Praha vytvoří studii proveditelnosti výstavby blobu na Letné

Praha vytvoří studii proveditelnosti výstavby blobu na Letné

(17. 10. 2018) Toto rozhodnutí neznamená, že se bude stavět

 
 
 
 

Praha vytvoří studii proveditelnosti výstavby blobu na Letné

(ČTK) - Pražský magistrát nechá vytvořit tzv. studii proveditelnosti výstavby blobu na Letné podle projektu Jana Kaplického. Rozhodli o tom dne 16. října 2018 odcházející pražští radní. Studie posoudí všechny aspekty výstavby a hotova má být do konce dubna příštího roku. Radní zároveň vzali na vědomí analýzu, která doporučila vytvořit studii stavby nyní označovaného jako multifunkční centrum Oko nad Prahou. Toto rozhodnutí neznamená, že se bude stavět. S projektem Kaplický zvítězil v roce 2007 v soutěži na podobu nové budovy Národní knihovny (NK).

Materiál mimo předem schválený program na jednání předložila končící primátorka Adriana Krnáčová (ANO). "Schválili jsme studii, podle které se ukáže, jestli je ten projekt stále realizovatelný, nebo ne. Nová rada se pak eventuálně rozhodne, jak s ním naloží," uvedla Krnáčová.

Studie proveditelnosti by se měla kromě jiného zabývat formou zapojení se magistrátu do výstavby, tedy zda by se například jednalo o společný podnik se soukromým investorem. Stanoví využitelnost objektu, výši stavebních i provozních nákladů nebo dopad na cestovní ruch a postavení Prahy v rámci UNESCO. Stejně tak posoudí vliv na životní prostředí a stanovila by harmonogram přípravy a stavby.

Magistrát oprášil myšlenku postavit blob letos v červnu. Odcházející radní měli o dne 16. října 2018 schváleném dokumentu jednat již minulý týden, ale radní Jan Wolf (KDU-ČSL) jej nakonec na program nezařadil. A to na žádost zástupců Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL), které nyní jednají o nové koalici na magistrátu. Dokument mu následně odebrala Krnáčová a dnes jej předložila sama. Wolf ČTK řekl, že hlasoval proti schválení a že o tom, že primátorka dokument předloží, předem nevěděl. V zastupitelstvu fungujícím do letošních voleb stavbu prosazovala zejména žena po zesnulém architektovi Eliška Kaplicky Fuchsová, která byla zastupitelkou za ANO.

Architekt Jan Kaplický zvítězil s návrhem nové budovy Národní knihovny (NK) v roce 2007. Novostavbou chtěl tehdejší ředitel NK Vlastimil Ježek řešit prostorové nedostatky instituce. Soutěž posvěcená Mezinárodní architektonickou unií ale skončila u soudu kvůli tomu, že se v jejím průběhu měnila pravidla.

Proti výstavbě se postavil tehdejší prezident Václav Klaus a vedení města ovládané ODS v čele s exprimátorem Pavlem Bémem (ODS). Ze stavby nakonec sešlo. Následně někteří pražští politici hledali další vhodné pozemky pro výstavbu, mimo jiné padly tehdy Stodůlky, Strahov nebo Pankrác. Před volbami v roce 2009 dokonce vznikla strana s názvem Blob, jejímž cílem bylo prosadit stavbu blobu.

Související články:
Nová šance pro chobotnici?  15.6.2018

 
 
 
 

17. 10. 2018 22:47:44. Re: Praha vytvoří studii proveditelnosti výstavby blobu na Letné. LEA Nardová

  Kdysi dávno jsem napsala glosu v tom smyslu, že mi celkem nevadí řetězem připoutaný Václav Klaus u tramvajové smyčky na Letné. Žijeme přece ve svobodné době a máme svaté právo vyjadřovat své názory tak, jak nám naše vzdělání, pokora a respekt k oblastem, kterým rozumíme stejně blbě, jak vlivu člověka na globální oteplování, dovolují.

Mimochodem naše paní domovnice mi tehdy řekla, že by se k Václavovi ochotně přidala. Jednak to byl fešák. A jednak z té „hrůzy“na Letné, kterou zahlédla v novinách, měla stejnou kopřivku, jakou měl on. A s tehdejším panem prezidentem si v ničem nezadala ani v hloubce znalostí o směřování urbanismu, architektury, estetiky, prostorové kompozice, kontrapunktu, nadčasovosti a možná i o dějinné důležitosti slepých uliček… A stejně jako on neměla nejmenší tušení o neprošlapané cestě, kterou Jan Kaplický ve svém tvůrčím životě šel. Vlastně ani ne tak moc úspěšně, jako s neochvějným vnitřním puzením, vírou a sebezničující statečností a tvrdohlavostí. Žádný jiný český architekt – při vší úctě k vynikajícím architektům minulým i těm žijícím - nezanechal ve vývoji světové architektury otisk, který by stál za povšimnutí (snad mi to Adolf Loos se svým domem bez obočí odpustí…).

Ta zmršená soutěž na NK na Letné se vůbec neměla konat. Byla to sprosťárna vůči ostatním zúčastněným architektům, kteří – na rozdíl od Jana Kaplického - dodrželi soutěžní podmínky. A byla to zbabělost investora a vypisovatele: tu zakázku měl totiž dostat Jan Kaplický z volné ruky – byť by k tomu musela být přijata výjimka ze zákona o zadávání veřejných zakázek. Byla to možná poslední příležitost této země a Prahy jak získat důstojné Kaplického dílo. Je totiž neodpustitelná škoda, že do Kaplického „brambůrku s ocáskem“ oblepeného lentilkami si chodí nakupovat obyvatelé Birminghamu. Že Kaplického „periskop“ vidí tisíce návštěvníků kriketového stadionu v Londýně. Ale jeho rodná země o něm za chvíli nebude vědět nic. Maximálně si zapamatuje to, že nejvyšší představitel země byl ochoten se kvůli jakési bezvýznamné stavbě kohosi nechat přejet tramvají. A že primátor Prahy ji chtěl vytrhl z kořenů, připravit o kontrastní (vzrušující a pohoršující) kontext, oslepit její oko ztrátou nadhledu…prostě ji přestěhovat o pár kilometrů dál, aby ji „zachránil“. Blahoslavení chudí duchem… Někdo by měl fakt raději lozit po horách, aby nešířil bludy o mobilitě architektonického díla.

Ale zpět ke Kaplického stavbě na Letné. Asi i laik cítí, že sebepozoruhodnější architektonické dílo nemá právo na vznik a existenci jen na základě úcta k autorovi, nostalgie, na základě touhy po kamínku do mozaiky kulturního dědictví této země. Jakkoliv by si ho zasloužila a jakkoliv bude bez něho v té mozaice bílé místo. To všechno samozřejmě nestačí. Takže rozhodnutí zadat studii proveditelnosti Kaplického stavby na Letné, byť učiněné 5 minut po 12, je správné, moudré a nezbytné. Na výsledek budu čekat s velkým očekáváním. A určitě ne sama.

Co dělat do té doby? Kulturní veřejnost (a jsem si jistá, že do ní patří i nemalá část politiků), by se měla zasadit o to, aby byla z úvah o realizaci Kaplického stavby na Letné sňata nálepka „politikum“. Že tomu tak až donedávna bylo, to bylo vůči Janu Kaplickému, jeho dílu a poselství, které nám tu tak jako tak zanechal, výrazem malosti, podlosti a křupanství.

Jsou okamžiky, kdy by získávání politických bodů mělo být na chvíli zapomenuto. Ve zlomových okamžicích, kdy jde o vyšší princip kulturní a mravní.

19. 10. 2018 15:35:45. Re: Re: Praha vytvoří studii proveditelnosti výstavby blobu na L... Jadran

  Skvělý článek. Tolik ušlechtilosti a kulturního rozhledu. Ta okázalá oslava titána české architektury, to razantní odsouzení všech těch přízemních křupanů...a neodmyslitelný útok na prezidenta Václava Klause i primitivní "ulici" v tomto případě reprezentovanou onou zřejmě zcela imaginární domovnicí. Výlevy, kde se budou lidé moci kochat dílem českého titána (obchodní dům v Birminghamu či kousek kriketového závodiště nebo dokonce i ona pontonová lávka v Londýně, která má tu drobnou vadu, že se během větru pomalu nedá používat) poněkud znejisťuje přehlídka jeho prací, kde už pomalu nic dalšího není. Každý soudný člověk, který rozumí architektuře a chápe její smysl viděl, že tento pán byl nafouklá bublina, ze které si právě onu "politickou" kauzu udělali ti, kteří nejvíce křičí, že jeho geniální dílo bylo zpolitizováno těmi zlými - že tam je na čele jmenován Václav Klaus a ODS nikoho nepřekvapí. Kaplický nebyl kvalitní architekt z toho důvodu, že nebyl schopen spojit účel stavby s jejím pláštěm a i ono posazení oněch závazných skladů pod zem bylo ukázkou toho, že vůbec nepřemýšlel o tom, co je smyslem a cílem projektu, ale někam prostě chtěl dostat svoji představu tvaru objektu, který by mohl sloužit čemukoliv a bylo by to neúčelné využití prostředků a mrhání prostorem, jenom aby vzniklo NĚCO, na co budou všichni zírat v němém úžasu. Tvrdit, že s výjimkou Adolfa Loose není v zemích českých a moravských (s tím kouskem Slezska) žádný tak světový architekt může napsat pouze někdo, kdo o architektuře (a ani jako uměleckém oboru a jejích dějinách nic neví) nic neví. Přeceňování Kaplického je o to směšnější, že autorka exaltovaného příspěvku asi ani netuší, že například na rozdíl od genia Kaplického dostal prof. Hubáček za Ještěd Perretovu cenu...navíc ona architektura, kterou se tak hystericky snažil Kaplický za každou cenu protlačit zde byla v době, kdy tvořil blob zcela dávno out. A o Kaplickém jako člověku vypovídá třeba ono: "Chtěl jsem udělat zajímavej barák, protože třeba půjde kolem nějakej kluk, půjde dovnitř a přečte si knížku..", což zcela jednoznačně ukazuje, že ani moc nepřemýšlel o tom, co je hlavním a smyslem a cílem předmětu návrhu. A jeho odmítnutí ceny ministra kultury slovy: „ ... vaše ministerstvo i vláda znemožňují prosadit můj příspěvek k české kultuře a architektuře...“ je jenom ukázkou arogance jedince, který je o své genialitě přesvědčen především sám a odmítá si připustit, že by bylo cokoliv špatně.

20. 10. 2018 12:45:06. Re: Re: Re: Praha vytvoří studii proveditelnosti výstavby blobu ... Jiří Kalvach

  Touto odpovědí plně souzním, Jadrane. Je hodně fortelná, a i když Kaplický byl solidní architekt, tak nemohu ho soudit takto podrobně, protože jeho dílo znám dost málo. Ale blob na Letné by byl velkou fackou pro skutečné architekty, kteří spojují hmotu s prostředím a většinou zodpovědně tak vytváří prostor pro příjemný život lidí v blízkosti. Blob byl zoufalý výkřik někoho, kdo nectil uvedený princip. A to říci mohu. Blob je pro mne hanbou architektury Prahy a kdoví, zda by se hodil alespoň k mořskému akváriu v Barceloně nebo ve Valencii. Tu studii si rozmarní konšelé Prahy zaplaté ze svého? Zase překračují mandát? A zcela určitě své kompetence. A je úplně jedno, zda mají mezi sebou typy jako je arch. Jan Kasl. S tím stejně žádnou díru do světa udělat nemohou. Do urbanistického hrobu snad.

30. 10. 2018 12:09:06. Re: Re: Re: Re: Praha vytvoří studii proveditelnosti výstavby bl... Jadran

  Vážený pane Klavachu, je jasné, kdo v onom dnes již minulém zastupitelstvu byl oním nejhorlivějším zastáncem výstavby blobu. Za ano sem po boku A. Krnáčové kandidovala a byla úspěšně zvolena jistá MgA. Eliška Kaplický Fuchsová, která tam šla s tím, aby prosadila "výstavbu díla svého geniálního manžela, architekta Kaplického", se kterým měla ono dítě. Seznámili se tehdy při natáčení filmu Oko nad Prahou, což byl jediný tvůrčí počin této dokumentaristky, která sama sebe charakterizuje jako filmovou producentku. Jinak je až komické, že Kaplického značku Future Systems vložila do nadace, která má propagovat, prosazovat a podporovat dílo jejího geniálního manžela a především realizaci oné knihovny. Jelikož už do Zastupitelstva nekandidovala, asi to byl při dosluhování její poslední "výkřik". Jinak, jejím otcem není nikdo jiný než filmový producent Jaroslav Bouček a skvěle je jeho kariéra popsána na ČSFD. Takže se nedivme, kruh se uzavírá...

20. 10. 2018 12:57:43. Re: Re: Praha vytvoří studii proveditelnosti výstavby blobu na L... Jiří Kalvach

  Paní Nardová, přes vzletnou formulaci Vašich jistě dobrých myšlenek nemohu s Vámi nejspíš v ničem souhlasit, a Vám to jistě nebude vadit. Někoho okouzlí extravagantní stavby bez logiky, některé i s logikou (Sagra Familia), ale pro mne jsou hlavní odpovídající proporce prolínající se s účelem, pro který byly navrženy. Současně vzbuzující libé pocity, tedy mají mít odpovídající lidské měřítko. Blob neměl žel nic z uvedeného. Ale debaty o tom již proběhly, jen mne zaráží, že si radní města dovolí z nostalgie nebo z něčího popudu oprašovat něco, co zvedlo mnoho lidí v Česku za židlí. Z více důvodů, dokonce i jednoho neseriózního. Ale lidí mají vnímání krásna nějak již v sobě zakotveno, a není snadné to zakotvení brutáně bourat. Vám se to líbí, jiným intelektuálům ne. Já byl byl pro, aby si tu studii objednal ctitel Kaplického na svůj náklad. Ne město, na to radnice nemá nejmenší právo a dal bych to někomu konkrétnímu k úhradě (kdybych měl tu pravomoc). Konšelé si obecně v této zemi dovolují víc, než je nám všem milé a vhod. Měli bychom asi častěji pořádat defenestrace.

24. 1. 2019 13:59:03. Re: Re: Re: Praha vytvoří studii proveditelnosti výstavby blobu ... Dr.Lusciniol

  Rad bych vedel, pani LEA, v ktere to prazske kavarne nejcasteji vysedavate. Ja se totiz velmi rad bavim, u dobreho kafe. Nerad se vytahuji, ale pro porozumeni meho nazoru zde musim neco na sebe prozradit.
Pro muj puvod “nedelnicky” (ale narodil jsem se v utery) jsem pres jen par dvojek (ale jedna byla z chovani) nemohl dale studovat. Ale rad jsem se zacal ucit zednikem a fasadnikem, k velkemu prekvapeni, ale i potese meho mistra. Uz od utleho mladi jsem byl ocarovan stavenim. Pote jsem byl skolou poslan na stavebni prumyslovku a s pomoci reditele toho ustavu jsem byl prijat. Po 4 letech jsem se prihlasil na UMPRUM (nebyla tam matika a jen 4 roky) ale tam se mne nikdo neujal a tak jsem sel na vojnu (ale jen do Dukly). Po navratu jsem pracoval u dle mne tenkrate nejlepsiho arcitekta, u nas. Lec druhe “osvobozeni” nasima “spojenci” mne vyhnalo na zapad, kde jsem nakonec pracoval nekolik zaverecnych let na projektu svetoveho vehlasu (ne, nic od Kaplickeho) a pak roky vedl technologicky dalsi projekt verejnych budov v hlavnim meste, coby architekt. A nikdo se mne neptal na chybejici diplom, ma prace stacila. Abych to zkratil: Architektutu jsem studoval na uni 14 let a 16 let tam i ucil a take jiz registrovany architekt jsem zalozil a vedl “design and build” firmu. Ted jiz do toho synovi jen kecam. Nerad se chvastam ale, ze ac architekt, tak stavet take umim.
Z jeho mnoha navrhu vyplyva, ze mou skolou pan Kaplicky neprosel. Po neuspesnem prvnim roce na CVUT, presel na UMPRUM, kde tehdy byl profesorem jeho tatInek. Po skonceni tam, navrhl v Praze svoji prvotinu a pak se odebral do Londyna, kde se pohyboval vetsinou v okruhu tamni AA a take stravil cas u nekolika vehlasnych architektu, tam. Nakonec spoluzalozil Future Systems a oddal se svemu konicku. Psani o a kresleni vesmirne tecnologie. Tech par veci, ktere za cely svuj zivot tam postavil bylo zpravidla ve spolupraci se svou byvalou (britskou) manzelkou., ktera mela bezesporu nohy stale na zemi.
Dle jinych, kdyz prijel poprve do Prahy, po tom cinkani lklici na Vaclavaku, tak pry pri jejich setkani v “Odecharne” pritomnym kolegum vycinil, za “nepokrokove” pojimani architektury, jak v navrhu tak I ve stavebnich hmotach. Aby jim to pak ukazal svym navrhem OD v Birminghamu (udajne nejosklivejsi buovou v UK) kde zcela beznou ocelovou kostru obalil beztvarou “perinou” na niz pak bylo RUCNE prisroubovano pres 20 tisic hlinikovych “taliru”. Vzhuru do vesmiru ? Reditel toho OD pry ztratil svoji praci, kvuli konecnemu vysledku.
Lec dosti. Jen k zakonceni: Letenske “knihovno” nema meritko (jeho, mnohem mensi kopi ma jiz brnenska Lesna) zadnou vztahovost k mistu (vsak take jiz byly navrhy se s tim uchylit i na jina mista) jeji obludne “oko” by trvale zhyzdilo svetove proslule panorama Prahy (Kaplicky tvrdil, ze by z Prahy nebylo videt a pritom jej nazyval “oko nad Prahou !” a basnil o krasnem vyhledu z tamni kavarny, “okem” na”celou Prahu” ! Neni nutno studovat architekturu, aby jeden vedel, ze to je opticky nemozne, videt a zaroven nevidet ). Navic, jak navrzeno je to nepostavitelne. Tehdy arch. Pleskot navrhoval, aby pan Kaplicky dostal treba 2 miliony korun, na jeho studium postavitelnodti. Asi vedel, jak to dopadne.
Dalo by se psati do nekonecna, treba o tom podvodu stoleti, se zadavajicima podminkama. To se bude tradovat jako jedina upominka na Kaplikeho “knihovno”, jeste dlouhe veky.


Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2019 Business Media CZ, s. r. o.