Zadáním bylo zpřístupnit vrcholové partie kopce pro pěší. Navrhli jsme síť tras, které přirozeně pracují s terénem. Dále jsme se snažili jemně rozvinout a doplnit kvality místa, jako jsou skalní vrcholové partie, lom, různorodý lesní porost, výhledy. Svahy a vrcholek kopce je nyní dostupný třemi vyhlídkovými stezkami, které propojují hlavní místa výhledů a vytvářejí okružní cestní síť, jež se napojuje na komunikaci a přilehlé parkoviště.
Mírnější trasa vede nově vysázeným lesem se směsicí místních druhů dřevin, které budou sloužit jako arboretum. V místě sedla pod skalnatým vrcholkem návštěvníci vystoupají na malou piknikovou platformu. Inspirací zde byly zarostlé ruiny kamenných základů rozeseté po Beskydech, dokladující osídlení a hospodaření předků v nejzapadlejších koutech krajiny. Vyhlídkovou plošinu od okolí vymezují nízké suché zídky (základy domu), které vytvářejí rovinu mírně vyčnívající z terénu. Zídky slouží také k posezení a vyhlídce západním směrem do údolí Bečvy přes přehradní nádrž.
Strmější trasa vede za korunou lomu. V polovině horní lomové hrany, která je stabilní, jsme umístili vykonzolovanou kovovou vyhlídkovou lávku s podlahou z pororoštu, který umocní dojem z výhledu a navodí jemné chvění. Malá vyhlídka je odpočinkovým mezibodem při výstupu prudkým svahem a zároveň zpřístupňuje přímý pohled na stěnu lomu, kde nyní probíhá přirozený sukcesivní proces.
Cílem je vrcholová část kopce. Z dramatického terénu zde vyrůstají tři vyhlídkové objekty, tři subtilní prázdné krychle, jemně umístěné do terénní modelace mezi balvany. Terén nemají narušit. Jsou jen jakýmsi architekturou vymezeným volným prostorem, který vybízí k zastavení a spočinutí. Hlavní vyhlídka je přímo na vrcholu a umožňuje výhled přes lomovou stěnu do krajiny luk a strání. Zbylé dva vyhlídkové body jsme vytvořili jako místa pro pobyt, zamyšlení a posezení při pohledu do interiéru lesa, na jedné straně smrkového, na druhé borového.
Pro vybudování zpevněných a nezpevněných stezek a opěrných zídek byl použit jako hlavní materiál kámen a šotolina přímo z lomu. Stezky jsme doplnili mobiliářem z dubového dřeva. Z bezpečnostních důvodu je lom od okolí vymezen jednoduchými raženými dřevěnými dubovými kůly s lanovím. Nosná konstrukce objektů je montována z profilů a dílů z žárově pozinkované oceli v následné černé úpravě. Podlahy a konstrukce stropů jsou dřevěné fošnové. Ploché střechy vyhlídek jsme pojali jako střešní zahrady osázené svévolnou postupnou sukcesí.
Autorská zpráva
Foto: BoysPlayNice
Klient: Obec Horní Bečva
Autoři: Studio henkai architekti – Daniel Baroš; ZAHRADA-PARK-KRAJINA s.r.o. – Ondřej Nečaský, Zdeněk Strnadel
Statika: Josef Pacula
Grafický design: Jaroslav Juráček
Zastavěná plocha: 3 x 7,3 m² vyhlídková krychle; 1 km délka stezek
Náklady: 3,6 mil Kč
Autoři: Studio henkai architekti – Daniel Baroš; ZAHRADA-PARK-KRAJINA s.r.o. – Ondřej Nečaský, Zdeněk Strnadel
Statika: Josef Pacula
Grafický design: Jaroslav Juráček
Zastavěná plocha: 3 x 7,3 m² vyhlídková krychle; 1 km délka stezek
Náklady: 3,6 mil Kč
Pochybuji, že si dnes ještě někdo dobrovolně vybere dvojsklo...
O tom trojskle nepochybuji. Na to jsem rozhodnutý na 100%, aspoň v tom mám jasno na začátek. Ale vypadá to…
To tlumení zvuku je tam docela slušné, co tak koukám.
Mohu poprosit víc info co se týče stavby domu z těchto cihel prosím? Alespoň v nějaké skrácené verzi klidně 😁…
I to byl důvod, proč jsme si na stavbu domu vybrali právě cihly Heluz. Jasně, šlo hlavně o ty technické…