Projekt Experimentarium Marci

Projekt Experimentarium Marci

(23. 1. 2013) Lanškroun plánuje malý IQ park.

 
 
 
 

Projekt Experimentarium Marci

Lanškroun plánuje malý IQ park.

Ležácké sklepy bývalého pivovaru v Lanškrouně. Autor: Petr Celý, Lanškroun
Foto: Město vypracovalo projekt, podle kterého mělo být na místě bývalých sklepů na Pivovarském náměstí vybudováno Návštěvnické centrum Experimentarium Marci, které by podporovalo zájem mladých lidí o techniku a výzkum (autor foto: Petr Celý, Lanškroun).


(ČTK) - Lanškroun na Orlickoústecku by rád postavil experimentárium, dům s učebnami pro fyzikální a chemické pokusy. Radnice tím chce podpořit zájem dětí o technické obory. Stavbu za 100 milionů korun postaví jedině z dotací, teprve příští rok bude jasné, zda Evropská unie podobné projekty podpoří. ČTK to řekla starostka Stanislava Švarcová (ODS). Byl by to takový IQ park v menším, interaktivní učebny pro žáky druhého stupně a studenty. Počet studentů na naší odborné škole a učilišti stále klesá," řekla starostka.

Radnice původně chtěla postavit spolkový dům za 50 milionů korun. Peníze na něj ale nesehnala. Podle starostky spolkový život funguje ve městě dobře i bez nového zázemí. "Projekt experimentária rozhodně není pohřbený. Dotace se pořád připravují, není zcela jasné, v jaké podobě a kolik jich bude," řekla starostka.

Kromě spolkového domu radnice musela v posledních letech další dva projekty uskutečňovat ve skromnější podobě. V okolí rybníku Dlouhý chtěla vybudovat velkorysý rekreační areál za 100 milionů korun. Nesehnala dotace, proto postupuje drobnými kroky. Opravila minigolf, vybudovala dřevěné chodníky, lávku a toalety.
Revitalizace Pivovaru a podměstí v Lanškrouně
V místě bývalého pivovaru mělo být náměstí s obchody. Soukromí podnikatelé zaplnili prostory dosud ze 40 procent. Pivo se v Lanškrouně vařilo nepřetržitě od roku 1701 do roku 1999. Město koupilo opuštěnou továrnu v roce 2000 za 5,5 milionu korun. V roce 2003 vznikla urbanistická studie.

"Potrvá několik let, než se podaří náměstí zcela oživit. Doba pro větší investice bohužel vhodná není. Experimentárium by mělo stát v místě bývalých pivovarských sklepů," uvedla starostka.

Město rozparcelovalo jednotlivé objekty a nabídlo je soukromým investorům. V jedné části postavilo bytový dům. Nyní tam funguje sportovní centrum, administrativní budova s prodejnou svítidel, prodejna barev, obchod s dětským zbožím nebo advokátní kancelář.

"Bohužel je tam několik objektů, které se nepodařilo oživit. Jeden dům nechává spekulant patrně spadnout," řekl ČTK městský architekt Přemysl Kokeš.

Související články:

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Škola, věda

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz