Promenáda – kolonáda – labyrint

Promenáda – kolonáda – labyrint

Koberovy

(31. 10. 2016) Jan Duda

   
 
 
 
 

Promenáda – kolonáda – labyrint

Na počátku všeho konání byl neutěšený, volný a otevřený prostor centra obce Koberovy, kde jeho návštěvníci nenašli a nemohli najít žádný záchytný cíl. Uchopení a vyřešení tohoto prostoru probíhalo v několika etapách a bylo ukončeno výstavbou poměrně drobné stavby.
Objekt má za úkol vtisknout obci určitou jedinečnost a upozornit na to, že její obyvatelé mají zájem svou obec zvelebovat, starat se o její prostředí, posunout její význam v daném regionu a nebýt lhostejní k veřejnému prostoru, ve kterém se pohybují a žijí.

Cílem řešení stavby ve veřejném prostoru byla snaha vytvořit prostředí sloužící všem věkovým kategoriím obyvatel obce Koberovy, kde si každý najde svůj okruh zájmů. Návštěvník zde najde informace o okolních turistických zajímavostech a atraktivitách, dozví se o historii místa, jsou zde informace veřejné správy.
Odvaha obyvatel dala vzniknout netradičnímu pojetí veřejného prostoru ve formě, dalo by se říci, prostoru promenády snad kolonády a snad i labyrintu, kde se odehrávají konkrétní funkce vzdělávací, informační, poznávací a i relaxační odpočinková.

Na počátku cesty jsou vždy vysloveny určité požadavky a ty byly:
- Jednoduchost s minimálními nároky na údržbu
- Odolnost objektu
- Ekonomická nenáročnost
- Stabilní prostředí
- Netradičnost a estetika

Odpovědí se stal v prvé řadě materiál, který svými vlastnostmi tvárností a vzhledem přibližuje svým složením a výrazem svému okolí – kámen, štěrk, písek – a je výrazem a odrazem geologie v okolí. Objekt sestává z 23 železobetonových rámů vzájemně na sebe navazujících, některé z rámů mají ve spodní části nahrazen sloup stěnou. Ve stěnách, které jsou situované jak podélně tak i příčně, jsou výřezy, kde jsou osazeny nástěnky, informační tabule a fotografie. Některé rámy jsou propojeny železobetonovou střešní deskou, jiné propojují trámy z tvrdého dubového dřeva. Jejich líc je ve vodorovné rovině. Na trámech poroste popínavá zeleň.

Stavební řešení
Železobetony byly opatřeny vložkou (matricí) do bednění, která způsobila strukturování betonu, takže se stal pohledovým bez nutnosti jakéhokoli dalšího zásahu a nepůsobí chladně a odtažitě. Jedná se tedy o viditelné povrchy sloupů a stěn v přirozené podobě, která člověka neuráží a nepřipomíná chladné, nic neříkající betonové stavby. Povrch železobetonových prvků vystavených dešti byl ošetřen krystalizačním nátěrem.
Jednoduchá a strohá forma drobné stavby se stala kontrastem k okolí a povznesla svým výrazem centrum obce.

Autorská zpráva
Promenáda/kolonáda/labyrint v Koberovech získala titul Stavba Libereckého kraje 2016 a Cenu doc. Ing. arch. Karla Hubáčka dr. h. c. v Kategorii bytových staveb a staveb občanské vybavenosti.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2015

 
 
 
 
50.6246597
15.2282239
Promenáda – kolonáda – labyrint

Promenáda – kolonáda – labyrint
Koberovy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

3. 11. 2016 09:16:53. Re: Promenáda – kolonáda- labyrint. Lea Nardová

 
 
 
 

3. 11. 2016 09:16:53. Re: Promenáda – kolonáda- labyrint. Lea Nardová

  Mimořádně chvályhodný úmysl, úplně nesmyslná idea "promenády" a mimořádně arogantní forma...
Anebo občané obce Koberovy přesvědčili architekty, že netouží po ničem jiném, než korzovat od baráku Novotných po barák Pospíšilů. Navíc v nepřívětivé kostře - nedostavěného nebo nedobouraného skeletu.
Slibovaná popínavá zeleň je jedinou šancí na záchranu...kéž je vitální, rychlerostoucí, neopadavá, kéž zajryje co nejvíc. Dá-li pánbu, za několik let se dosáhne skoro stejného výsledku, jako by dnes architekti vysadili dvojitou alej stromů. Akorát by to bylo podstatně levnější...

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz