Proti úpravám Václavského náměstí se odvolal vlastník kabelů

(ČTK) – Proti plánovaným úpravám spodní části Václavského náměstí v Praze se odvolala Česká komunikační infrastruktura (CETIN) jako vlastník většiny veřejné komunikační sítě. V podkladech pro územní rozhodnutí prý chybělo její stanovisko. Proti jsou také tři spolky. Vyplývá to z dokumentu zveřejněného na úřední desce Prahy 1. Tamní stavební úřad vydal v listopadu územní rozhodnutí, které je nutné k vydání stavebního povolení.

Úprava poloviny náměstí by měla stát asi 150 milionů korun, hotová bude přibližně za rok od vydání všech povolení. Nový návrh počítá s rozšířením chodníků a čtyřmi stromořadími. Místo současných lip budou v místě vysazeny platany. Právě výměnu stromů a vjezdy do podzemních garáží lidé kritizovali i na veřejném projednání letos na podzim.

Firma CETIN, která spravuje mimo jiné telefonní a datové kabely, v odvolání namítá, že Praha 1 jako žadatel o vydání územního rozhodnutí pro úpravy náměstí o její stanovisko vůbec nepožádala, měla jen obecné vyjádření o existenci sítí. Tím podle společnosti radnice porušila stavební zákon a zasahuje do jejích vlastnických práv.

CETIN spravuje a provozuje největší telekomunikační síť pokrývající celé území Česka. Pokrývá 99,6 procenta populace mixem mobilních a fixních technologií poskytujících hlasové a datové služby. Jejím vlastníkem je investiční skupina PPF, která drží i zhruba 84 procent mobilního operátora O2.

Proti úpravám náměstí jsou také tři spolky. Thilia Thákurova a Pankrácká společnost chtěly konkrétní důvody k podání odvolání doplnit později. Klub za starou Prahu nesouhlasí se stavební přípravou vjezdových ramp do podzemních garáží.Považujeme za nesprávné a nepřijatelné, aby se nadále dával nepřiměřený důraz na možnosti automobilovému provozu a aby dopravní stavby pro auta překážely na takto sjednoceném prostoru pro chodce,“ píše se v odvolání.

Rampy vadí i Národnímu památkovému ústavu
, souhlas magistrátních památkářů získaly. Projekt, který úřady posuzují, nepočítá s jejich výstavbou, ale pouze se stavební přípravou, která by jejich případnou výstavbu umožnila. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) k tomu ČTK dříve řekla, že město musí respektovat dříve uzavřené smlouvy s majitelem, který plánuje pod domy parkoviště vybudovat.

O opravě Václavského náměstí mluví představitelé Prahy několik let. Společnost Cigler Marani Architects vypracovala v roce 2005 projekt pro celé náměstí, kterou nově upravila. Václavské náměstí je dlouhé 682 metrů a přibližně 60 metrů široké. Původně se jmenovalo Koňský trh a bylo zřízeno dekretem Karla IV. V 19. století bylo nejprve přejmenováno na Svatováclavské náměstí, posléze na Václavské.

Doplněno Stavbaweb:
Projekt na stránkách autorů: Revitalizace Václavského náměstí.

Související články:
Úpravy spodní části Václavského náměstí začnou v roce 2018 11.10.2016
Obnova Václavského náměstí začne od Můstku směrem nahoru 17.4.2015
Cigler Marani Architects jsou autory návrhu nové podoby stánků na Václavském náměstí  4.6.2012
Praha zatím nevypíše zakázku na stánky pro Václavské náměstí 9.2.2014
Stánky z Václavského náměstí zmizí po Novém roce 2.1.2013
Na Václavském náměstí bude jedenáct stánků ve tvaru lodě 6.8.2012
Cigler Marani Architects jsou autory návrhu nové podoby stánků na Václavském náměstí 4.6.2012
Cigler Marani Architects navrhli nové stánky na Václavském náměstí 2.6.2012


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*