl. m. Prahy v úterý 2. října 2018 odsouhlasila vítězný návrh Dvoreckého mostu, který by měl spojit břehy Vltavy mezi Podolím a Zlíchovem. Kromě zlepšení automobilového provozu by měl nový most pomoci také tramvajové dopravě mezi Prahou 4 a Prahou 5. Podle předpokladů by měl stát přibližně miliardu korun.

Ze sedmi návrhů, které postoupily do druhého kola výběru, vyhodnotila komise jako nejlepší most zpracovaný ateliéry Tubes a Atelier 6. Nový Dvorecký most by měl ulehčit dopravě v okolí nábřeží a Radlické ulice, zároveň by spojil oba břehy Vltavy novou tramvajovou tratí.

„Sama jsem byla členkou hodnotící komise, a proto mohu říct, že výběr nebyl vůbec snadný. Sešly se velmi kvalitní návrhy, přesto ale myslím, že se nám podařilo zvolit dobře. Ze sedmi návrhů jsme vyhodnotili nejlepší most zpracovaný ateliéry Tubes a Atelier 6, který se snaží respektovat tradiční pražské obloukové mosty a kubistické prvky v okolí. Věřím, že uleví nejen dopravě, ale také obohatí pražskou architekturu,“ uvedla primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová.

Součástí řešení musel být i návrh nové tramvajové a autobusové zastávky Dvorecký most, která by byla umístěna na smíchovské straně mostu. Zastávka Dvorecký most by zároveň měla umožnit přestup mezi autobusy jedoucími přes most a tramvajemi jedoucími po Podolském nábřeží.

Celkově by měl most podle předběžných nákladů stát asi jednu miliardu korun. Předpokládaná výše nákladů zahrnuje i obě předmostí a kompletní technické a dopravní vybavení stavby. „Je to velký krok pro lepší propojení Prahy 4 a Prahy 5, který zároveň zajistí nové možnosti dopravní obslužnosti celé lokality. Dnešní výběr vítězného návrhu je výsledkem dlouhé řady odborných i politických jednání  a práce spousty lidí. Nyní bude potřeba most co nejrychleji postavit, aby mohl sloužit lidem,“ řekl náměstek primátorky pro dopravu, sport a volný čas Petr Dolínek.

Komise zároveň ocenila to, že návrh odkazuje na tradici pražských obloukových mostů bez konstrukce nad mostovkou a na existenci blízkých kubistických staveb. Tvarově by měl být most jako bílá brána do města. Termín zahájení stavby bude záležet na dalším jednání s vítězem soutěže a následném zpracování projektové dokumentace.

„Dvorecký most bude mít velký význam pro tramvajovou dopravu, protože umožní propojení Prahy 4 a Prahy 5. Bude zárodkem sledované takzvané jižní tramvajové tangenty, propojí významné tramvajové tratě od Barrandova a od Modřan a umožní v systému veřejné dopravy realizaci některých vztahů mimo centrální dopravně přetíženou oblast města, což je pro Prahu pozitivní,“ doplnil na závěr architekt Roman Koucký z Institutu plánování a rozvoje Prahy, který byl zároveň členem poroty.
tisková zpráva 

Doplněno Stavbaweb:
Magistrát podle náměstka Dolínka do konce listopadu zadá vítězným ateliérům podle návrhu zpracovat kompletní projektovou dokumentaci.
Hlavním účelem stavby je zlepšit dopravní propojení obou břehů Vltavy. "Potřebujeme vytvářet paralelní dopravní propojení, která nám umožní převážet lidi jinudy než přeplněnými úseky v centru," uvedl Dolínek. Dodal, že roli hraje i plánovaná výstavba na bývalém smíchovském nákladovém nádraží.
Most bude určen pro tramvaje, pěší a cyklisty, podle náměstka je možné umožnit průjezd i autobusům MHD. Automobilová doprava po něm jezdit nebude. Počítá se s tím, že na most budou moci hasiči nebo záchranná služba.
Východní vyústění mostu bude umístěno u Žlutých lázní severně od Jeremenkovy ulice. Západní pak povede poblíž tramvajové zastávky Lihovar. Součástí projektu je návrh nové tramvajové zastávky Dvorecký most. Odhadovaná cena zahrnuje obě předmostí a další doplňující technické a dopravní stavby.

Zatím poslední pražský most přes Vltavu, Trojský most, byl zprovozněn v říjnu 2014. Vznikl jako součást tunelového komplexu Blanka a nahradil Trojský tramvajový most z roku 1981, přezdívaný "rámusák", jehož provoz byl slavnostně ukončen 7. října 2013 jízdou muzejní tramvaje. Loni v prosinci se zřítila lávka pro pěší mezi Císařským ostrovem a Trojou. Řada dalších mostů v Praze je ve špatném stavu a město chystá jejich opravy, připravuje také stavby několika nových mostů a lávek.
(zdroj: ČTK)

Komentáře ke článku

 
 
 
 

4. 10. 2018 08:30:01. Re: Praha vybrala vítězný návrh Dvoreckého mostu. Jitka

  Jak má tento most pomoci zlepšení automobilového provozu, když na něj auta nebudou smět?

16. 10. 2018 17:22:13. Re: Re: Praha vybrala vítězný návrh Dvoreckého mostu. Jadran

  Žádný. Ale to je ten marketing, který společně s povrchností k dnešní době patří. Naštěstí - Krnáčová ani Dolínek o těchto věcech už rozhodovat nebudou, na čtyři roky je od nich pokoj.

4. 10. 2018 13:51:03. Re: Praha vybrala vítězný návrh Dvoreckého mostu. Miloš

  Nelíbí se mi. Mosty jsou krásné tím, že přiznávají krásu konstrukčních prvků. Toto řešení nepřiznává. Je prvoplánově archotektonické a poplatné svému obchodnímu komentáři k architektonické soutěži.

16. 10. 2018 17:19:09. Re: Re: Praha vybrala vítězný návrh Dvoreckého mostu. jadran

  Most v Troji se musel přepracovat, protože Povodí Vltavy požadovalo, aby byl kotven ze břehu na břeh. Proto taky stál (byť je rozhodně krásný) místo 0,4 mld. korun 1.2 mld.. Zajímalo by mně, jestli tady bude možné ty svislé konstrukce takhle nasázet do dna. Máte naprostou pravdu s tím, že řešení je prvoplánově architektonické, nechápu, proč součástí soutěže není konstrukční řešení. Ač architekt, tak konstatuji, že architektura mostu je jenom druhotná věc, rozhodující je konstrukce a tu zpracovává zásadně a pouze statik. Řada statiků jsou lidé, kteří i z estetického hlediska umí s konstrukcí pracovat lépe než architekti. Tady se to zase projevilo v plné nahotě a odkazy na kubismus nebo k historickým typům konstrukcí jsou ukázkou povrchnosti tvůrců a pozérství hodnotitelů.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz