Projekt rodinného domu zdarma

Projekt rodinného domu zdarma

(19. 8. 2021) Obnova21

 
 
 
 

Projekt rodinného domu zdarma

Významná architektonická studia se spojila a vytvořila iniciativu Obnova21 na podporu postiženým tornádem, které se 24. června prohnalo Slováckem.
Tornádo si vyžádalo oběti na životech, mnoho zraněných a tisíce poničených domů. Necelých dvě stě z nich muselo být na základě nařízení stavebních úřadů strženo. Architektonické ateliéry edit architects, desk architekti, Marco Maio Architects a YUAR Architects na situaci zareagovaly založením iniciativy Obnova21 a postiženým tornádem poskytují projekt rodinného domu pro bono. Cílem je přinášet architekturu tam, kde je to potřeba. Projekt Dům pro Slovácko vzniká pod záštitou České komory architektů a České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě.


Dům pro Slovácko je koncept rodinného domu, který je navržený do uličních proluk vzniklých po stržených stavbách. Návrh čerpá inspiraci v původních slováckých staveních, a to jak dispozičně, tak vzhledově. „V dřívějších dobách měla zpravidla každá obec svého stavitele nebo zednického mistra a ten měl svůj rukopis, vzor, který je při troše pozornosti viditelný dodnes. Stojí za úvahu s tímto odkazem při obnově pracovat. Výhodou byla podobnost dispozice, stavebních řešení a mnohých detailů. Navíc byl tento vzor flexibilní. A na flexibilitu navazuje i naše myšlenka konceptu Domu pro Slovácko,“ říká architekt Lukáš Janáč z ateliéru YUAR, iniciátor akce. Dodává: „Naším cílem je vytvořit projektovou dokumentaci domu se soudobou dispozicí, materiály a technologiemi. Tento projekt nabídneme stavebníkům formou pro bono, tedy zdarma k dispozici pro jejich finální úpravy. Nejen že se tím může významně ušetřit čas a náklady, ale zároveň se pomůže zachovat historický odkaz.“

Nad iniciativou OBNOVA21 převzala záštitu Česká komora architektů. „Představenstvo uvítalo aktivitu mnoha našich členů, za všechny uvedu Lukáše Janáče, rodáka z Dubňan, kteří se vydali cestou návrhu vzorového domu, umožňujícího místním projektantům jej osadit a upravit podle individuálních přání. Předáváme návrh samosprávám v postižených obcích k dalšímu využití. Věřím, že se osvíceným zastupitelům obcí podaří využít nedávnou katastrofu v lepší budoucnost sídel. ČKA, stejně jako ČKAIT, je připravena být nápomocná nejen při obnově domů, ale i v koncepčním plánování – nové regulaci sídel, aby se neopakovaly některé historicky vzniklé urbanistické chyby minulosti,“ dodává Jan Kasl, předseda České komory architektů.
 
OBNOVA21 tak konkrétním projektem rodinného domu navazuje na projekt Architekti Pro Bono – iniciativu českých architektů poskytujících bezplatné či zlevněné architektonické poradenství a služby obětem přírodní a lidské katastrofy, která postihla na konci června jižní Moravu a Lounsko.

Tisková zpráva
Projekt rodinného domu si můžete na: www.obnova21.cz.


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Dokončení

2021

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz