Projekt muzea holocaustu SCHINDLEROVA ARCHA ožívá

Projekt muzea holocaustu SCHINDLEROVA ARCHA ožívá

(26. 1. 2024) Byla zahájena konverze továrny v Brněnci. 

   
 
 
 
 

Projekt muzea holocaustu SCHINDLEROVA ARCHA ožívá

HELUZ je hrdým partnerem. Schindlerova archa byl koncentrační tábor, ve kterém bylo zachráněno 1200 Židů ze Schindlerova seznamu, jak je uvedeno ve filmu Stephena Spielberga. Schindlerovu archu ukradli nacisté rodině Low-Beerových v roce 1938. Rodina Low-Beerů v roce 2019 zřícenou továrnu zkonsolidovala a ve spolupráci s místní komunitou založila Nadaci Archa. Spoluvytvořili projekt muzea a svědeckých aktivit vedených místními průvodci. Nyní Nadační Fond Archa rodiny Low-Beer a Oskara Schindlera zahájil rekonstrukci památkově chráněné budovy v bývalé továrně v Brněnci.

V druhé polovině prosince 2023 se Nadační Fond Archa rodiny Low-Beer a Oskara Schindlera chopil výzvy a začal s důkladnou opravou střechy čp. 23, nacházející se v areálu bývalé továrny v Brněnci. Tato budova, zapsaná v seznamu památkově chráněných objektů, má významné historické pozadí, neboť během druhé světové války sloužila jako součást pobočky koncentračního tábora Gross-Rosen právě v Brněnci. Zde poskytovala ubytování a zázemí pro jednotky SS.Po uzavření továrny v roce 2010 začala budova chátrat, až došlo ke zborcení střechy dovnitř objektu. Cílem je zachovat autenticitu budovy a její historický význam pro budoucí generace. Rekonstrukce byla zahájena ve spolupráci se společností HELUZ cihlářský průmysl a.s., která se stala partnerem tohoto významného projektu. Do projektu přispívá svojí angažovaností a odbornou pomocí při obnově tohoto důležitého dědictví, stejně tak i cihelným materiálem.

HELUZ takto znovu naplňuje svoje poslání s názvem Smysluplný celek a vstupuje za hranice prostého stavebnictví. „Být součásti takto unikátního projektu s  posláním zachovat památku obětí holocaustu, je pro mě osobní záležitostí. Jen málokdy se Vám naskytne možnost účastnit se něčeho s tak hlubokým smyslem. Partnerství budování SCHINDLEROVI ARCHY je pro nás otázkou cti a sociální odpovědnosti, závazek vůči všem jedincům, rodinám, pozůstalým (potažmo celé společnosti), kterých se tato historická etapa dotkla a stále dotýká.“, vyjádřila se Eliška Smolová, mluvčí za společnost HELUZ cihlářský průmysl a.s.

Dokončení rekonstrukce je plánováno v první polovině roku 2025, a tím znovu otevření dveří této budovy ve prospěch vzdělání a zachování historie.

Věříme, že tento projekt přispěje k udržení povědomí o událostech druhé světové války a jejich důsledcích pro naši společnost.

Nadační Fond Archa rodiny Low-Beer a Oskara Schindlera za podpory partnerství s HELUZ cihlářský průmysl a.s.

Tisková zpráva


 
 
 
 

30. 1. 2024 14:14:57. Re: Projekt muzea holocaustu SCHINDLEROVA ARCHA ožívá. Jiří5

  Je to super, že se to rekonstruuje, alespoň se to zachová, je třeba vědět o minulosti co nejvíce.

31. 1. 2024 11:19:54. Re: Re: Projekt muzea holocaustu SCHINDLEROVA ARCHA ožívá. DanielCasek

  Souhlasim...Je to skvele ze se to takhle zachova a jeste to bude dal slouzit...Vice takovych aktivit...31. 1. 2024 11:15:22. Re: Projekt muzea holocaustu SCHINDLEROVA ARCHA ožívá. Michal158

  Historie by měla být zachována, je to fakt, super Heluz!

5. 2. 2024 09:48:17. Re: Projekt muzea holocaustu SCHINDLEROVA ARCHA ožívá. Martin

  Je fajn vidět, že se renovují takové věci. Je důležité, aby se nezapomnělo. A chválím, že se na tento projekt ujal zrovna Heluz. :-)

12. 2. 2024 09:10:53. Re: Re: Projekt muzea holocaustu SCHINDLEROVA ARCHA ožívá. Slavo

  Ano, s nimi mám skvělou zkušenost. Také se mi osvědčily i co se samotného materiálu týče, nezklamal v kvalitě. :-)

13. 2. 2024 08:12:22. Re: Re: Re: Projekt muzea holocaustu SCHINDLEROVA ARCHA ožívá. Ivan M.

  A jakou konkrétně si vybral? Myslím, že jich mají několik na výběr.

14. 2. 2024 09:11:19. Re: Re: Re: Re: Projekt muzea holocaustu SCHINDLEROVA ARCHA ožív... Slavo

  Dost dlouho jsem se rozhodoval, jestli zvolit hrubší cihlu nebo jednoduše dát plněnou cihlu a budu mít s tím celkovým zateplováním klid. No a samozřejmě vyhrála cihla 2 v 1, byl jsem vděčný, že jsem si mohl usnadnit práci. :-D

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2024 Business Media One, s. r. o., Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: a href="mailto:stavbaweb@bmone.cz"stavbaweb@bmone.cz/a