Prožitková zahrada

Prožitková zahrada

Darkovičky

(15. 10. 2018) ....kontinual, projekční ateliér

   
 
 
 
 

Prožitková zahrada

V zahradě mateřské školky se děti postupem času začaly nudit, ale množství prolézaček v tom nehrálo velkou roli. Něco zde chybělo. Tajemství? Dobrodružství? Velké dětské objevy?
Pokusili jsme se vytvořit zahradu vystihující dětskou duši a podstatu místní krajiny ležící v nivě řeky Opavy – meandrující říční ramena, mokřady s žábami, vlhké louky s kvítím, sady s třešněmi. Zahradu motivující děti k poznávání přírody a její proměnlivosti. Zahradu pestrou, kde si každý najde svůj koutek. Zahradu tvůrčí, tvořenou nejen dospělými, ale i dětmi samými. Zahradu plnou prožitků. Zahradu, která rozvíjí dětskou osobnost.

Místo mnoha herních prvků složitých konstrukcí s jasně danými instrukcemi, jak si na prolézačkách hrát, zahradu ovládlo několik málo prvků přírodního charakteru, které vytváří pouze rámec pro dětskou hru. Konkrétní způsob využití je zcela na dětech a jejich fantazii – padlý topol, vrbové domečky, „kopec a ďolík“, potok s pískovištěm. Místo přehledného prostoru jsme vytvořili mnoho pestrých zákoutí různého přírodního charakteru inspirovaného zdejší krajinou, které motivují k volné hře dětí. V zahradě vznikla krytá venkovní učebna s krbem a skladištěm. Celou zahradu propojuje nová koloběžková dráha.

Důležitou roli v zahradě sehrálo hospodaření s dešťovou vodou, která napájí mokřad a zasakovací swale, která se akumuluje v sudech a využívá pro zálivku pěstebních záhonků či napájí umělý potok v dlažbě pro dětské hry.

Autorská zpráva

Autoři: ....kontinual, projekční ateliér - Lucie Medková, Jan Medek, Aleš Reiský
Prováděcí dokumentace: Benpro s.r.o.; ….kontinual – osazovací plány

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2014

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

21. 9. 2022 15:24:41

Re: Tři nové koncertní síně

Veřejnost chápe pohnutky představitelů, kteří myslí, že mají pravdu. Otázka vytápění i chlazení těchto stavebních obrů v dnešních souvislostech ovšem nezmínil nikdo. Stavebními materiály lze jistě mnohé ovlivnit. Co ale bude jinak, jsou náklady na vybudování něčeho, co je jen kabátkem městského prostoru. O účelnosti tohoto zařízení v této době lze však polemizovat. Kromě provozních nákladů, které dnes nikdo nedokáže propočítat, jde o celkové investiční zátěži zejména Ostravy v celé šíři všech záměrů. Za primátora Macury investice skokově narůstají. Přitom není nikde prezentováno, tedy pro veřejnost, co to znamená pro splácení dluhů, které takto vznikají. V dnešní době obřího nárůstu zadlužení státního rozpočtu a podobně u měst jeto poměrně velká drzost vůči občanům města. Těch se to také svým způsobem bude týkat. Mj. zdražováním služeb, dopravy, úklidu, odvozu odpadů, správních poplatků předepisovaných městem. Není tady něco hodně v nepořádku, Povýšené vystupování Macury vůči jiným politikům i občanům je varováním, že c čele města stojí někdo s velmi pochybným charakterem a zcela povadlou mravností. Kupodivu to zastupitelům nevadí. Nebo mlčí protože se bojí o sebe, své pozice nebo zdraví? Víme přece, jak dominující politici jednají. Po celou dobu lidské moderní civilizace. U tohoto primátora jsem s jist, že se nedá ničím zastavit. Doufám, že se bude jednou zpovídat jinde, o tom, co se tu roky děje za jeho vedení města, ne jen před zastupiteli, které ponížil na pouhé držáky mandátů.

2. 9. 2022 23:12:28

Re: Věcná novela nového stavebního zákona

Zaujalo mě tvrzení, že "vláda není schopná prosadit změny, které by posílily pravomoci obcí v oblasti územního plánování" a že je to vinou pořizovatelů. To je přece úplný nesmysl. Vždyť už dnes jsou to obce, které si vybírají pořizovatele a které schvalují každou fázi pořizovacího procesu. A jestli si stěžují na pořizovatele, tak je to stejné, jako by si majitel firmy stěžoval na zákon, když má problémy se svým zaměstnancem. Pokud mají smlouvu, tak ji mohou zrušit a vybrat si jiného. A pokud ji zrušit nemohou, tak je to jejich vina, že ji mají špatnou. Vždy to ale mají ve svých rukách. Nechápu, jaké pravomoci by chtěli posilovat. Pak je tu ale téma, které je v podmínkách státní správy těžko představitelná. Že by se různí pracovníci jednotlivých dotčených orgánů ke každému záměru dokázali ve stejnou dobu sejít a dohadovali se, kdo o kolik může ze svého zákona ustoupit? Žádný úředník si nedovolí říct, že nějakou část zákona není nutné dodržet. A ani organizačně to nemůže fungovat. Ty lidi přece neřeší jen společné záměry, nemusí mít stejnou pracovní dobu nebo pracovní úvazky - a pak tu jsou ještě nemoci a dovolené a když máte na úřadu pro některé agendy jednoho pracovníka, tak by stáli všichni. Nevěřím. že by to mohlo nějak efektivně fungovat, I když by se mi taková kolektivní práce líbila.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz