Proměny nábřeží řeky Moravy v Uherském Hradišti

Proměny nábřeží řeky Moravy v Uherském Hradišti

(6. 6. 2018) 7. června bude zahájena výstava návrhů architektonicko-urbanistické soutěže

   
 
 
 
 

Proměny nábřeží řeky Moravy v Uherském Hradišti

(ČTK) - Radnice v Uherském Hradišti připravuje výstavu návrhů zabývajících se zvažovanou proměnou nábřeží řeky Moravy nedaleko centra města. V architektonicko-urbanistické soutěži, kterou radnice vypsala v lednu, se jich sešly dvě desítky. Vernisáž je naplánována ve čtvrtek 7. června od 16:00 v bývalé jezuitské koleji na Masarykově náměstí, řekl ČTK starosta Stanislav Blaha (ODS).

"Jsem velmi rád, že se nám podařilo zaujmout architekty z celé České republiky. Soutěžní porota byla převážně na bázi odborníků. Výsledkem soutěže není jenom to pořadí prvních třech návrhů, ale i podrobný manuál, jak s těmi návrhy dále pracovat," uvedl starosta.

Inspiraci lze podle něj hledat ve většině návrhů. "Podle pravidel soutěže je dáno, že bychom měli dále spolupracovat s autorem vítězného návrhu. Ale samozřejmě ta míra a intenzita spolupráce může být různá. Město se dále rozhodne, jak s těmi návrhy bude pracovat," uvedl starosta.

Vítězný návrh pochází z chebského studia A69 - architekti, následující dvě příčky obsadila společnost ARCHUM architekti z Prahy a architektka Markéta Zdebská, taktéž z hlavního města. Další tři návrhy získaly zvláštní ocenění.

Chystaná proměna zanedbaného nábřeží má vést k jeho oživení a vyšší atraktivitě pro místní i návštěvníky města. Lidem by mělo sloužit především k trávení volného času. Úpravy se mají týkat zhruba kilometr dlouhého úseku nábřeží od budov Povodí Moravy na Moravním náměstí až po služebnu policie na Velehradské třídě. "Řeku jsme historicky trochu zanedbali a chceme to napravit," řekl Blaha.

Podle představ města by se na nábřeží měl objevit například nový mobiliář, chybět by neměly herní prvky pro děti, posilovací stroje, umělecká díla a lepší přístup k vodě. V předběžných plánech figuruje i vybudování lávky pro pěší přes Moravu a částečná úprava pravého břehu v místní části Rybárny.

Harmonogram prací ani očekávané náklady nelze nyní podle starosty odhadnout. Řádově se mohou pohybovat v desítkách až stovkách milionů korun. Město hodlá upravovat nábřeží po etapách, chtělo by získat evropské dotace. O úpravách nábřeží uvažuje radnice už od 90. let. Přípravu však v roce 1997 nadlouho zastavily záplavy. Dalších 12 let město čekalo na vybudování protipovodňových opatření.

Doplněno Stavbaweb:
Předmětem soutěže bylo nalezení nejvhodnějšího městotvorného konceptu ztvárnění prostoru nábřeží řeky Moravy za účelem jeho oživení. Jedná se o pás na levém a částečně pravém břehu řeky v délce cca 1000 m.Podrobné informace o soutěži včetně vítězných návrhů najdete na stránkách na stránkách města Uherské Hradiště ZDE nebo na stránkách ČKA

Související články:
Revitalizace nábřeží řeky Moravy v Uherském Hradišti  24.1.2018


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz