Pražská záchranná služba bude sídlit u Palmovky

Pražská záchranná služba bude sídlit u Palmovky

(19. 9. 2017) Objekt by měl být dokončen do poloviny roku 2019

   
 
 
 
 

Pražská záchranná služba bude sídlit u Palmovky

(ČTK) - Pražská záchranná služba bude sídlit v dosud nedostavěné budově poblíž Palmovky. Zastupitelé dne 14. září 2017 schválili dotaci 600 milionů korun městské části Praha 8 na dokončení objektu, kolem jehož vlastnictví panovaly nejasnosti. Městská část a magistrát vedou soudní spory o to, komu patří. Podle pražského radního pro majetek Karla Grabeina Procházky (ANO) se podařilo dosáhnout dohody a objekt připadne Praze 8. Výměnou za dotaci budou moci záchranáři sídlo využívat 50 let zdarma. Objekt by měl být dokončen do poloviny roku 2019.

Se stavbou na rohu Zenklovy a Sokolské ulice začala před třemi lety radnice Prahy 8, pozemek však patří městu. Magistrátu, městské části a stavební firmě Metrostav se podle Procházky podařilo dosáhnout soudního smíru, který ještě musí potvrdit soud. "Pokud bychom tuto budovy získali, tak získáme prostory na vzdělávací středisko a pravděpodobně i na simulační centrum, a to v lokalitě, která je pro náš personál velmi dobře dopravně dostupná," uvedl ředitel záchranářů Petr Kolouch.

Dotace 600 milionů korun na dostavbu je podle radního Procházky ekonomicky výhodnější a rychlejší než stavět zcela nové sídlo. To by podle odhadu vyšlo na 957 milionů korun. Záchranáři by měli v budoucnu využívat více než polovinu podlahové plochy budovy, ve zbytku bude úřad městské části a obchody.

Peníze poskytne magistrát Praze 8 ve třech splátkách. První bude 300 milionů korun, další dvě radnice dostane poté, co doloží, že předchozí prostředky vyčerpala. Částka 600 milionů korun odpovídá zhruba polovině z původně vysoutěžené ceny na stavbu objektu. Jednou z podmínek pro udělení dotace je dokončení budovy nejpozději 30. června 2019. Část personálu záchranné služby by se podle Procházky mohla do nového sídla přestěhovat už v polovině příštího roku.

Pražští záchranáři nyní vlastní budovu nemají a sídlí spolu s městskou policií v nevyhovujícím domě v Korunní ulici. Výstavbu centrály připravuje magistrát od roku 2005, věc několikrát odložil. Naposledy chtěl sídlo stavět v Troji nedaleko výjezdu z tunelu Blanka. Místní radnice se ale postavila proti, vadil jí předpokládaný nárůst dopravy i umístění strategicky důležitého objektu v záplavové zóně u Vltavy.

Proti plánu se dnes postavila část opozice pražského zastupitelstva. Nelíbilo se jí, že návrh rada na program zařadila na poslední chvíli, neprojednal ho finanční výbor a scházejí v něm podrobnosti o dohodě s Prahou 8. "V důvodové zprávě nejsou žádná konkrétní fakta a jednotlivé kroky," řekl zastupitel TOP 09 Lukáš Manhart.

Objevily se také pochybnosti, zda objekt původně navržený jako radnice a obchodní centrum může vyhovovat potřebám záchranné služby. Podle Koloucha a Procházky ano. Problémem podle radního nebude ani doprava, protože na Palmovce má být administrativní centrum a dispečink, takže dopravní zatížení bude naopak menší, než kdyby objekt sloužil původně plánovanému účelu.

Praha 8 předělá projekt Centra Palmovka, upraví vnitřní prostory
(ČTK) - Praha 8 přepracuje projekt Centra Palmovka, v němž bude sídlit úřad městské části. Původně navržené uspořádání nynějšímu vedení radnice nevyhovuje, chybí mu speciálně upravené kanceláře. ČTK to dnes řekl starosta Roman Petrus (ČSSD). V budově bude mít sídlo také záchranná služba hlavního města. Objekt byl předmětem sporů mezi Prahou 8, magistrátem a stavební firmou Metrostav, nakonec se podařilo vyjednat dohodu. Sídlo záchranářů bude zabírat polovinu plochy, která bude upravena pro její potřeby. Ve zbytku bude úřad Prahy 8 a komerční prostory.

"Už si nad projekt sedáme a zjišťujeme, jak se do něj dá sahat. Ve většině případů se naštěstí jedná o změny rozmístění příček. Záchranka si pak bude dělat svou část," řekl Petrus.

Radnice potřebuje podle starosty některé specificky upravené místnosti, s nimiž se v původním projektu nepočítalo. Zvláštní kanceláře vyžaduje například sociální odbor, kde musí být některé kanceláře speciálně upraveny tak, aby zde úředníci mohli jednat s dětmi. Někteří úředníci pak potřebují být odděleni od návštěvníků nerozbitným sklem. "Na tohle se dříve nemyslelo a jen se tam ´nasekaly´ kanceláře," řekl Petrus.

Do budovy se po jejím dokončení nastěhují například úředníci z takzvaného bílého domu v ulici U Meteoru nebo z Centra Krakov. Úřad nyní sídlí na sedmi místech.

Vedle nové budovy bude mít radnice nové prostory také v zadní části libeňského zámku, v němž sídlí vedení městské části. Nyní radnice hledá v tendru firmu, která stavbu provede. Náklady jsou odhadovány na 63 milionů korun. V přední části zámku by mohlo být muzeum Prahy 8.

Budovu na Palmovce původně městská část stavěla jako svoje sídlo. Stavbu centra za více než 1,1 miliardy korun schválila Praha 8 v roce 2010, stavět se začalo v roce 2014. V současnosti stavební práce kvůli sporům stojí. Magistrát se v uplynulých týdnech s Prahou 8 domluvil, že jí poskytne dotaci 600 milionů korun a zároveň do budovy umístí záchranáře. Záchranná služba měla mít novou budovu původně v Troji, proti se ale postavila místní radnice.


Doplněno Stavbaweb:
Autorem projektu původně plánované radnice Prahy 8 "Nová Palmovka" je AP ateliér Josefa Pleskota.
Informace o projektu najdete na stránkách projektanta projektu společnosti DELTAPLAN.
Na stránkách Městské části Prahy 8 najdete informace o původně plánované investici - ZDE.
Centrum Palmovka: Podstata problému pozastavení výstavby centra Nová Palmovka
www.centrumpalmovka.eu/
Pirátská strana: Centrum nová palmovka - největší tunelářský projekt v historii MČ Prahy 8?  
 

Související články:
Nová Palmovka - nová budova radnice Prahy 8  27.6. 2010

Nové sídlo záchranky má vzniknout na Palmovce nebo na Střižkově  1.6.2017
Nové sídlo pražské záchranky v Troji se otevře na konci roku 2019 25.2.2016
Troja podala kvůli sídlu záchranné služby žalobu na magistrát 13.3.2015
Praha kvůli novému sídlu záchranné služby změní územní plán 29.4.2011
Nová budova záchranky bude stát v Troji v roce 2013 21. 4. 2010


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

 
 
 
 
50.1013067
14.4725969
Pražská záchranná služba bude sídlit u Palmovky

Pražská záchranná služba bude sídlit u Palmovky

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz