Pražírna Kyjov

Pražírna Kyjov

Kyjov

(16. 9. 2015) Martina Černá

   
 
 
 
 

Pražírna Kyjov

Základní myšlenkou návrhu kavárny bylo vytvoření multifunkčního prostoru pro milovníky kvalitní kávy i pro ostatní návštěvníky, kteří zatím v Kyjově hledali takový prostor obtížně. Představa majitelů kavárníků o provozu byla více než zajímavá - kavárna měla fungovat jako příjemné útočiště, kde si člověk může dát výbornou kávu upraženou ve vlastní pražírně, k denní nabídce mimo jiné patří i kvalitní nápoje a drobné občerstvení z domácí výroby.
Kavárna je zaměřena jak na denní provoz, kdy se zde očekávají i dětští návštěvníci, tak na provoz večerní a noční, kdy se zde pořádají vernisáže, promítání, přednášky i hudební produkce. Pro tyto účely je v kavárně navrženo nízké podium, na kterém stojí piano a variabilní posezení. Hlavní sezení je pak u kulatých a čtvercových stolů se židlemi a na dlouhé lavici u zdi vpravo od vstupu. Uprostřed dispozice se nachází tzv. pokojíček s pohodlnou sedačkou a několika křesílky.

Pro všechny plánované aktivity bylo potřeba navrhnout variabilní prostor a zároveň ho co nejvíce sjednotit a sladit, a to materiálově i barevně. Byl kladen důraz na použití přírodních materiálů, ty jsme použili v maximální míře v původních podobách. Na podlaze je velmi odolný a trvanlivý leštěný beton, požadavek na akusticky neprůzvučný strop splňuje speciální heraklitový deskový podhled v přírodním světlém odstínu. Na dvou místech se podařilo uchránit před omítnutím zdi z betonových tvárnic. Dalším důležitým materiálem je dub, a to v několika podobách. Vlevo od vstupu jsme navrhli mírně vyvýšené podium z dubových prken, které přes den slouží jako dětský herní koutek. Na podiu jsou dřevěné kostky dvou velikostí - stoly a židle, které se používají jen v případě potřeby, jinak jsou seskládány do řady pod policí u zdi.
Výrazným prvkem celého interiéru je barový pult, řešený jako skládačka z dubových fošen a prkenných nosných pilířků. Vpravo od vstupu je u výstavní zdi umístěna dlouhá dřevěná lavice s polstrováním a uprostřed dispozice, kde se nachází tzv. pokojíček s pohodlnou sedačkou a několika křesílky, stojí dvě mobilní dřevěné knihovny na kolečkách.
Výrazným barevným doplňkem je antracitový až černý odstín několika prvků v interiéru. Obě protější stěny určené pro vystavování obrazů byly navrženy v černé tabulové výmalbě. U podia je tabulová výmalba použitá i na vedlejší zeď, zde je dosažitelná i pro malé děti a jejich výtvarné řádění. Vedle podia stojí u vstupu na WC vysoká, částečně prosklená výstavní skříň, kde se vystavuje prodejní zboží. Posuvné dveře na WC ve stejném antracitovém odstínu zajíždí do kapsy za výstavní skříní. Vedle dveří je na zdi z betonových tvárnic umístěna velká skleněná tabule.
Důležitým materiálem, který je v kavárně také často používaný, je kov s černým matným povrchem. Ten našel uplatnění u osvětlení (napájecí lišty pro reflektory, atypický závěsná svítidla nad kulatými stolky) a hlavně na 5m dlouhém plechu nad barovým pultem s vyříznutým názvem kavárny - Pražírna. Stejný motiv je použitý na velkém svítícím vývěsním štítu na fasádě domu. 
Sociální zařízení má podlahu také z leštěného betonu. Na nejvíce exponovaných plochách je použitý keramický obklad s výraznou světle zelenou barvou, kolem umyvadel jsou obklady černé matné. Ostatní plochy byly opatřeny omyvatelným nátěrem ve světle šedém a antracitovém odstínu. Místnosti WC jsou u umyvadel doplněny o malé zavěšené skříňky - nad umyvadly jsou na stěně nalepená velká zrcadla, nad nimi pak osvětlení Led páskami v Al profilech.
Autorská zpráva
Foto: Jaroslav Mareš, Hivision.cz


 
Autor: ČernáArchitektura, Ing. arch. Martina Černá,  Místo: Komenského 1407/14, Kyjov, Jihomoravský Kraj
Investoři: Vojtěch a Tomáš Výletovi
Projekt: 8/2014 - 2/2015
Realizace: 1/2015 - 5/2015
https://www.facebook.com/PrazirnaKyjov?fref=ts

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Interiéry/design

Dokončení

2015

 
 
 
 
49.0098669
17.1225098
Pražírna Kyjov

Pražírna Kyjov
Kyjov

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz