Prezidentská chata v Bedřichově se vrací do původní podoby

Prezidentská chata v Bedřichově se vrací do původní podoby

(27. 8. 2012) V Bedřichově na Jablonecku stojící Prezidentská chata se po letech vrací do původní podoby z první poloviny 20. století. Z dřevěné horské chaty mizí všechny materiály jako umakart či sololit, které tam byla použity při úpravách hlavně v 70. letech. Na mnoha místech však stavbaři odhalili shnilé či jinak poškozené konstrukce.

 
 
 
 

Prezidentská chata v Bedřichově se vrací do původní podoby

V Bedřichově na Jablonecku stojící Prezidentská chata se po letech vrací do původní podoby z první poloviny 20. století. Z dřevěné horské chaty mizí všechny materiály jako umakart či sololit, které tam byla použity při úpravách hlavně v 70. letech. Na mnoha místech však stavbaři odhalili shnilé či jinak poškozené konstrukce.


„Museli jsme chatu staticky zajistit, vyměnit shnilé trámy, zpevňovala se tak, aby mohla stará konstrukce sloužit dál. Používáme i nové materiály, izolace a obklady tak, aby dřevěná konstrukce byla odvětraná,“
popsal práce Petr Šmaus, jednatel společnosti Ještěd, která chatu provozuje. Výměna podle něj čeká hlavně rozvody vody a topení. Rekonstrukce se dočkala i čistírna odpadních vod, jež už nevyhovovala. Chata leží v blízkosti zdroje pitné vody pro Liberec a Jablonec nad Nisou.

Rekonstrukce chaty odhalila i spoustu zapomenutých drobností – hřebeny, mince, klíče, čtenářský lístek, staré tácky. „Nejzajímavější jsou ale staré noviny, nejstarší byly z roku 1930. Zajímavé jsou pohledy, které v chatě zapomněly děti. Dostaly je od svých rodičů před 50 lety a my bychom jim je rádi vrátili,“ řekla Milena Lánská.

Prezidentská chata byla otevřena v červnu 1929 jako spolkový dům dělnického turistického spolku Přátel přírody. Když byl v červnu 1928 pokládán základní kámen, zúčastnilo se oslavy 13 000 lidí. V době otevření měla chata 11 pokojů se 44 lůžky a k dispozici byla i ubytovna s další stovkou míst. Za druhé světové války chatu zabrali Němci a jezdily se tam zotavovat děti z Hitlerovy říše. Po válce převzal chatu Svaz osvobozených politických vězňů, v roce 1956 byla převedena na Kancelář prezidenta republiky – odtud současný název Prezidentská chata.

Pro veřejnost byla chata až do roku 1991 uzavřena. Po revoluci si ji ale tehdejší správci manželé Šmausovi od prezidentské kanceláře pronajali a otevřeli ji veřejnosti. Chatu provozovali 20 let, později pod hlavičkou společnosti Ještěd, která mimo jiné provozuje i horský hotel na vrcholu stejnojmenné hory. Loni byla ale chata opět uzavřena a stát ji v dražbě prodal soukromému investorovi a od něj ji vzápětí koupil jablonecký podnikatel Dalibor Dědek s manželkou zhruba za 10 miliónů korun. Chatu se rozhodli zrekonstruovat. První návštěvníky přivítá 1. prosince.
zpráva ČTK
zdroj foto: prezidentska.cz

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Komerční stavby

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz