Projekt společenského domu v Lanškrouně

(ČTK) – Petice v Lanškrouně na Orlickoústecku kritizuje radnici za nekonkrétní zadání projektu společenského domu. Podle Jana Střechy z petičního výboru má stovky signatářů. Starosta Radim Vetchý naopak tvrdí, že architekt dostal dostatek podkladů, řekl ČTK. Radnice loni Langerovu vilu z druhé poloviny 19. století a bývalou výrobní halu, která sloužila jako sál, kvůli havarijnímu stavu uzavřela. Město na základě studií rozhodlo, že za 120 milionů korun vilu opraví, sál s přilehlým hotelem zbourá a postaví na místě nový objekt.

„Podle navržené kubatury objektů odhadujeme cenu přes 200 milionů korun,“
řekl ČTK Střecha. Zadávací dokumentace má jen několik stránek, což nebývá u takto velkých projektů obvyklé. Bývají podstatně obsáhlejší, uvedl Střecha.

Petice podle něj požaduje, aby se projektování zastavilo. Radnice vypsala architektonickou soutěž a z ní vybrala nejvhodnější návrh. V minulosti město oslovilo jen Atelier 90, který architektonický návrh vypracoval. Ateliér se zároveň jako jediný přihlásil do soutěže na projekt, na kterém nyní pracuje.

„Panu architektovi jsme předali veškeré zpracované výstupy, jak má dům vypadat, co všechno má mít. Spoléháme na erudici odborníků. Když jsme v listopadu prezentovali projekt veřejnosti, setkal se s kladnou odezvou,“ řekl starosta.

Projekt měl být hotový v červnu, což s ohledem na občanskou aktivitu nejspíš nebude. Radnice na středu 20. dubna opět plánuje veřejné setkání, kde architekt projekt znovu představí.

Podle Vetchého zcela jistě zohledňuje potřeby města a spádové oblasti s více než 20.000 obyvateli. Relevantní připomínky autorů petice i dalších lidí architekt do projektu zapracuje. „Společenský dům neděláme jen pro Lanškroun, ale obyvatele z okolních obcí,“ řekl starosta.

Petiční výbor se až po dubnovém setkání rozhodne, zda petici předá radnici. Starosta podotkl, že náklady se postupně budou zpřesňovat, připustil, že mohou být vyšší než 120 milionů korun. Zároveň očekává, že výběrovým řízením se zpravidla cena zakázky sníží.

Doplněno Stavbaweb:
V současnosti je Společenský dům komplexem na sebe navazujících budov. Nejstarší částí je vila z roku 1885, dále je součástí společenský sál a hotelová přístavba.  Společenský dům byl uzavřen ke konci října loňského roku. Důvodem byl havarijním stav objektu, který potvrdil statik na základě stavebně-technický průzkumu budovy, který si vyžádalo vedení města na jaře 2015. Ve velmi špatném stavu jsou zejména krovy objektu, tj. stropy nad pódiem a nad tanečním parketem. Ještě před uzavřením celého objektu lanškrounského „kulturáku“ v říjnu 2015 započaly přípravné práce na jeho rekonstrukci. Prvním krokem bylo vypracování objemové studie objektu. Jedním ze základních požadavků na studii byla i skutečnost, že zůstane zachována „Langerova vila“ z roku 1885 a to v původní podobě, na vilu má funkčně navázat nový sál, foyer a technické zázemí pro účinkující. Vypracováním studie vedení města pověřilo architekta Ladislava Vlachynského z brněnského Ateliéru 90. Ateliér 90. Studie počítá se zachováním původní historické vily, ostatní části by měly být zbourány a na jejich místě bude postavena nová budova, jejímž dominantním prvkem by mělo být dřevo, v menší míře pak probarvený beton a sklo.
Nový dvoupodlažní dům ve tvaru trojúhelníku bude mít travnatou střechu a samostatný vstup. Součástí bude hlavní sál s jevištěm o rozměrech 17 x 10 m. Kapacita sálu pro koncerty a divadelní přestavení je zhruba 600 lidí, v případě plesu ji lze rozšířit až na 1000 lidí. Kromě hlavního sálu počítá studie i s vedlejšími sály o ploše 140 m2 a foyery o ploše 600m2 , dále pak se zkušebnami a barem s restaurací. Prostorová akustika sálu bude přizpůsobena především koncertům, celá budova bude kvalitně odhlučněna, zejména ze strany, kde sousedí s ulicí Krátkou.  Součástí areálu nového kulturního domu dále bude parkoviště s kapacitou cca 120 až 150 míst.
Více informací najdete na stránkách Lanškroun.eu.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*