Prožitková zahrada

Prožitková zahrada

Darkovičky

(15. 10. 2018) ....kontinual, projekční ateliér

   
 
 
 
 

Prožitková zahrada

V zahradě mateřské školky se děti postupem času začaly nudit, ale množství prolézaček v tom nehrálo velkou roli. Něco zde chybělo. Tajemství? Dobrodružství? Velké dětské objevy?
Pokusili jsme se vytvořit zahradu vystihující dětskou duši a podstatu místní krajiny ležící v nivě řeky Opavy – meandrující říční ramena, mokřady s žábami, vlhké louky s kvítím, sady s třešněmi. Zahradu motivující děti k poznávání přírody a její proměnlivosti. Zahradu pestrou, kde si každý najde svůj koutek. Zahradu tvůrčí, tvořenou nejen dospělými, ale i dětmi samými. Zahradu plnou prožitků. Zahradu, která rozvíjí dětskou osobnost.

Místo mnoha herních prvků složitých konstrukcí s jasně danými instrukcemi, jak si na prolézačkách hrát, zahradu ovládlo několik málo prvků přírodního charakteru, které vytváří pouze rámec pro dětskou hru. Konkrétní způsob využití je zcela na dětech a jejich fantazii – padlý topol, vrbové domečky, „kopec a ďolík“, potok s pískovištěm. Místo přehledného prostoru jsme vytvořili mnoho pestrých zákoutí různého přírodního charakteru inspirovaného zdejší krajinou, které motivují k volné hře dětí. V zahradě vznikla krytá venkovní učebna s krbem a skladištěm. Celou zahradu propojuje nová koloběžková dráha.

Důležitou roli v zahradě sehrálo hospodaření s dešťovou vodou, která napájí mokřad a zasakovací swale, která se akumuluje v sudech a využívá pro zálivku pěstebních záhonků či napájí umělý potok v dlažbě pro dětské hry.

Autorská zpráva

Autoři: ....kontinual, projekční ateliér - Lucie Medková, Jan Medek, Aleš Reiský
Prováděcí dokumentace: Benpro s.r.o.; ….kontinual – osazovací plány

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2014

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz